Aİ Trampın təhdidlərinə sərt cavab hazırlayır
Avropa İttifaqı ABŞ prezidenti Donald Trampın Avropa mallarına rüsum tətbiqi ilə bağlı təhdidlərinə cavab olaraq ən sərt ticarət mexanizmlərindən birini işə sala bilər. Siyasi dairələrdə “ticarət bazukası” kimi tanınan bu mexanizm Aİ-nin arsenalındakı ən güclü iqtisadi vasitə hesab olunur və genişmiqyaslı məhdudiyyətləri əhatə edir.
Redaksiya xəbər verir ki, Politico nəşrinin məlumatına görə, sözügedən “bazuka” gömrük rüsumlarının tətbiqi və ya artırılması, ixrac və idxalın kvota və lisenziyalarla məhdudlaşdırılması, həmçinin xidmətlər üzrə ticarətə məhdudiyyətlərin qoyulmasını nəzərdə tutur. Bundan əlavə, Aİ dövlət satınalmalarına çıxışı, birbaşa xarici investisiyaları, intellektual mülkiyyət hüquqlarını və birlik daxilində maliyyə bazarlarına çıxışı da məhdudlaşdıra bilər.
Mənbənin yazdığına görə, Avropa İttifaqının cavab variantları sırasında ABŞ mənşəli mallara €93 milyard həcmində rüsum tətbiqi də mövcuddur. Bu tarif siyahısı ötən il hazırlanıb, lakin “tammiqyaslı ticarət müharibəsi”nin qarşısını almaq məqsədilə onun icrası 6 fevral tarixinədək dayandırılıb.
Bundan başqa, Aİ ABŞ dövlət istiqrazlarının satışını və Çinlə iqtisadi yaxınlaşmanı da nəzərdən keçirir. Avropa İttifaqı Pekinlə ticarət əlaqələrini gücləndirməyə çalışsa da, Çin hazırda Aİ-nin ikinci ən böyük ticarət tərəfdaşı olaraq qalır və bu yaxınlaşma fonunda rəqabət riskləri də ciddi şəkildə dəyərləndirilir.
Qeyd olunur ki, ABŞ-yə qarşı rüsumların tətbiqi üçün Aİ-yə üzv ölkələrin əksəriyyətinin razılığı tələb olunur. Bu məsələdə Fransa sərt tədbirləri dəstəkləyir, Almaniya isə açıq qarşıdurmaya daha ehtiyatla yanaşır.

The European Union may activate one of its strongest trade mechanisms in response to US President Donald Trump's threats to impose tariffs on European goods. This mechanism, known in political circles as a "trade bazooka," is considered the most powerful economic tool in the EU's arsenal and involves broad restrictions.
According to the publication Politico, the "bazooka" in question envisages the imposition or increase of customs duties, the restriction of exports and imports through quotas and licenses, as well as restrictions on trade in services. Furthermore, the EU may restrict access to public procurement, foreign direct investment, intellectual property rights, and access to financial markets within the Union.
According to the source, among the EU's response options is the imposition of tariffs amounting to €93 billion on goods of US origin. This tariff list was prepared last year, but its implementation was suspended until February 6 to prevent a "full-scale trade war."
In addition, the EU is considering the sale of US government bonds and economic rapprochement with China. Although the European Union is trying to strengthen trade relations with Beijing, China remains the EU's second-largest trading partner, and competition risks are being seriously assessed against the backdrop of this rapprochement.
It is noted that the consent of the majority of EU member states is required to impose tariffs against the US. France supports strict measures in this regard, while Germany approaches open confrontation more cautiously.