Aİ İranın İİKK-nı terror təşkilatı kimi tanıdı
Avropa İttifaqı (Aİ) xarici işlər nazirlərinin Brüsseldə keçirilən iclası ərəfəsində İranın İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (İİKK) terror təşkilatı kimi tanınması məsələsi gündəmə gəlib. Bu addım, Aİ rəsmilərinin sözlərinə görə, İran rejiminin öz vətəndaşlarına qarşı həyata keçirdiyi repressiyalara cavab olaraq atılıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Aİ-nin xarici işlər nazirlərinin toplantısından əvvəl çıxış edən Kaja Kallas, İİKK-nın terror siyahısına salınması ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. O bildirib ki, bu qərar İİKK-nı "Əl-Qaidə, Həmas və İŞİD ilə eyni səviyyəyə gətirəcək". Kallasın sözlərinə görə, "Terrorçu kimi davranırsınızsa, terrorçu kimi də münasibət görməlisiniz".
Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen, İİKK-nın "terror təşkilatı" kimi tanınması qərarının çoxdan verilməli olduğunu vurğulayıb. O, "Öz xalqının etirazlarını qanla boğan bir rejim üçün 'terrorçu' ifadəsi son dərəcə yerindədir" deyə bildirib. Fon der Leyen, həmçinin, "Qanlı İran rejiminə qarşı yeni sanksiyalarla bağlı əldə olunan siyasi razılığı məmnuniyyətlə qarşıladığını" qeyd edib. Kallas isə bu addımı qətiyyətli bir addım kimi qiymətləndirərək, "Öz xalqından minlərlə insanı öldürən hər rejim öz sonunu hazırlayır" deyə vurğulayıb. O, təzyiqlərin cəzasız qalmayacağını bildirib və Aİ xarici işlər nazirlərinin İİKK-nı terror təşkilatı kimi tanıdığını açıqlayıb.
Kaja Kallas, ABŞ-da yerləşən "X" sosial media platformasında da bu məsələ ilə bağlı mesaj paylaşıb. Fon der Leyen, Avropanın azadlıq uğrunda cəsarətlə mübarizə aparan İran xalqının yanında olduğunu bildirib. Bu qərar, Aİ-nin İran rejiminin insan haqları pozuntularına qarşı sərt mövqeyini nümayiş etdirir və beynəlxalq ictimaiyyətin İranla bağlı siyasətində mühüm dəyişikliklərə səbəb ola bilər.

Накануне встречи министров иностранных дел Европейского союза (ЕС) в Брюсселе на повестку дня был вынесен вопрос о признании Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Ирана террористической организацией. По словам официальных лиц ЕС, этот шаг предпринят в ответ на репрессии, которые иранский режим осуществляет против своих граждан.
Redaksiya сообщает, что перед встречей министров иностранных дел ЕС Кая Каллас поделилась своим мнением о внесении КСИР в список террористических организаций. Она заявила, что это решение «поставит КСИР на один уровень с «Аль-Каидой», ХАМАС и ИГИЛ». По словам Каллас, «если вы ведете себя как террорист, вы должны относиться как к террористу».
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен подчеркнула, что решение о признании КСИР «террористической организацией» должно было быть принято давно. Она заявила: «Для режима, который кровавыми руками подавляет протесты своего народа, слово «террорист» чрезвычайно уместно». Фон дер Ляйен также отметила, что «с удовлетворением восприняла политическое согласие по новым санкциям против кровавого иранского режима». Каллас, в свою очередь, оценила этот шаг как решительный, подчеркнув: «Любой режим, убивающий тысячи людей из своего народа, готовит себе конец». Она заявила, что репрессии не останутся безнаказанными, и объявила, что министры иностранных дел ЕС признали КСИР террористической организацией.
Кая Каллас также поделилась сообщением по этому вопросу в социальной сети «X», расположенной в США. Фон дер Ляйен заявила, что Европа стоит на стороне иранского народа, который смело борется за свободу. Это решение демонстрирует жесткую позицию ЕС в отношении нарушений прав человека иранским режимом и может привести к значительным изменениям в политике международного сообщества в отношении Ирана.