Aİ İranın İİKK-nı terror təşkilatı kimi tanıdı
Avropa İttifaqı (Aİ) xarici işlər nazirlərinin Brüsseldə keçirilən iclası ərəfəsində İranın İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (İİKK) terror təşkilatı kimi tanınması məsələsi gündəmə gəlib. Bu addım, Aİ rəsmilərinin sözlərinə görə, İran rejiminin öz vətəndaşlarına qarşı həyata keçirdiyi repressiyalara cavab olaraq atılıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Aİ-nin xarici işlər nazirlərinin toplantısından əvvəl çıxış edən Kaja Kallas, İİKK-nın terror siyahısına salınması ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. O bildirib ki, bu qərar İİKK-nı "Əl-Qaidə, Həmas və İŞİD ilə eyni səviyyəyə gətirəcək". Kallasın sözlərinə görə, "Terrorçu kimi davranırsınızsa, terrorçu kimi də münasibət görməlisiniz".
Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen, İİKK-nın "terror təşkilatı" kimi tanınması qərarının çoxdan verilməli olduğunu vurğulayıb. O, "Öz xalqının etirazlarını qanla boğan bir rejim üçün 'terrorçu' ifadəsi son dərəcə yerindədir" deyə bildirib. Fon der Leyen, həmçinin, "Qanlı İran rejiminə qarşı yeni sanksiyalarla bağlı əldə olunan siyasi razılığı məmnuniyyətlə qarşıladığını" qeyd edib. Kallas isə bu addımı qətiyyətli bir addım kimi qiymətləndirərək, "Öz xalqından minlərlə insanı öldürən hər rejim öz sonunu hazırlayır" deyə vurğulayıb. O, təzyiqlərin cəzasız qalmayacağını bildirib və Aİ xarici işlər nazirlərinin İİKK-nı terror təşkilatı kimi tanıdığını açıqlayıb.
Kaja Kallas, ABŞ-da yerləşən "X" sosial media platformasında da bu məsələ ilə bağlı mesaj paylaşıb. Fon der Leyen, Avropanın azadlıq uğrunda cəsarətlə mübarizə aparan İran xalqının yanında olduğunu bildirib. Bu qərar, Aİ-nin İran rejiminin insan haqları pozuntularına qarşı sərt mövqeyini nümayiş etdirir və beynəlxalq ictimaiyyətin İranla bağlı siyasətində mühüm dəyişikliklərə səbəb ola bilər.

The issue of recognizing Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) as a terrorist organization has been raised on the eve of the meeting of EU foreign ministers in Brussels. According to EU officials, this step was taken in response to the Iranian regime's repression of its own citizens.
Redaksiya reports that Kaja Kallas, speaking before the meeting of EU foreign ministers, shared her views on the inclusion of the IRGC on the terror list. She stated that this decision would "put the IRGC on the same level as Al-Qaeda, Hamas, and ISIS." According to Kallas, "If you act like a terrorist, you should be treated like a terrorist."
European Commission President Ursula von der Leyen emphasized that the decision to recognize the IRGC as a "terrorist organization" should have been made long ago. She stated, "The term 'terrorist' is extremely fitting for a regime that crushes protests by its own people with blood." Von der Leyen also noted that she "welcomed the political agreement reached on new sanctions against the bloody Iranian regime." Kallas, in turn, assessed this step as decisive, emphasizing, "Every regime that kills thousands of its own people is preparing its own end." She stated that the repression would not go unpunished and announced that EU foreign ministers had recognized the IRGC as a terrorist organization.
Kaja Kallas also shared a message on the US-based "X" social media platform regarding this issue. Von der Leyen stated that Europe stands with the Iranian people who are bravely fighting for freedom. This decision demonstrates the EU's firm stance against the Iranian regime's human rights violations and could lead to significant changes in the international community's policy towards Iran.