Ağdam rayonunun Kəngərli kəndinə növbəti köç karvanı yola salınıb
Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, işğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdış davam etdirilir. Ağdam rayonunun Kəngərli kəndinə köç edənlər respublikanın müxtəlif yerlərində, əsasən yataqxanalarda, sanatoriya və inzibati binalarda müvəqqəti məskunlaşmış ailələrdir.
Bu mərhələdə Kəngərli kəndinə 43 ailə - 176 nəfər köçürülüb.
Doğma yurda qayıdan sakinlər hərtərəfli dövlət qayğısı ilə əhatə olunduqlarına görə Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür ediblər. Onlar, həmçinin torpaqlarımızı işğaldan azad edən rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını bildirib, bu yolda canlarından keçən şəhidlərimizə rəhmət diləyiblər.
Qeyd edək ki, hazırda Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda, ora köçürülən keçmiş məcburi köçkünlərlə yanaşı, bu bölgədə aparılan layihələrin icrasında çalışan, həmçinin ayrı-ayrı dövlət qurumlarının yerli bölmələrində xidməti vəzifələrini yerinə yetirən, yenidən fəaliyyətə başlamış səhiyyə, təhsil, mədəniyyət, turizm, sənaye, energetika müəssisələrində işləyən, ümumilikdə 43 mindən çox insan yaşayır.

The next convoy of resettlers has been dispatched to Kangarli village of Aghdam district
In accordance with the instructions of President Ilham Aliyev, the Great Return to the liberated territories continues. Those resettling to Kangarli village of Aghdam district are families who were temporarily accommodated in various parts of the republic, mainly in dormitories, sanatoriums, and administrative buildings.
In this phase, 43 families – 176 people – have been resettled to Kangarli village.
The residents returning to their native land thanked President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva for being surrounded by comprehensive state care. They also expressed their gratitude to the valiant Azerbaijani Army, our heroic soldiers and officers who liberated our lands from occupation, and prayed for mercy for our martyrs who sacrificed their lives on this path.
It should be noted that currently, more than 43,000 people live in Karabakh and East Zangezur, including former internally displaced persons resettled there, as well as those working on projects implemented in the region, performing official duties in local divisions of various state institutions, and employed in re-established healthcare, education, culture, tourism, industry, and energy enterprises.