Bu gün Kəlbəcər Şəhəri Günüdür
Bu gün - noyabrın 25-i Kəlbəcər Şəhəri Günüdür, rayonu Ermənistan işğalçı ordusunun tərk etməsindən 5 il ötür.
Prezident İlham Əliyevin 2023-cü il iyulun 31-də imzaladığı sərəncama əsasən, hər il noyabrın 25-də Kəlbəcər Şəhəri Günü təntənəli şəkildə qeyd edilir.
Kəlbəcərin azad edilməsi Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin siyasi liderliyi, sərkərdəlik qabiliyyəti və Azərbaycan Ordusunun Vətən müharibəsindəki uğurlu hərbi əməliyyatları nəticəsində mümkün olub.
Belə ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın 2020-ci il noyabrın 10-da 44-günlük müharibənin nəticələrinə uyğun olaraq imzaladıqları bəyanata əsasən Kəlbəcər noyabrın 15-də Azərbaycana qaytarılmalı idi. Lakin Ermənistan tərəfi ordunun və qanunsuz olaraq yerləşdirdiyi insanların rayondan çıxarılması üçün əlavə 10 gün vaxt istədi. Ona görə də Azərbaycan dövləti öz humanist xarakterini bir daha nümayiş etdirməklə müddəti noyabrın 25-dək uzatdı.
Xatırladaq ki, terrorçu-işğalçı erməni silahlı dəstələri 1993-cü il aprelin 2-də Kəlbəcəri işğal etmişdi. İşğal nəticəsində 53 min 340 nəfər öz yurdundan didərgin düşüb, 55 hərbçi, 511 mülki sakin öldürülüb, 321 nəfər əsir götürülüb və itkin düşüb, minlərlə sakin yaralanıb.
Hazırda Kəlbəcərdə bərpa-yenidənqurma işləri aparılır, yeni infrastruktur qurulur, rayon dirçəldilir. Rayon ərazisində yolların tikintisi, bütün infrastrukturun bərpası istiqaməti üzrə müvafiq işlər davam etdirilir.

Сегодня День города Кельбаджар
Сегодня, 25 ноября, отмечается День города Кельбаджар, спустя 5 лет после того, как оккупационная армия Армении покинула район.
Согласно распоряжению Президента Ильхама Алиева, подписанному 31 июля 2023 года, ежегодно 25 ноября торжественно отмечается День города Кельбаджар.
Освобождение Кельбаджара стало возможным благодаря политическому лидерству, полководческому таланту Победоносного Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами, Президента Ильхама Алиева и успешным военным операциям Азербайджанской Армии в Отечественной войне.
Так, согласно заявлению, подписанному Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, Президентом России Владимиром Путиным и премьер-министром Армении Николом Пашиняном 10 ноября 2020 года по итогам 44-дневной войны, Кельбаджар должен был быть возвращен Азербайджану 15 ноября. Однако армянская сторона попросила дополнительные 10 дней для вывода армии и незаконно размещенных людей из района. Поэтому азербайджанское государство, вновь продемонстрировав свой гуманный характер, продлило срок до 25 ноября.
Напомним, что террористические и оккупационные армянские вооруженные формирования оккупировали Кельбаджар 2 апреля 1993 года. В результате оккупации 53 тысячи 340 человек были изгнаны из своих домов, 55 военнослужащих, 511 мирных жителей были убиты, 321 человек взят в плен и пропал без вести, тысячи жителей получили ранения.
В настоящее время в Кельбаджаре ведутся восстановительно-реконструкционные работы, создается новая инфраструктура, район возрождается. Продолжаются соответствующие работы по строительству дорог и восстановлению всей инфраструктуры на территории района.