ABŞ sərmayədarları hökumət böhranında iqtisadi təsirləri gözləyir
ABŞ-da hökumətin fəaliyyətinin dayandırılması ehtimalı fonunda sərmayədarların diqqəti iqtisadi vəziyyətə yönəlib. Bir sıra ekspertlər bu dəfəki dayandırmanın iqtisadiyyata təsiri əvvəlkilərdən fərqli ola biləcəyini bildirirlər. Səhmdar bazarında qeyri-müəyyənlik hökm sürür, investorlar isə vəziyyətin aydınlaşmasını gözləyirlər.
Redaksiya xəbər verir ki, "Investor's Business Daily"-yə istinadən Dow Jones indeksi Donald Trampın hökumətin fəaliyyətinin dayandırılması ilə bağlı danışıqlar aparması fonunda dəyişkənlik nümayiş etdirir. Nvidia, Electronic Arts (EA) və Tesla kimi şirkətlərin səhmləri isə yüksəlişdədir. CNN-in məlumatına görə, hökumətin fəaliyyətinin dayandırılması adətən iqtisadiyyata zərər vermir, lakin bu dəfə vəziyyət fərqli ola bilər.
"The Wall Street Journal"ın yazdığına görə, Nasdaq indeksi açılışda yüksəliş göstərib, lakin hökumətin fəaliyyətinin dayandırılması ehtimalı davam edir. Reuters-in məlumatına görə, sərmayədarların diqqəti Federal Ehtiyat Sisteminin (FES) siyasətinə yönəlib, eyni zamanda hökumətin fəaliyyətinin dayandırılması ilə bağlı vəziyyətin aydınlaşmasını gözləyirlər. CNBC-nin məlumatına görə, səhmlərin itirildiyi həftənin fonunda hökumətin fəaliyyətinin dayandırılması ehtimalı artır.

На фоне вероятности приостановки работы правительства в США внимание инвесторов сосредоточено на экономической ситуации. Ряд экспертов заявляют, что влияние этой приостановки на экономику может отличаться от предыдущих. На фондовом рынке царит неопределенность, а инвесторы ожидают прояснения ситуации.
Редакция сообщает, что, со ссылкой на "Investor's Business Daily", индекс Dow Jones демонстрирует волатильность на фоне переговоров Дональда Трампа о приостановке работы правительства. Акции таких компаний, как Nvidia, Electronic Arts (EA) и Tesla, находятся в росте. По данным CNN, приостановка работы правительства обычно не наносит ущерба экономике, но на этот раз ситуация может быть иной.
По данным "The Wall Street Journal", индекс Nasdaq показал рост на открытии, но вероятность приостановки работы правительства сохраняется. По данным Reuters, внимание инвесторов сосредоточено на политике Федеральной резервной системы (ФРС), в то же время они ожидают прояснения ситуации с приостановкой работы правительства. По данным CNBC, на фоне недели потерь акций вероятность приостановки работы правительства возрастает.