ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus USS Abraham Lincoln aviadaşıyıcısına doğru hərəkət edən İran istehsalı Şahid-139 kamikadze pilotsuz uçuş aparatı ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin F-35 qırıcısı tərəfindən məhv edilib. Hadisə regionda artan hərbi gərginlik fonunda baş verib və dənizdə təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirildiyini göstərir.
Redaksiya Reuters istinadla xəbər verir ki, pilotsuz uçuş aparatı USS Abraham Lincoln hərbi gəmisinə yaxınlaşdığı an müəyyən edilərək havadan zərbə ilə vurulub. Mənbənin məlumatına görə, əməliyyat ABŞ qüvvələrinin özünümüdafiə tədbirləri çərçivəsində həyata keçirilib və hərbi gəmi üçün birbaşa təhlükənin qarşısı alınıb.
Reuters-in məlumatında qeyd olunur ki, sözügedən Şahid-139 kamikadze dronu partlayıcı yüklə təchiz olunmuş olub və hədəfə çırpılmaq üçün proqramlaşdırılıb. ABŞ tərəfi insident nəticəsində şəxsi heyət və texnika arasında itkilərin olmadığını açıqlayıb.
Hadisə Yaxın Şərqdə ABŞ və İran arasında gərgin münasibətlərin davam etdiyi bir dövrdə qeydə alınıb. Hərbi ekspertlər bildirirlər ki, bu cür insidentlər regionda təhlükəsizlik risklərini daha da artırır və tərəflər arasında hərbi eskalasiya ehtimalını gündəmdə saxlayır.

An Iranian-made Shahed-139 kamikaze unmanned aerial vehicle, moving towards the US Navy's USS Abraham Lincoln aircraft carrier, was destroyed by a US Air Force F-35 fighter jet. The incident occurred against a backdrop of increasing military tensions in the region and demonstrates the strengthening of security measures at sea.
The editorial reports, citing Reuters, that the unmanned aerial vehicle was identified and struck from the air at the moment it approached the USS Abraham Lincoln warship. According to the source, the operation was carried out as part of the self-defense measures of the US forces, and a direct threat to the warship was averted.
Reuters' report notes that the Shahed-139 kamikaze drone in question was equipped with an explosive payload and programmed to crash into its target. The US side announced that there were no losses among personnel or equipment as a result of the incident.
The incident was recorded at a time when tensions between the US and Iran continue in the Middle East. Military experts state that such incidents further increase security risks in the region and keep the possibility of military escalation between the parties on the agenda.