ABŞ prezidenti Donald Tramp, ABŞ-ın vitse-prezidenti JD Vans, dövlət katibi Marko Rubio, İsraildəki səfir Mayk Hakabi və Livandakı səfir Mişel İssa bu gün Oval Ofisdə İsrail və Livanın yüksək rütbəli nümayəndələri ilə görüşüblər. Bu görüş regionda sülhün və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın sözlərinə görə, görüş çox uğurlu keçib. Birləşmiş Ştatlar Livanı Hizbullahdan qorunmağa kömək etmək üçün onunla əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüş nəticəsində İsrail və Livan arasında mövcud atəşkəs üç həftə müddətinə uzadılacaq. ABŞ prezidenti Donald Tramp yaxın gələcəkdə İsrailin baş naziri Bibi Netanyahu və Livan prezidenti Cozef Aunu qəbul etməyi səbirsizliklə gözlədiyini ifadə edib. O, bu tarixi görüşdə iştirak etməyin böyük şərəf olduğunu vurğulayıb.

Президент США Дональд Трамп, вице-президент США Джей Ди Вэнс, госсекретарь Марко Рубио, посол в Израиле Майк Хакаби и посол в Ливане Мишель Исса сегодня в Овальном кабинете встретились с высокопоставленными представителями Израиля и Ливана. Эта встреча оценивается как важный шаг в направлении обеспечения мира и стабильности в регионе.
Как сообщает редакция, по словам президента США Дональда Трампа, встреча прошла очень успешно. Соединенные Штаты заявили о готовности сотрудничать с Ливаном, чтобы помочь ему защититься от «Хезболлы».
По итогам встречи существующее перемирие между Израилем и Ливаном будет продлено на три недели. Президент США Дональд Трамп выразил нетерпение по поводу приема премьер-министра Израиля Биби Нетаньяху и президента Ливана Жозефа Ауна в ближайшем будущем. Он подчеркнул, что участие в этой исторической встрече — большая честь.