ABŞ prezidenti Donald Tramp, ABŞ-ın vitse-prezidenti JD Vans, dövlət katibi Marko Rubio, İsraildəki səfir Mayk Hakabi və Livandakı səfir Mişel İssa bu gün Oval Ofisdə İsrail və Livanın yüksək rütbəli nümayəndələri ilə görüşüblər. Bu görüş regionda sülhün və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın sözlərinə görə, görüş çox uğurlu keçib. Birləşmiş Ştatlar Livanı Hizbullahdan qorunmağa kömək etmək üçün onunla əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüş nəticəsində İsrail və Livan arasında mövcud atəşkəs üç həftə müddətinə uzadılacaq. ABŞ prezidenti Donald Tramp yaxın gələcəkdə İsrailin baş naziri Bibi Netanyahu və Livan prezidenti Cozef Aunu qəbul etməyi səbirsizliklə gözlədiyini ifadə edib. O, bu tarixi görüşdə iştirak etməyin böyük şərəf olduğunu vurğulayıb.

US President Donald Trump, US Vice President JD Vance, Secretary of State Marco Rubio, Ambassador to Israel Mike Huckabee, and Ambassador to Lebanon Michelle Issa met today in the Oval Office with high-ranking representatives from Israel and Lebanon. This meeting is regarded as an important step towards ensuring peace and stability in the region.
According to editorial reports, US President Donald Trump stated that the meeting was very successful. The United States expressed its readiness to cooperate with Lebanon to help protect it from Hezbollah.
As a result of the meeting, the existing ceasefire between Israel and Lebanon will be extended for three weeks. US President Donald Trump expressed his eagerness to host Israeli Prime Minister Bibi Netanyahu and Lebanese President Joseph Aoun in the near future. He emphasized that it was a great honor to participate in this historic meeting.