ABŞ nümayəndəsi Venesuela rejimi və narkokartellər barədə sərt açıqlama verib
ABŞ-nin BMT-dəki nümayəndəsi Mayk Uolts Venesuelada mövcud hakimiyyətin legitimliyini tanımadıqlarını bəyan edib. Onun sözlərinə görə, Nikolas Maduro və ətrafı qanunsuz şəkildə hakimiyyəti ələ keçirib və seçkilərin nəticələri oğurlanıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Mayk Uolts Qərb yarımkürəsi üçün ən ciddi təhlükənin transmilli terrorçu və cinayətkar qruplardan qaynaqlandığını bildirib. O vurğulayıb ki, narkokartellər yüksək texniki imkanlara, geniş maliyyə resurslarına malikdir və regionda ciddi sabitlik pozuntuları yaradır.
Diplomatın fikrincə, bu qruplar ənənəvi cinayət şəbəkələrindən fərqli olaraq daha mürəkkəb və təşkilatlanmış struktura sahibdir. Onların fəaliyyəti təhlükəsizlik, iqtisadiyyat və ictimai sabitlik üçün birbaşa təhdid yaradır.
Mayk Uolts əlavə edib ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp narkokartellərə qarşı mübarizədə ölkənin bütün imkanlarından istifadə ediləcəyini açıq şəkildə bəyan edib. ABŞ administrasiyası bu şəbəkələrin tam zərərsizləşdirilməsini prioritet məqsəd kimi müəyyənləşdirir.

Представитель США в ООН Майк Уолтс заявил, что они не признают легитимность действующей власти в Венесуэле. По его словам, Николас Мадуро и его окружение незаконно захватили власть, а результаты выборов были сфальсифицированы.
Редакция сообщает, что Майк Уолтс заявил, что самая серьезная угроза для Западного полушария исходит от транснациональных террористических и преступных группировок. Он подчеркнул, что наркокартели обладают высокими техническими возможностями, обширными финансовыми ресурсами и создают серьезные нарушения стабильности в регионе.
По мнению дипломата, эти группировки, в отличие от традиционных преступных сетей, имеют более сложную и организованную структуру. Их деятельность представляет прямую угрозу безопасности, экономике и общественной стабильности.
Майк Уолтс добавил, что президент США Дональд Трамп четко заявил, что для борьбы с наркокартелями будут использованы все возможности страны. Администрация США определяет полное обезвреживание этих сетей как приоритетную цель.