ABŞ nümayəndəsi Venesuela rejimi və narkokartellər barədə sərt açıqlama verib
ABŞ-nin BMT-dəki nümayəndəsi Mayk Uolts Venesuelada mövcud hakimiyyətin legitimliyini tanımadıqlarını bəyan edib. Onun sözlərinə görə, Nikolas Maduro və ətrafı qanunsuz şəkildə hakimiyyəti ələ keçirib və seçkilərin nəticələri oğurlanıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Mayk Uolts Qərb yarımkürəsi üçün ən ciddi təhlükənin transmilli terrorçu və cinayətkar qruplardan qaynaqlandığını bildirib. O vurğulayıb ki, narkokartellər yüksək texniki imkanlara, geniş maliyyə resurslarına malikdir və regionda ciddi sabitlik pozuntuları yaradır.
Diplomatın fikrincə, bu qruplar ənənəvi cinayət şəbəkələrindən fərqli olaraq daha mürəkkəb və təşkilatlanmış struktura sahibdir. Onların fəaliyyəti təhlükəsizlik, iqtisadiyyat və ictimai sabitlik üçün birbaşa təhdid yaradır.
Mayk Uolts əlavə edib ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp narkokartellərə qarşı mübarizədə ölkənin bütün imkanlarından istifadə ediləcəyini açıq şəkildə bəyan edib. ABŞ administrasiyası bu şəbəkələrin tam zərərsizləşdirilməsini prioritet məqsəd kimi müəyyənləşdirir.

US Representative Makes Strong Statement on Venezuelan Regime and Drug Cartels
US Representative to the UN, Mike Waltz, declared that they do not recognize the legitimacy of the current authorities in Venezuela. According to him, Nicolas Maduro and his associates have illegally seized power, and the election results were stolen.
The editorial reports that Mike Waltz stated the most serious threat to the Western Hemisphere originates from transnational terrorist and criminal groups. He emphasized that drug cartels possess advanced technical capabilities and extensive financial resources, creating significant instability in the region.
In the diplomat's opinion, these groups, unlike traditional criminal networks, have a more complex and organized structure. Their activities pose a direct threat to security, the economy, and public stability.
Mike Waltz added that US President Donald Trump has clearly stated that all of the country's capabilities will be used in the fight against drug cartels. The US administration has identified the complete neutralization of these networks as a priority objective.