ABŞ Müdafiə Nazirliyi ləğv edildi, Müharibə Nazirliyi təsis olundu
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Müdafiə Nazirliyinin adının dəyişdirilməsi ilə bağlı qərarnamə imzalayıb. Yeni qərara əsasən, qurumun adı bundan sonra Müharibə Nazirliyi olacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, imzalanan qərarnamə ABŞ administrasiyasının təhlükəsizlik siyasətində yeni bir mərhələyə keçid kimi qiymətləndirilir. Tramp bu addımın ölkənin hərbi gücünü və qətiyyətini daha aydın ifadə etdiyini bəyan edib.
Yeni ad dəyişikliyi həm ABŞ Konqresində, həm də beynəlxalq müstəvidə geniş müzakirələrə səbəb olub. Analitiklərin bir qismi bu addımı simvolik jest kimi qiymətləndirir, digərləri isə Vaşinqtonun qlobal siyasətdə daha sərt kurs götürdüyünün göstəricisi hesab edirlər.

Министерство обороны США упразднено, учреждено Министерство войны
Президент США Дональд Трамп подписал указ о переименовании Министерства обороны. Согласно новому решению, название ведомства отныне будет Министерство войны.
Как сообщает редакция, подписанный указ оценивается как переход к новому этапу в политике безопасности администрации США. Трамп заявил, что этот шаг более чётко выражает военную мощь и решимость страны.
Новое изменение названия вызвало широкие дискуссии как в Конгрессе США, так и на международной арене. Часть аналитиков оценивает этот шаг как символический жест, другие же считают его показателем того, что Вашингтон взял более жёсткий курс в глобальной политике.