Türkiyənin Fələstinə göstərdiyi siyasi dəstək Vaşinqtonda yeni qərara səbəb olub. ABŞ Konqresi Ankaranın F-35 qırıcı təyyarələrini əldə etməsini əngəlləməyə hazırlaşır.
Redaksiya Middle East Monitor-a istinadla xəbər verir ki, Konqresdə müzakirə olunan təşəbbüs, Türkiyənin İsrail-Fələstin münaqişəsində mövqeyi ilə əlaqələndirilir. Qanunvericilər Ankaranın mövcud siyasətinin ABŞ-ın strateji maraqlarına uyğun olmadığını əsas gətirirlər.
Məlumata görə, qərar qəbul ediləcəyi halda Türkiyənin uzun illərdir iştirak etdiyi F-35 proqramında vəziyyəti daha da mürəkkəbləşəcək. Bu, həm də NATO daxilində münasibətlərə təsir göstərə bilər.

Конгресс США готовится заблокировать покупку Турцией F-35
Политическая поддержка Турцией Палестины привела к новому решению в Вашингтоне. Конгресс США готовится заблокировать приобретение Анкарой истребителей F-35.
Редакция со ссылкой на Middle East Monitor сообщает, что обсуждаемая в Конгрессе инициатива связана с позицией Турции в израильско-палестинском конфликте. Законодатели утверждают, что текущая политика Анкары не соответствует стратегическим интересам США.
Согласно информации, в случае принятия решения ситуация Турции в программе F-35, в которой она участвует много лет, еще больше усложнится. Это также может повлиять на отношения внутри НАТО.