ABŞ İran sərhədlərinə əsgər toplayır
CBS News-un məlumatına görə Birləşmiş Ştatlar ordusu İran ərazisinə quru qoşunlarının göndərilməsi ehtimalına qarşı planlar hazırlayır, lakin hələlik yekun qərar qəbul edilməyib. Bu hazırlıqlar regionda gərginliyin artdığı bir vaxtda baş verir.
Redaksiya istinadla məlumat verir ki, Fox News USS Boxer amfibiya hücum qrupu və 4500 dəniz piyadasının artıq Yaxın Şərqə doğru yola düşdüyünü yayıb. Bu hərbi gücləndirmə, gələcəkdə mümkün olan hərbi əməliyyatlara hazırlığın bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.
İran Xarici İşlər Naziri Abbas Ərakçı isə, Britaniya Baş naziri Kair Starmeri, Britaniya bazalarından İrana qarşı hücumlarda istifadə olunmasına icazə verməklə Britaniya xalqının təhlükəsizliyini riskə atmaqda günahlandırıb. O, həmçinin ABŞ-ın Vyetnam müharibəsi dövründəki vəziyyətinə işarə edərək, yüzlərlə ABŞ əsgərinin öldüyü və nəticənin artıq aydın olduğu vaxtlarda belə müharibənin yaxşı getdiyini söylədiklərini xatırladıb.

US Sends Troops to Iran's Borders
According to CBS News, the United States military is preparing plans for the potential deployment of ground troops into Iranian territory, though a final decision has not yet been made. These preparations come amid rising tensions in the region.
The editorial reports, citing Fox News, that the USS Boxer amphibious assault group and 4,500 Marines have already set sail for the Middle East. This military reinforcement is being assessed as part of preparations for possible future military operations.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi, in turn, accused British Prime Minister Keir Starmer of endangering the safety of the British people by allowing British bases to be used for attacks against Iran. He also recalled the US situation during the Vietnam War, noting that even when hundreds of US soldiers died and the outcome was clear, they said the war was going well.