ABŞ Mərkəzi Komandanlığının (CENTCOM) qüvvələri prezidentin fərmanına uyğun olaraq İran limanlarına daxil olan və çıxan bütün dəniz nəqliyyatına qarşı blokada tətbiq etməyə başlayacaq. Bu tədbir aprelin 13-ü saat 18:00 (Bakı vaxtı) etibarən qüvvəyə minəcəkdir.
Redaksiya məlumat verir ki, blokada İran limanlarına və sahil ərazilərinə, o cümlədən Ərəb körfəzi və Oman körfəzindəki bütün İran limanlarına daxil olan və ya oradan çıxan bütün millətlərin gəmilərinə qarşı qərəzsiz şəkildə tətbiq ediləcək. Lakin CENTCOM qüvvələri Hörmüz boğazından İran xaricindəki limanlara gedən və ya oradan gələn gəmilər üçün naviqasiya azadlığını məhdudlaşdırmayacaq.
Blokada başlamazdan əvvəl kommersiya dənizçilərinə rəsmi bildiriş vasitəsilə əlavə məlumat veriləcəyi bildirilir. Bütün dənizçilərə Oman körfəzi və Hörmüz boğazı yaxınlığında fəaliyyət göstərərkən Dənizçilərə Bildiriş yayımlarını izləmək və körpüdən-körpüyə 16-cı kanalda ABŞ hərbi dəniz qüvvələri ilə əlaqə saxlamaq tövsiyə olunur.

US Central Command (CENTCOM) forces will begin to impose a blockade against all maritime traffic entering and exiting Iranian ports, in accordance with the president's decree. This measure will come into force on April 13 at 18:00 (Baku time).
The editorial office reports that the blockade will be applied impartially against vessels of all nations entering or exiting Iranian ports and coastal areas, including all Iranian ports in the Arabian Gulf and the Gulf of Oman. However, CENTCOM forces will not restrict freedom of navigation for vessels transiting the Strait of Hormuz to or from ports outside Iran.
It is reported that additional information will be provided to commercial mariners via an official notice before the blockade begins. All mariners are advised to monitor Notices to Mariners broadcasts and to contact US naval forces on bridge-to-bridge Channel 16 when operating near the Gulf of Oman and the Strait of Hormuz.