ABŞ Mərkəzi Komandanlığının (CENTCOM) qüvvələri prezidentin fərmanına uyğun olaraq İran limanlarına daxil olan və çıxan bütün dəniz nəqliyyatına qarşı blokada tətbiq etməyə başlayacaq. Bu tədbir aprelin 13-ü saat 18:00 (Bakı vaxtı) etibarən qüvvəyə minəcəkdir.
Redaksiya məlumat verir ki, blokada İran limanlarına və sahil ərazilərinə, o cümlədən Ərəb körfəzi və Oman körfəzindəki bütün İran limanlarına daxil olan və ya oradan çıxan bütün millətlərin gəmilərinə qarşı qərəzsiz şəkildə tətbiq ediləcək. Lakin CENTCOM qüvvələri Hörmüz boğazından İran xaricindəki limanlara gedən və ya oradan gələn gəmilər üçün naviqasiya azadlığını məhdudlaşdırmayacaq.
Blokada başlamazdan əvvəl kommersiya dənizçilərinə rəsmi bildiriş vasitəsilə əlavə məlumat veriləcəyi bildirilir. Bütün dənizçilərə Oman körfəzi və Hörmüz boğazı yaxınlığında fəaliyyət göstərərkən Dənizçilərə Bildiriş yayımlarını izləmək və körpüdən-körpüyə 16-cı kanalda ABŞ hərbi dəniz qüvvələri ilə əlaqə saxlamaq tövsiyə olunur.

Силы Центрального командования США (CENTCOM) в соответствии с указом президента начнут применять блокаду в отношении всего морского транспорта, входящего в иранские порты и выходящего из них. Эта мера вступит в силу 13 апреля в 18:00 (по бакинскому времени).
Редакция сообщает, что блокада будет применяться беспристрастно в отношении судов всех наций, входящих в иранские порты и прибрежные районы, включая все иранские порты в Персидском и Оманском заливах, или выходящих из них. Однако силы CENTCOM не будут ограничивать свободу навигации для судов, следующих через Ормузский пролив в порты за пределами Ирана или прибывающих оттуда.
Сообщается, что до начала блокады коммерческим морякам будет предоставлена дополнительная информация посредством официального уведомления. Всем морякам рекомендуется следить за публикациями «Извещений мореплавателям» при работе вблизи Оманского залива и Ормузского пролива, а также поддерживать связь с ВМС США на 16-м канале «мост-мост».