ABŞ-İran gərginliyi, qızılın qiymətini artırdı
Əmtəə bazarlarında həftəyə damğa vuran hadisələrin başında ABŞ-İran xəttindəki gərginlik və Tramp administrasiyasının tarif siyasətlərinə dair qeyri-müəyyənliklər gəldi. Təhlükəsiz liman tələbi ilə qızıl yüzdə 1,4, Brent nefti yüzdə 6 dəyər qazanarkən, təbii qaz yüzdə 7,2 gerilədi.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) faiz endirimlərinə dair gözləntilər, başda qiymətli metallar olmaqla əmtəə bazarlarında risk iştahını dəstəklədi.
Analitiklər, Fed-in iclas protokollarında üzvlər arasında siyasət ayrılığı görülməsinə baxmayaraq, inflyasiyanın gözləntilərə paralel yavaşlaması halında faiz endirimi ehtimalının qorunduğunu bildirir.
Geosiyasi tərəfdə isə ABŞ prezidenti Donald Trampın İran məsələsinin həlli üçün 10 günlük müddət tanıması və olası hərbi müdaxilə riskinin gündəmə gəlməsi, neft qiymətlərini dəstəkləyərkən təhlükəsiz liman aktivlərə tələbi artırdı.
Orta Şərq mənşəli tədarük narahatlıqları Brent neftində dalğalı qiymət hərəkətlərini bərabərində gətirərkən, investorların diqqəti siyasi inkişaflara yönəldi.
Digər tərəfdən ABŞ Ali Məhkəməsinin, Tramp administrasiyasının əlavə gömrük vergilərini əsaslandırdığı Beynəlxalq Təcili İqtisadi Qüvvələr Qanunu’nun (IEEPA) prezidentə tarif qoyma səlahiyyəti vermədiyinə hökm etməsi, əmtəə bazarlarında ticarət siyasətlərinə dair qeyri-müəyyənliyi artıraraq qiymətləndirmələri təsir etdi.
Analitiklər, qərarın ardından tariflərin hüquqi zəminin müzakirəyə açılmasının, xüsusilə sənaye metalları ilə qlobal ticarətə həssas əmtəələrdə oynaklığı artırdığını ifadə etdi.
ABŞ prezidenti Donald Trampın isə 1974 Ticarət Qanununun 122-ci maddəsi çərçivəsində qlobal miqyasda müvəqqəti tarif tətbiqinə dair planını elan etməsi, qeyri-müəyyənliyin bir müddət daha davam edə biləcəyinə işarə etdi.
Makroiqtisadi göstəricilər də investorlar tərəfindən yaxından təqib edilərkən, ABŞ iqtisadiyyatı 2025-in dördüncü rübündə yüzdə 1,4 ilə gözləntilərin altında böyüdü. Ölkə iqtisadiyyatı, 2025-ci il ümumilikdə isə yüzdə 2,2-lik böyümə performansı göstərdi.
Bundan əlavə Fed-in inflyasiya göstəricisi olaraq nəzərə aldığı məlumatlarda sürətlənmə görüldü. Buna görə, qida və enerji maddələrinin hesablamadan kənar tutulduğu nüvə şəxsi istehlak xərcləri qiymət indeksi keçən il dekabrda aylıq olaraq yüzdə 0,4 və illik olaraq yüzdə 3 ilə gözləntilərin üzərində artdı. İndeks, keçən il noyabrda aylıq yüzdə 0,2 və illik yüzdə 2,8 artmışdı.
Bu inkişafların ardından ABŞ-nin 10 illik istiqraz faizi həftəni yüzdə 4,09 səviyyəsində tamamlayarkən, dollar indeksi yüzdə 0,9 artışla 97,8 səviyyəsinə yüksəldi.
Bu inkişaflarla Brent neftinin barel qiyməti həftəlik olaraq yüzdə 6 artarkən, Nyu-York Ticarət Birjasında əməliyyat görən təbii qazın İngilis Termal Birimi (MMBtu) cinsindən qiyməti də yüzdə 7,2 dəyər itirdi.

Tensions between the US and Iran, along with uncertainties surrounding the Trump administration's tariff policies, dominated commodity markets this week. Gold rose 1.4% and Brent crude gained 6% due to safe-haven demand, while natural gas fell 7.2%.
Redaksiya reports that expectations of interest rate cuts by the US Federal Reserve (Fed) supported risk appetite in commodity markets, particularly for precious metals.
Analysts state that despite a divergence in policy among Fed members seen in the meeting minutes, the possibility of an interest rate cut remains if inflation slows in line with expectations.
On the geopolitical front, US President Donald Trump's 10-day ultimatum for resolving the Iran issue and the emergence of the risk of potential military intervention supported oil prices while increasing demand for safe-haven assets.
Supply concerns originating from the Middle East led to volatile price movements in Brent crude, as investors' attention turned to political developments.
On the other hand, the US Supreme Court's ruling that the International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), which the Trump administration used to justify additional tariffs, does not grant the president the authority to impose tariffs, increased uncertainty in commodity markets regarding trade policies and affected valuations.
Analysts stated that the subsequent opening of the legal basis for tariffs to discussion increased volatility, especially in industrial metals and commodities sensitive to global trade.
US President Donald Trump's announcement of plans for temporary global tariffs under Section 122 of the Trade Act of 1974 indicated that uncertainty could continue for some time.
Macroeconomic indicators were also closely monitored by investors, with the US economy growing by 1.4% in the fourth quarter of 2025, below expectations. The country's economy showed an overall growth performance of 2.2% for the entirety of 2025.
Furthermore, an acceleration was observed in the data considered by the Fed as an inflation indicator. Accordingly, the core personal consumption expenditures price index, excluding food and energy items, increased by 0.4% month-on-month and 3% year-on-year in December last year, exceeding expectations. The index had increased by 0.2% month-on-month and 2.8% year-on-year in November last year.
Following these developments, the US 10-year Treasury yield closed the week at 4.09%, while the dollar index rose by 0.9% to 97.8.
With these developments, the price of a barrel of Brent crude increased by 6% on a weekly basis, while the price of natural gas, traded on the New York Mercantile Exchange in British Thermal Units (MMBtu), lost 7.2% in value.