Ukraynanın ABŞ-dakı keçmiş səfiri Valeri Çalıyın sözlərinə görə, ABŞ-ın yeni geosiyasi strategiyası formalaşır və bu, ölkənin xarici siyasətində əhəmiyyətli dəyişikliklərə səbəb ola bilər. Bu dəyişikliklər, xüsusilə də Çinin artan təsiri və Yaxın Şərqdən geri çəkilmə kimi məsələləri əhatə edir. Bu proses, ABŞ-ın dünya səhnəsindəki rolunu yenidən qiymətləndirməsi və yeni çağırışlara uyğunlaşması kimi dəyərləndirilə bilər.
Redaksiya Unian-a istinadən məlumat verir ki, Ukraynanın ABŞ-dakı keçmiş səfiri Valeri Çalıyın sözlərinə görə, Çin Budapeşt Memorandumu imzalayan tərəflərdən biridir. Bu sənədi imzalamaqla Ukrayna, təhlükəsizlik zəmanətləri müqabilində nüvə silahını Rusiyaya verməyə razılaşdı. Lakin Çalıyın qeyd etdiyi kimi, Çinin Budapeşt Memorandumu ilə bağlı maraqlı rəsmi mövqeyi var. Pekin bu razılaşmanı belə şərh edir ki, Çin Ukraynaya qarşı nüvə silahından istifadə etməyəcək və bu, həmin ölkənin "zəmanətləri"dir.
Bundan əlavə, Çalıyın fikrincə, Kreml-in Ukrayna ilə potensial sülh danışıqlarındakı əsas məqsədi bütün Donbası nəzarət altına almaq olacaq. Ukraynanın ABŞ-dakı keçmiş səfiri əlavə edib ki, bu, Rusiya xalqına göstərilə biləcək bir mükafat olacaq. Keçmiş səfir, xüsusilə də dil məsələsində, Ukraynanın daxili siyasi quruluşu ilə bağlı Kremlin bəyanatlarını təhlükəli hesab edir. Hər yeni ABŞ prezidenti geosiyasi strategiyanı yenidən nəzərdən keçirir və bu, normaldır, bunu Ukrayna Böhran Media Mərkəzinin idarə heyətinin sədri, 2015-2019-cu illərdə Ukraynanın ABŞ-dakı səfiri Valeri Çalıy "Qromadskoye radio"-ya bildirib. Çalıy qeyd edib ki, "Belə bir şey uzun müddətdir olmayıb. Prezident Trampın gəlişi ilə vəziyyət açıq-aydın dəyişir, lakin bu o demək deyil ki, strategiya gələcəkdə də belə qalacaq: növbəti prezident yeni bir strategiya təsdiq edə bilər".
Diplomatın sözlərinə görə, əlavə olaraq, Amerika qitəsində qüvvələrin cəmləşməsi də müşahidə olunur. Çalıy, ABŞ-ın Venesuela ətrafına nə qədər silah, gəmi və qırıcı təyyarə topladığını artıq görməyin mümkün olduğunu qeyd edib. Ukraynanın ABŞ-dakı keçmiş səfiri əlavə edib ki, ABŞ-ın strategiyasında tamamilə yeni bir məqam, ölkə ərazisində silahlı qüvvələrdən mümkün daxili istifadə ilə bağlıdır. Diplomat izah edib ki, söhbət tez-tez düşündüyümüz kimi Atlantik okeanından deyil, Sakit okeandan gedir: Çin, Avstraliya, Yeni Zelandiya, Cənubi Koreya və KXDR, Yaponiya. O, həmçinin izah edib ki, ABŞ-ın bu strategiyasındakı ikinci məqam, "baxmayaraq ki, bu, kifayət qədər ziddiyyətli səslənir", Yaxın Şərqdən tədricən çıxışdır.
"Bu, strategiyanı müəyyən edən ilk şeydir - Çinlə rəqabət və mümkün toqquşmaya hazırlıq", - deyə Ukraynanın ABŞ-dakı keçmiş səfiri əlavə edib. O qeyd edib ki, "Bu dəfə belə bir yanaşma qoyulub: Amerika hərbi əməliyyatları üçün əsas region Hind-Sakit okean regionu kimi müəyyən edilib". Beləliklə, ABŞ-ın yeni geosiyasi strategiyası, Çinlə rəqabət, Yaxın Şərqdən geri çəkilmə və daxili təhlükəsizlik məsələlərinə diqqət yetirməklə, dünya səhnəsindəki rolunu yenidən qiymətləndirməyə yönəlib.

По словам бывшего посла Украины в США Валерия Чалого, формируется новая геополитическая стратегия США, которая может привести к значительным изменениям во внешней политике страны. Эти изменения охватывают, в частности, вопросы растущего влияния Китая и отхода от Ближнего Востока. Этот процесс можно рассматривать как переоценку роли США на мировой арене и адаптацию к новым вызовам.
Redaksiya со ссылкой на Unian сообщает, что, по словам бывшего посла Украины в США Валерия Чалого, Китай является одной из сторон, подписавших Будапештский меморандум. Подписав этот документ, Украина согласилась передать ядерное оружие России в обмен на гарантии безопасности. Однако, как отметил Чалый, у Китая есть официальная позиция относительно Будапештского меморандума. Пекин интерпретирует это соглашение следующим образом: Китай не будет применять ядерное оружие против Украины, и это является «гарантиями» этой страны.
Кроме того, по мнению Чалого, основной целью Кремля в потенциальных мирных переговорах с Украиной будет взятие под контроль всего Донбасса. Бывший посол Украины в США добавил, что это будет своего рода наградой для российского народа. Бывший посол считает заявления Кремля относительно внутренней политической структуры Украины, особенно в языковом вопросе, опасными. Каждый новый президент США пересматривает геополитическую стратегию, и это нормально, заявил председатель правления Украинского кризисного медиа-центра, посол Украины в США в 2015-2019 годах Валерий Чалый «Громадському радіо». Чалый отметил, что «Такого давно не было. С приходом президента Трампа ситуация явно меняется, но это не значит, что стратегия останется такой и в будущем: следующий президент может утвердить новую стратегию».
По словам дипломата, кроме того, наблюдается концентрация сил на Американском континенте. Чалый отметил, что уже можно наблюдать, сколько оружия, кораблей и истребителей США собрали вокруг Венесуэлы. Бывший посол Украины в США добавил, что совершенно новым аспектом в стратегии США является возможное внутреннее использование вооруженных сил на территории страны. Дипломат пояснил, что речь идет не об Атлантическом океане, как мы часто думаем, а о Тихом океане: Китай, Австралия, Новая Зеландия, Южная Корея и КНДР, Япония. Он также пояснил, что вторым аспектом этой стратегии США является, «хотя это звучит достаточно противоречиво», постепенный выход с Ближнего Востока.
«Это первое, что определяет стратегию — конкуренция с Китаем и подготовка к возможному столкновению», — добавил бывший посол Украины в США. Он отметил, что «На этот раз такой подход был установлен: основным регионом для американских военных операций определен Индо-Тихоокеанский регион». Таким образом, новая геополитическая стратегия США направлена на переоценку роли страны на мировой арене с акцентом на конкуренцию с Китаем, отход от Ближнего Востока и вопросы внутренней безопасности.