ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyanın Lokhid Martin şirkəti ilə gərginliyə baxmayaraq 88 ədəd inkişaf etdirilmiş F‑35 qırıcı təyyarəsi almaq qərarını açıqlayıb. Trampın bəyanatı hərbi satınalmalar sahəsində mövcud ziddiyyətlərin davam etdiyi bir vaxtda səslənib.
Redaksiya xəbər verir ki, açıqlama ABŞ‑ın müdafiə sənayesi ilə hökumət arasındakı münasibətlərin mürəkkəb dövrdən keçdiyini bir daha gündəmə gətirib. Tramp bu qərarın ölkənin müdafiə qabiliyyətini gücləndirmək məqsədi daşıdığını bildirib.
Məlumata görə, administrasiyanın F‑35 proqramına dair mövqeyi son aylar dəyişməz qalıb və aparılan danışıqlar prosesinin davam etdiyi qeyd olunur. Rəsmi şəxslər satınalmanın ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin modernləşdirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayırlar.
Ekspertlər isə bu addımın həm istehsalçı şirkətlə, həm də Konqreslə yeni müzakirələrə səbəb ola biləcəyini bildirirlər.

Президент США Дональд Трамп объявил о решении приобрести 88 усовершенствованных истребителей F-35, несмотря на напряженность между администрацией и компанией Lockheed Martin. Заявление Трампа прозвучало в то время, когда продолжаются существующие противоречия в области военных закупок.
Редакция сообщает, что это заявление вновь подняло вопрос о том, что отношения между оборонной промышленностью США и правительством переживают сложный период. Трамп заявил, что это решение направлено на укрепление обороноспособности страны.
Согласно информации, позиция администрации по программе F-35 оставалась неизменной в последние месяцы, и отмечается, что процесс переговоров продолжается. Официальные лица подчеркивают, что эта закупка имеет особое значение для модернизации ВВС США.
Эксперты, в свою очередь, заявляют, что этот шаг может привести к новым дискуссиям как с компанией-производителем, так и с Конгрессом.