ABŞ əsgəri Çinə casusluq etdi və hərbi sirlər satıldı
ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin bir əsgəri, Çinə hərbi sirləri 12 min dollara satmaqda ittiham olunaraq casusluq etməkdə təqsirli bilinib. Bu barədə ABŞ Ədliyyə Nazirliyi cümə axşamı məlumat yayıb. Cinayətkarın adı Cinkao Uei olub və o, beş günlük məhkəmə prosesindən sonra Kaliforniyada federal münsiflər heyəti tərəfindən günahkar hesab edilib.
Redaksiya məlumat verir ki, Wei, USS Essex amfibiya hücum gəmisində mexanik vəzifəsində çalışıb. Məhkəmə sənədlərinə görə, Uei, Çinə hərbi məlumatları ötürməyə başlayıb. Bu məlumatlara gəminin texniki xüsusiyyətləri, eləcə də gəmi üzərindəki silah sistemləri və onların təhlükəsizlik protokolları daxil idi. Uei, Çinə məlumatları ötürmək müqabilində pul alıb.
İstintaq zamanı Ueinin Çin kəşfiyyatçıları ilə əlaqə saxladığı və onlara müxtəlif hərbi sirləri verdiyi müəyyən edilib. Bu əməllər, ABŞ-ın milli təhlükəsizliyinə ciddi zərər vurub. Məhkəmə prosesi zamanı prokurorlar, Ueinin hərəkətlərinin ABŞ-ın hərbi qabiliyyətlərinə və maraqlarına qarşı təhdid olduğunu vurğulayıblar. Ueinin hökmü gələn aylarda elan ediləcək və o, uzun müddət həbs cəzası ilə üzləşə bilər. Bu hadisə, ABŞ-ın hərbi sirlərinin qorunması və casusluq təhdidlərinə qarşı mübarizənin vacibliyini bir daha nümayiş etdirir.
Bu hadisə, ABŞ-ın hərbi sirlərinin qorunması və casusluq təhdidlərinə qarşı mübarizənin vacibliyini bir daha nümayiş etdirir.

US Soldier Spied for China and Sold Military Secrets
A US Navy sailor has been found guilty of espionage, accused of selling military secrets to China for $12,000. The US Department of Justice announced this on Thursday. The perpetrator was identified as Jinkao Wei, and he was found guilty by a federal jury in California after a five-day trial.
Redaksiya reports that Wei worked as a mechanic on the USS Essex amphibious assault ship. According to court documents, Wei began transmitting military information to China. This information included the ship's technical specifications, as well as its weapon systems and their security protocols. Wei received money in exchange for transmitting information to China.
During the investigation, it was determined that Wei had contact with Chinese intelligence officers and provided them with various military secrets. These actions caused serious damage to US national security. During the trial, prosecutors emphasized that Wei's actions posed a threat to US military capabilities and interests. Wei's sentence will be announced in the coming months, and he could face a long prison term. This incident once again demonstrates the importance of protecting US military secrets and combating espionage threats.
This incident once again demonstrates the importance of protecting US military secrets and combating espionage threats.