ABŞ əsgəri Çinə casusluq etdi və hərbi sirlər satıldı
ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin bir əsgəri, Çinə hərbi sirləri 12 min dollara satmaqda ittiham olunaraq casusluq etməkdə təqsirli bilinib. Bu barədə ABŞ Ədliyyə Nazirliyi cümə axşamı məlumat yayıb. Cinayətkarın adı Cinkao Uei olub və o, beş günlük məhkəmə prosesindən sonra Kaliforniyada federal münsiflər heyəti tərəfindən günahkar hesab edilib.
Redaksiya məlumat verir ki, Wei, USS Essex amfibiya hücum gəmisində mexanik vəzifəsində çalışıb. Məhkəmə sənədlərinə görə, Uei, Çinə hərbi məlumatları ötürməyə başlayıb. Bu məlumatlara gəminin texniki xüsusiyyətləri, eləcə də gəmi üzərindəki silah sistemləri və onların təhlükəsizlik protokolları daxil idi. Uei, Çinə məlumatları ötürmək müqabilində pul alıb.
İstintaq zamanı Ueinin Çin kəşfiyyatçıları ilə əlaqə saxladığı və onlara müxtəlif hərbi sirləri verdiyi müəyyən edilib. Bu əməllər, ABŞ-ın milli təhlükəsizliyinə ciddi zərər vurub. Məhkəmə prosesi zamanı prokurorlar, Ueinin hərəkətlərinin ABŞ-ın hərbi qabiliyyətlərinə və maraqlarına qarşı təhdid olduğunu vurğulayıblar. Ueinin hökmü gələn aylarda elan ediləcək və o, uzun müddət həbs cəzası ilə üzləşə bilər. Bu hadisə, ABŞ-ın hərbi sirlərinin qorunması və casusluq təhdidlərinə qarşı mübarizənin vacibliyini bir daha nümayiş etdirir.
Bu hadisə, ABŞ-ın hərbi sirlərinin qorunması və casusluq təhdidlərinə qarşı mübarizənin vacibliyini bir daha nümayiş etdirir.

Солдат ВМС США был признан виновным в шпионаже по обвинению в продаже военных секретов Китаю за 12 тысяч долларов. Об этом в четверг сообщило Министерство юстиции США. Имя преступника — Цзинькао Вэй, и он был признан виновным федеральным жюри присяжных в Калифорнии после пятидневного судебного разбирательства.
Redaksiya сообщает, что Вэй служил механиком на десантном корабле USS Essex. Согласно судебным документам, Вэй начал передавать военную информацию Китаю. Эта информация включала технические характеристики корабля, а также системы вооружения на борту и их протоколы безопасности. Вэй получал деньги в обмен на передачу информации Китаю.
В ходе расследования было установлено, что Вэй поддерживал связь с китайскими разведчиками и передавал им различные военные секреты. Эти действия нанесли серьезный ущерб национальной безопасности США. В ходе судебного процесса прокуроры подчеркнули, что действия Вэя представляют угрозу военному потенциалу и интересам США. Приговор Вэю будет объявлен в ближайшие месяцы, и ему грозит длительное тюремное заключение. Этот инцидент еще раз демонстрирует важность защиты военных секретов США и борьбы с угрозами шпионажа.
Этот инцидент еще раз демонстрирует важность защиты военных секретов США и борьбы с угрозами шпионажа.