ABŞ diplomatik nümayəndəlikləri hədəfdə
Amerika Birləşmiş Ştatları Dövlət Departamentindən mövzu ilə bağlı yeni bir açıqlama yayılıb. Açıqlamada qeyd olunur ki, hazırda dünya üzrə ABŞ diplomatik nümayəndəlikləri hədəf alınır və hava məkanının qismən bağlanması səyahətlərdə gecikmələrə səbəb ola bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, "İranla əlaqəli qrupların dünya üzrə amerikalılarla əlaqəli məkanları hədəfə ala biləcəyi" barədə xəbərdarlıq edilib. Xaricdə yaşayan ABŞ vətəndaşlarına ən yaxın ABŞ Səfirliyi və ya Konsulluğu tərəfindən yayımlanan cari təhlükəsizlik elanlarını izləmələri tövsiyə olunub.
Açıqlamada, xüsusilə Yaxın Şərqdə olanlar başda olmaqla, bütün ABŞ vətəndaşlarına "daha diqqətli olmaları" çağırışı edilib. Fevralın 28-də İran və ABŞ arasında danışıqlar davam edərkən, İsrail və ABŞ Tehrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb. İran isə İsrailə, eləcə də ABŞ hərbi bazalarının yerləşdiyi Qətər, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) və Bəhreyn kimi bəzi regional ölkələrdə müəyyən etdiyi hədəflərə hücumlarla cavab verib. ABŞ-İsrail hücumlarında İran lideri Əli Xamenei ilə yanaşı, bir çox yüksək vəzifəli məmur həlak olub.

A new statement has been released by the United States Department of State regarding the ongoing situation. The statement notes that US diplomatic missions worldwide are currently being targeted, and partial airspace closures may cause travel delays.
The Redaksiya reports that a warning has been issued about "Iran-linked groups potentially targeting locations associated with Americans worldwide." US citizens living abroad have been advised to follow current security announcements issued by their nearest US Embassy or Consulate.
The statement urged all US citizens, particularly those in the Middle East, to "exercise increased caution." On February 28th, as negotiations between Iran and the US continued, Israel and the US launched military operations against Tehran. Iran, in response, attacked targets it identified in Israel, as well as in some regional countries where US military bases are located, such as Qatar, the United Arab Emirates (UAE), and Bahrain. Iranian leader Ali Khamenei, along with many high-ranking officials, were killed in the US-Israeli attacks.