ABŞ-də bir sıra federal qurumların maliyyələşdirilməsi ilə bağlı razılaşmanın əldə olunmaması səbəbindən yanvarın 31-də gecə yarısından etibarən qismən hökumət bağlanması qüvvəyə minib. Mövcud vəziyyət federal strukturların bir hissəsinin fəaliyyətinə texniki məhdudiyyətlər tətbiq olunması ilə müşayiət olunur.
Redaksiya xəbər verir ki, qismən texniki bağlanmanın 2 gündən artıq davam etməyəcəyi və Nümayəndələr Palatasının bazar ertəsi maliyyələşdirmə ilə bağlı səsvermə keçirməsi halında iqtisadiyyata ciddi təsir göstərməyəcəyi gözlənilir. Sənədin qəbulu hökumətin normal fəaliyyətinin tez bir zamanda bərpasına imkan verə bilər.
Məlumata görə, ABŞ Senatı artıq maliyyə ilinin sonunadək, yəni sentyabrın 30-dək maliyyələşdirməni təsdiqləyib. Nümayəndələr Palatasında müvafiq səsvermənin fevralın 2-də keçirilməsi planlaşdırılır.
Sənəd Nümayəndələr Palatasında qəbul edildikdən sonra imzalanacağı təqdirdə, qismən bağlanmanın sürətlə aradan qaldırılacağı bildirilir. Qeyd olunur ki, sənədin qüvvəyə minməsi üçün ABŞ prezidenti Donald Trampın imzası tələb olunur.

В США с полуночи 31 января вступило в силу частичное закрытие правительства из-за недостижения соглашения о финансировании ряда федеральных ведомств. Текущая ситуация сопровождается техническими ограничениями в работе части федеральных структур.
Редакция сообщает, что частичное техническое закрытие не продлится более 2 дней и не окажет серьезного влияния на экономику, если Палата представителей проведет голосование по финансированию в понедельник. Принятие документа может позволить в скором времени восстановить нормальную работу правительства.
По имеющейся информации, Сенат США уже утвердил финансирование до конца финансового года, то есть до 30 сентября. Соответствующее голосование в Палате представителей планируется провести 2 февраля.
Сообщается, что после принятия документа в Палате представителей, частичное закрытие будет быстро устранено, если он будет подписан. Отмечается, что для вступления документа в силу требуется подпись президента США Дональда Трампа.