ABŞ-də bir sıra federal qurumların maliyyələşdirilməsi ilə bağlı razılaşmanın əldə olunmaması səbəbindən yanvarın 31-də gecə yarısından etibarən qismən hökumət bağlanması qüvvəyə minib. Mövcud vəziyyət federal strukturların bir hissəsinin fəaliyyətinə texniki məhdudiyyətlər tətbiq olunması ilə müşayiət olunur.
Redaksiya xəbər verir ki, qismən texniki bağlanmanın 2 gündən artıq davam etməyəcəyi və Nümayəndələr Palatasının bazar ertəsi maliyyələşdirmə ilə bağlı səsvermə keçirməsi halında iqtisadiyyata ciddi təsir göstərməyəcəyi gözlənilir. Sənədin qəbulu hökumətin normal fəaliyyətinin tez bir zamanda bərpasına imkan verə bilər.
Məlumata görə, ABŞ Senatı artıq maliyyə ilinin sonunadək, yəni sentyabrın 30-dək maliyyələşdirməni təsdiqləyib. Nümayəndələr Palatasında müvafiq səsvermənin fevralın 2-də keçirilməsi planlaşdırılır.
Sənəd Nümayəndələr Palatasında qəbul edildikdən sonra imzalanacağı təqdirdə, qismən bağlanmanın sürətlə aradan qaldırılacağı bildirilir. Qeyd olunur ki, sənədin qüvvəyə minməsi üçün ABŞ prezidenti Donald Trampın imzası tələb olunur.

A partial government shutdown took effect at midnight on January 31 due to a failure to reach an agreement on funding for a number of federal agencies in the US. The current situation is accompanied by technical restrictions on the activities of some federal structures.
The editorial reports that the partial technical shutdown is not expected to last more than 2 days and will not have a significant impact on the economy if the House of Representatives holds a vote on funding on Monday. The adoption of the document could allow for the swift restoration of normal government operations.
According to information, the US Senate has already approved funding until the end of the fiscal year, i.e., until September 30. A relevant vote is planned to be held in the House of Representatives on February 2.
It is reported that if the document is signed after being adopted by the House of Representatives, the partial shutdown will be quickly resolved. It is noted that the signature of US President Donald Trump is required for the document to take effect.