Bu səhər ABŞ-nin Minneapolis ştatında federal agent tərəfindən bir kişinin güllələnərək öldürüldüyü bildirilir. Hadisə ilə bağlı ilk məlumatı Minnesota Star Tribune yayıb. Daha sonra insidentin ölümcül atəş anını əks etdirən başqa rakursdan görüntülər də ictimaiyyətə təqdim edilib.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, yeni görüntülər Drop Site News tərəfindən dərc olunub. Məlumata görə, bu hadisə son 1 ay ərzində ICE tərəfindən baş verən ikinci atışmadır. Hadisədən sonra Minneapolis şəhərində etiraz aksiyaları başlayıb.
Nyu-York şəhərinin meri Zohran Mamdani məsələ ilə bağlı sərt açıqlama verərək bildirib: “ICE şəhərlərimizi terror edir. ICE hamımızı təhlükə altına qoyur. ICE ləğv edilməlidir.” Onun sözlərinə görə, federal qurumun fəaliyyəti şəhər sakinləri üçün ciddi risk yaradır.
Minneapolis meri Jacob Frey isə ABŞ prezidenti Donald Trampa müraciət edərək bunu liderlik göstərmək üçün bir an adlandırıb. O qeyd edib: “Bu məqamda Minneapolis, bu məqamda Amerikanı birinci yerə qoyun. Gəlin sülhə nail olaq.” Frey əlavə edib ki, bu cür əməliyyatlar başqa ölkələrdə müşahidə olunsa da, Amerikada, özü də böyük bir Amerika şəhərinin öz federal hökuməti tərəfindən faktiki olaraq işğalı formasında qəbulolunan deyil.
Minneapolis Polis İdarəsinin rəisinə görə, qurban 37 yaşlı, ağdərili kişi olub, Minneapolis sakini sayılır və ehtimal edilir ki, ABŞ vətəndaşıdır. Hadisənin təfərrüatları ilə bağlı araşdırma davam edir, şəhərdə isə təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilib.

Сегодня утром сообщается, что в Миннеаполисе, штат США, федеральный агент застрелил мужчину. Первую информацию об этом инциденте распространило издание Minnesota Star Tribune. Позже общественности были представлены кадры с другого ракурса, запечатлевшие момент смертельного выстрела.
Редакция, ссылаясь на источник, сообщает, что новые кадры были опубликованы Drop Site News. Согласно информации, это уже вторая стрельба, совершенная ICE за последний месяц. После инцидента в Миннеаполисе начались протесты.
Мэр Нью-Йорка Зоран Мамдани выступил с резким заявлением по этому поводу, заявив: «ICE терроризирует наши города. ICE ставит всех нас под угрозу. ICE должен быть распущен». По его словам, деятельность федерального агентства создает серьезный риск для жителей города.
Мэр Миннеаполиса Джейкоб Фрей обратился к президенту США Дональду Трампу, назвав это моментом для проявления лидерства. Он отметил: «В этот момент поставьте Миннеаполис, в этот момент поставьте Америку на первое место. Давайте достигнем мира». Фрей добавил, что хотя подобные операции наблюдаются в других странах, в Америке, тем более в форме фактической оккупации крупного американского города своим федеральным правительством, это неприемлемо.
По данным начальника Департамента полиции Миннеаполиса, погибший был 37-летним белым мужчиной, жителем Миннеаполиса, и, предположительно, гражданином США. Расследование обстоятельств инцидента продолжается, а в городе усилены меры безопасности.