Bu səhər ABŞ-nin Minneapolis ştatında federal agent tərəfindən bir kişinin güllələnərək öldürüldüyü bildirilir. Hadisə ilə bağlı ilk məlumatı Minnesota Star Tribune yayıb. Daha sonra insidentin ölümcül atəş anını əks etdirən başqa rakursdan görüntülər də ictimaiyyətə təqdim edilib.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, yeni görüntülər Drop Site News tərəfindən dərc olunub. Məlumata görə, bu hadisə son 1 ay ərzində ICE tərəfindən baş verən ikinci atışmadır. Hadisədən sonra Minneapolis şəhərində etiraz aksiyaları başlayıb.
Nyu-York şəhərinin meri Zohran Mamdani məsələ ilə bağlı sərt açıqlama verərək bildirib: “ICE şəhərlərimizi terror edir. ICE hamımızı təhlükə altına qoyur. ICE ləğv edilməlidir.” Onun sözlərinə görə, federal qurumun fəaliyyəti şəhər sakinləri üçün ciddi risk yaradır.
Minneapolis meri Jacob Frey isə ABŞ prezidenti Donald Trampa müraciət edərək bunu liderlik göstərmək üçün bir an adlandırıb. O qeyd edib: “Bu məqamda Minneapolis, bu məqamda Amerikanı birinci yerə qoyun. Gəlin sülhə nail olaq.” Frey əlavə edib ki, bu cür əməliyyatlar başqa ölkələrdə müşahidə olunsa da, Amerikada, özü də böyük bir Amerika şəhərinin öz federal hökuməti tərəfindən faktiki olaraq işğalı formasında qəbulolunan deyil.
Minneapolis Polis İdarəsinin rəisinə görə, qurban 37 yaşlı, ağdərili kişi olub, Minneapolis sakini sayılır və ehtimal edilir ki, ABŞ vətəndaşıdır. Hadisənin təfərrüatları ilə bağlı araşdırma davam edir, şəhərdə isə təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilib.

This morning, a man was reportedly shot and killed by a federal agent in Minneapolis, USA. The first information about the incident was published by Minnesota Star Tribune. Later, footage of the fatal shooting from another angle was also made public.
The editorial, citing its source, reports that new footage was published by Drop Site News. According to the information, this incident is the second shooting by ICE in the last month. Following the incident, protest rallies began in Minneapolis.
New York City Mayor Zohran Mamdani issued a strong statement regarding the issue, saying: “ICE terrorizes our cities. ICE puts us all at risk. ICE must be abolished.” According to him, the activities of the federal agency pose a serious risk to the city's residents.
Minneapolis Mayor Jacob Frey, addressing US President Donald Trump, called this a moment to show leadership. He stated: “At this moment, put Minneapolis, at this moment, put America first. Let us achieve peace.” Frey added that while such operations are observed in other countries, they are not acceptable in America, especially in the form of an de facto occupation of a major American city by its own federal government.
According to the Chief of the Minneapolis Police Department, the victim was a 37-year-old white male, a resident of Minneapolis, and is believed to be a US citizen. An investigation into the details of the incident is ongoing, and security measures have been strengthened in the city.