ABŞ Prezidenti Donald Tramp "Fox and Friends" proqramında çıxışı zamanı milyarder Corc Sorosun ölkə üzrə zorakılığa çevrilən təşkilatlanmış etirazlara maliyyə dəstəyi verdiyi iddiaları ilə bağlı RİCO qanunu çərçivəsində istintaq başladıldığını bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp bu açıqlamanı Vaşinqtondakı bahalı restoranda etirazçılarla qarşılaşmasından sonra səsləndirib. Prezident bildirib ki, etirazçıların onun restoran ziyarəti barədə əvvəlcədən məlumatlı olması Ağ Ev üçün təhlükəsizlik narahatlığı yaradıb. Tramp həmçinin bəzi iştirakçıların maddi imkanlı göründüyünü vurğulayaraq onların ödənişli etirazçılar ola biləcəyini iddia edib.
Tramp Sorosun 2022-ci il seçkilərində Demokrat Partiyasına 128,5 milyon dollar ianə etdiyini xatırladıb və onun oğlu Aleks Sorosun rəhbərlik etdiyi Açıq Cəmiyyət Fondu vasitəsilə sol yönümlü təşkilatlara maliyyə yardımları göstərildiyini qeyd edib. Sorosun təşkilatı isə bəyanatla çıxış edərək zorakı aksiyaları dəstəkləmədiyini, Trampın iddialarının yalan olduğunu vurğulayıb.
Məsələ Çarli Körkün qətli fonunda daha da kəskinləşib. ABŞ prezidenti Oval kabinetdən xalqa müraciətində radikal sol qrupların nifrət dolu ritorikasını günahlandıraraq, siyasi zorakılığın və sui-qəsdlərin bu təbliğatın nəticəsi olduğunu bildirib. Tramp həm medianı, həm də ictimaiyyəti nifrət dilinə qarşı birgə mübarizəyə çağırıb.

US President Donald Trump, during his appearance on "Fox and Friends," announced that an investigation has been launched under the RICO Act regarding allegations that billionaire George Soros provided financial support for organized protests across the country that turned violent.
The editorial office reports that Trump made this statement after encountering protesters at an expensive restaurant in Washington. The President stated that the protesters' prior knowledge of his restaurant visit created a security concern for the White House. Trump also emphasized that some participants appeared to be financially well-off, suggesting they might be paid protesters.
Trump recalled that Soros donated $128.5 million to the Democratic Party in the 2022 elections and noted that financial aid was provided to left-leaning organizations through the Open Society Foundations, led by his son Alex Soros. Soros's organization, however, issued a statement emphasizing that it does not support violent actions and that Trump's claims are false.
The issue has intensified further against the backdrop of Charlie Kirk's murder. In his address to the nation from the Oval Office, the US president blamed the hateful rhetoric of radical left-wing groups, stating that political violence and conspiracies are a result of this propaganda. Trump called on both the media and the public to jointly combat hate speech.