ABŞ Prezidenti Donald Tramp "Fox and Friends" proqramında çıxışı zamanı milyarder Corc Sorosun ölkə üzrə zorakılığa çevrilən təşkilatlanmış etirazlara maliyyə dəstəyi verdiyi iddiaları ilə bağlı RİCO qanunu çərçivəsində istintaq başladıldığını bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp bu açıqlamanı Vaşinqtondakı bahalı restoranda etirazçılarla qarşılaşmasından sonra səsləndirib. Prezident bildirib ki, etirazçıların onun restoran ziyarəti barədə əvvəlcədən məlumatlı olması Ağ Ev üçün təhlükəsizlik narahatlığı yaradıb. Tramp həmçinin bəzi iştirakçıların maddi imkanlı göründüyünü vurğulayaraq onların ödənişli etirazçılar ola biləcəyini iddia edib.
Tramp Sorosun 2022-ci il seçkilərində Demokrat Partiyasına 128,5 milyon dollar ianə etdiyini xatırladıb və onun oğlu Aleks Sorosun rəhbərlik etdiyi Açıq Cəmiyyət Fondu vasitəsilə sol yönümlü təşkilatlara maliyyə yardımları göstərildiyini qeyd edib. Sorosun təşkilatı isə bəyanatla çıxış edərək zorakı aksiyaları dəstəkləmədiyini, Trampın iddialarının yalan olduğunu vurğulayıb.
Məsələ Çarli Körkün qətli fonunda daha da kəskinləşib. ABŞ prezidenti Oval kabinetdən xalqa müraciətində radikal sol qrupların nifrət dolu ritorikasını günahlandıraraq, siyasi zorakılığın və sui-qəsdlərin bu təbliğatın nəticəsi olduğunu bildirib. Tramp həm medianı, həm də ictimaiyyəti nifrət dilinə qarşı birgə mübarizəyə çağırıb.

Президент США Дональд Трамп во время выступления в программе "Fox and Friends" заявил о начале расследования в рамках закона RICO по обвинениям в том, что миллиардер Джордж Сорос оказывал финансовую поддержку организованным протестам, переросшим в насилие по всей стране.
Редакция сообщает, что Трамп сделал это заявление после столкновения с протестующими в дорогом ресторане в Вашингтоне. Президент отметил, что предварительная осведомленность протестующих о его визите в ресторан вызвала обеспокоенность Белого дома по поводу безопасности. Трамп также подчеркнул, что некоторые участники выглядели состоятельными, утверждая, что они могли быть проплаченными протестующими.
Трамп напомнил, что Сорос пожертвовал Демократической партии 128,5 миллиона долларов на выборах 2022 года, и отметил, что через Фонд "Открытое общество", возглавляемый его сыном Алексом Соросом, оказывалась финансовая помощь левым организациям. Организация Сороса, в свою очередь, выступила с заявлением, подчеркнув, что не поддерживает насильственные акции, и что утверждения Трампа являются ложными.
Вопрос еще больше обострился на фоне убийства Чарли Керка. Президент США в своем обращении к нации из Овального кабинета обвинил радикальные левые группы в риторике ненависти, заявив, что политическое насилие и заговоры являются результатом этой пропаганды. Трамп призвал как СМИ, так и общественность к совместной борьбе против языка ненависти.