ABŞ Vətəndaşlıq və İmmiqrasiya Xidmətləri tərəfindən avqust ayında dərc edilmiş üç səhifəlik qəribə siyasət xəbərdarlığı, immiqrasiya faydaları, o cümlədən vizalar, yaşayış icazələri və vətəndaşlığa dair müraciətlərin qiymətləndirilməsi ilə bağlı yeni yanaşmaları əks etdirir. Bu sənəd, müraciət edənlərin "anti-Amerika ideologiyalarını və ya fəaliyyətlərini dəstəkləməsi və ya təşviq etməsi" ilə bağlı şübhələrin yaranması halında, onların müraciətlərinin diqqətlə araşdırılacağını bildirir.
Redaksiya məlumat verir ki, bu xəbərdarlıq, qiymətləndiricilərə anti-amerikanizmə qarşı mübarizə aparmaq tapşırığı verir, lakin bu anlayışın dəqiq tərifi verilməyib. Sənəddə, həmçinin, "fayda tələbini rədd etmək üçün, diskresiyanın istifadəsi də daxil olmaqla, bütün müvafiq immiqrasiya qanunlarının maksimum dərəcədə tətbiq edilməsi" vurğulanır. Bu, immiqrasiya müraciətlərinin qiymətləndirilməsində daha sərt yanaşmanın tətbiq olunacağını göstərir.
Bu siyasət xəbərdarlığı, ABŞ-da immiqrasiya proseslərinin daha ciddi nəzarət altında saxlanılacağına işarə edir. Sənəddə anti-amerikanizm anlayışının dəqiq tərifinin olmaması, qiymətləndiricilərin bu anlayışı necə şərh edəcəyi ilə bağlı suallar yaradır. Bu, immiqrasiya müraciətlərinin qiymətləndirilməsində subyektivliyin artmasına və müraciət edənlər üçün qeyri-müəyyənliklərə səbəb ola bilər.

Иммиграция в США: Новые правила, более строгий контроль
Опубликованное в августе Службой гражданства и иммиграции США трехстраничное предупреждение о политике отражает новые подходы к оценке заявлений на иммиграционные льготы, включая визы, разрешения на проживание и гражданство. В этом документе говорится, что в случае возникновения подозрений в поддержке или продвижении заявителями "антиамериканских идеологий или деятельности", их заявления будут тщательно расследованы.
Редакция сообщает, что это предупреждение предписывает оценщикам бороться с антиамериканизмом, однако точного определения этого понятия не дано. В документе также подчеркивается "максимальное применение всех соответствующих иммиграционных законов, включая использование дискреционных полномочий, для отклонения запроса на льготу". Это указывает на применение более жесткого подхода при оценке иммиграционных заявлений.
Это предупреждение о политике указывает на то, что иммиграционные процессы в США будут находиться под более строгим контролем. Отсутствие точного определения понятия антиамериканизма в документе вызывает вопросы о том, как оценщики будут интерпретировать это понятие. Это может привести к увеличению субъективности при оценке иммиграционных заявлений и неопределенности для заявителей.