Avropa İttifaqı və ABŞ arasında ticarət qanunvericiliyi: ABŞ Ali Məhkəməsinin qərarından sonra qanunvericilik işləri dayandırılıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Parlamentin Beynəlxalq Ticarət Komitəsinin sədri və ABŞ üzrə daimi məruzəçisi Bernd Lange aşağıdakı bəyanatı yayıb. Komitənin kölgə məruzəçilərinin (yəni siyasi qrup nümayəndələrinin) iclasından sonra Bernd Lange (S&D, DE) bildirib: "20 fevral 2026-cı il tarixində Amerika Birləşmiş Ştatları Ali Məhkəməsinin Beynəlxalq Fövqəladə İqtisadi Səlahiyyətlər Aktının (IEEPA) tətbiqi ilə bağlı qərarı aydın və birmənalıdır. Onun nəticələri nəzərə alınmalıdır və əvvəlki kimi işləmək variant deyil. ABŞ tərəfindən Turnberry Sazişini müzakirə etmək və həyata keçirmək üçün istifadə olunan əsas vasitə artıq mövcud deyil.
Vəziyyət indi əvvəlkindən daha qeyri-müəyyəndir. Bu, Turnberry Sazişi ilə əldə etmək istədiyimiz sabitlik və proqnozlaşdırıla bilməyə ziddir. IEEPA-nın əvəzedicisi kimi təklif olunan 122-ci bölmə, ABŞ-yə ixrac edən bütün ölkələrə fərq qoymadan tətbiq edilir və Ən Üstün Rejim (MFN) dərəcəsinə əlavə olunur. Nəticədə, Aİ-dən ABŞ-yə idxal 15%-lik həddi aşan tətbiq olunan dərəcəyə tabe olacaq. Bu, özlüyündə Turnberry Sazişinin şərtlərindən açıq-aşkar uzaqlaşmadır.
Üzvlərin əksəriyyətini təmsil edən kölgə məruzəçiləri, mövcud şəraitdə Aİ-ABŞ ticarət əlaqələrində aydınlıq, sabitlik və hüquqi dəqiqlik bərpa olunana qədər iki Turnberry sənədi üzrə işin dayandırılması barədə razılığa gəliblər. Nəticədə, sabah komitədə planlaşdırılan səsvermələr keçirilməyəcək və kölgə məruzəçiləri vəziyyəti gələn həftə yenidən qiymətləndirəcəklər".

Trade legislation between the European Union and the US: legislative work has been halted following a decision by the US Supreme Court.
The editorial office reports that Bernd Lange, Chairman of the European Parliament's Committee on International Trade and standing rapporteur for the US, issued the following statement. Following a meeting of the committee's shadow rapporteurs (i.e., representatives of political groups), Bernd Lange (S&D, DE) stated: "The decision of the United States Supreme Court of February 20, 2026, regarding the application of the International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) is clear and unambiguous. Its consequences must be taken into account, and operating as before is not an option. The primary instrument used by the US to negotiate and implement the Turnberry Agreement is no longer available.
The situation is now more uncertain than ever. This is contrary to the stability and predictability we wanted to achieve with the Turnberry Agreement. Section 122, proposed as a replacement for IEEPA, applies to all countries exporting to the US without distinction and is added to the Most Favored Nation (MFN) rate. As a result, imports from the EU to the US will be subject to an applied rate exceeding the 15% threshold. This, in itself, is a clear departure from the terms of the Turnberry Agreement.
The shadow rapporteurs, representing the majority of members, have agreed to suspend work on the two Turnberry documents until clarity, stability, and legal certainty are restored in EU-US trade relations under the current circumstances. Consequently, the votes planned for tomorrow in committee will not take place, and the shadow rapporteurs will re-evaluate the situation next week."