ABŞ-a məxsus B-52 bombardman təyyarələrinin uçuşuna Venesueladan cavab gəldi
ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin iki ədəd B-52 bombardman təyyarəsi Venesuela sahilləri üzərində uçuş həyata keçirib. Hadisə Karib dənizi regionunda gərginliyi artırıb və beynəlxalq reaksiyalara səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, bombardman təyyarələrinin uçuşundan dərhal sonra Venesuela Hərbi Hava Qüvvələri F-16 qırıcılarını havaya qaldırıb. Rəsmi Karakas bu addımı hava məkanının qorunması üçün atılmış müdafiə tədbiri adlandırıb.
Mənbələrə görə, ABŞ təyyarələrinin uçuşu regionda artan hərbi fəallığın bir hissəsi kimi qiymətləndirilir. Venesuela isə ABŞ-ın bu davranışını təxribat kimi dəyərləndirib və hava sərhədlərinin pozulmasına qarşı cavab veriləcəyini bəyan edib.

Венесуэла ответила на полет бомбардировщиков B-52 США
Два бомбардировщика B-52 ВВС США совершили полет над побережьем Венесуэлы. Инцидент усилил напряженность в Карибском регионе и вызвал международную реакцию.
Редакция сообщает, что сразу после полета бомбардировщиков ВВС Венесуэлы подняли в воздух истребители F-16. Официальный Каракас назвал этот шаг оборонительной мерой, предпринятой для защиты воздушного пространства.
По данным источников, полет американских самолетов расценивается как часть возросшей военной активности в регионе. Венесуэла же расценила это поведение США как провокацию и заявила, что на нарушение воздушных границ будет дан ответ.