İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin təşkilatçılığı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin və Medianın İnkişafı Agentliyinin dəstəyi ilə “A-dan Z-yə internet: Media üçün praktik təlim” təşkil olunub.
Tədbirin açılışında çıxış edən rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müşaviri Rəşad Bayramov ölkədə rəqəmsallaşmaya və rəqəmsal savadlılığın artırılmasına xüsusi önəm verildiyini bildirib. O qeyd edib ki, “Onlayn Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində ölkənin bütün ərazilərində sabit genişzolaqlı internetə çıxış imkanı yaradılıb. Bildirilib ki, 2020-ci ilin sonunda ölkə üzrə medianın yükləmə sürəti təxminən 10 Mbit/s olduğu halda, 2025-ci ilin sonunda bu göstərici 90 Mbit/s-ə yüksəlib. Bu artım son illərdə internet infrastrukturunun modernləşdirilməsi istiqamətində atılan addımların nəticəsidir.
İKTA-nın İdarə Heyətinin sədri Nail Mərdanov çıxışında telekommunikasiya sahəsində aparılan islahatların əsas prioritetlərindən birinin xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, dayanıqlı infrastrukturun formalaşdırılması, şəffaf bazar mühitinin təmin olunması və vətəndaş məmnunluğunun artırılması istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirilir. Sədr qeyd edib ki, jurnalistlər üçün təşkil olunan təlimin əsas məqsədi internetlə bağlı mövzularda ictimaiyyətin daha düzgün və obyektiv məlumatlandırılmasına töhfə vermək, texniki anlayışların sadə və dəqiq formada izahını təşviq etməkdir.
Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktorunun müavini Natiq Məmmədli isə sahəvi jurnalistikanın inkişafının əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib ki, ixtisaslaşmış və peşəkar yanaşma media məzmununun keyfiyyətini artırır və cəmiyyətin düzgün məlumatlandırılmasına xidmət edir. Onun sözlərinə görə, müasir texnologiyalar sahəsində biliklərin artırılması jurnalistlərin peşəkar inkişafında mühüm rol oynayır.
Təlim çərçivəsində iştirakçılara internetin işləmə prinsipləri, sürət və keyfiyyət anlayışları, Wi-Fi texnologiyaları, modem və digər avadanlıqların rolu, ölçmə metodları, eləcə də internet problemlərinin düzgün diaqnostikası ilə bağlı praktik və tətbiqyönümlü məlumatlar təqdim olunub, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

При организационной поддержке Агентства информационно-коммуникационных технологий, Министерства цифрового развития и транспорта и Агентства по развитию СМИ был организован практический тренинг для СМИ на тему «Интернет от А до Я».
Выступая на открытии мероприятия, советник министра цифрового развития и транспорта Рашад Байрамов отметил особое значение, придаваемое в стране цифровизации и повышению уровня цифровой грамотности. Он сообщил, что в рамках проекта «Онлайн Азербайджан» обеспечен доступ к стационарному широкополосному интернету на всей территории страны. Было заявлено, что если в конце 2020 года средняя скорость загрузки медиа по стране составляла около 10 Мбит/с, то к концу 2025 года этот показатель вырос до 90 Мбит/с. Этот рост является результатом шагов, предпринятых в последние годы в направлении модернизации интернет-инфраструктуры.
Председатель Правления АИК Технологий Наиль Марданов в своем выступлении подчеркнул, что одним из основных приоритетов реформ в сфере телекоммуникаций является повышение качества услуг. Он сообщил, что реализуются комплексные меры по формированию устойчивой инфраструктуры, обеспечению прозрачной рыночной среды и повышению удовлетворенности граждан. Председатель отметил, что основная цель тренинга, организованного для журналистов, — внести вклад в более правильное и объективное информирование общественности по темам, связанным с интернетом, и способствовать простому и точному объяснению технических понятий.
Заместитель исполнительного директора Агентства по развитию СМИ Натик Мамедли, подчеркнув важность развития отраслевой журналистики, заявил, что специализированный и профессиональный подход повышает качество медиаконтента и служит правильному информированию общества. По его словам, повышение знаний в области современных технологий играет важную роль в профессиональном развитии журналистов.
В рамках тренинга участникам была предоставлена практическая и прикладная информация о принципах работы интернета, понятиях скорости и качества, технологиях Wi-Fi, роли модемов и другого оборудования, методах измерения, а также о правильной диагностике интернет-проблем, были даны ответы на вопросы участников.