2026 FIFA Dünya Kuboku öncəsi FIFA turnuvada fəaliyyət göstərəcək hakim heyətini açıqlayıb. Ümumi olaraq 170 hakimin yer aldığı siyahıda 42 fərqli ölkə təmsil olunur. Gabondan Moritanyaya, El Salvadordan Özbekistana qədər bir sıra ölkələrdən adların diqqət çəkdiyi bildirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, seçilmiş hakimlərin 2026 FIFA Dünya Kuboku boyunca matçların idarə olunması, köməkçi hakimlik və VAR vəzifələrində iştirak edəcəyi FIFA-nın açıqlamasında qeyd olunub. Siyahıda Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, İran və Ürdün kimi Yaxın Şərq ölkələri ilə yanaşı, El Salvador, Honduras və Yamayka kimi Amerika qitəsi təmsilçiləri də yer alıb. Həmçinin Gabon, Moritanya, Çin və Yeni Zelandiya kimi Afrika, Asiya və Okeaniya ölkələrinin adları da siyahıda göstərilib.
Türkiyə futbolu baxımından isə siyahıda heç bir türk hakiminin olmaması mühüm çatışmazlıq kimi qiymətləndirilib. Bildirilir ki, son illərdə Cüneyt Çakır kimi adların beynəlxalq turnirlərdə final və yarımfinal səviyyəsində vəzifə alması ilə önə çıxan Türkiyənin bu dəfə siyahıda təmsil edilməməsi sürpriz və məyusluq kimi şərh olunub. Ekspertlər bu vəziyyətin həm yerli hakim idarəçiliyi ilə bağlı müzakirələri, həm də beynəlxalq arenada nüfuz qavrayışını yenidən gündəmə gətirdiyini bildirir.

Перед Чемпионатом мира по футболу FIFA 2026 FIFA объявила состав судей, которые будут работать на турнире. В списке из 170 судей представлены 42 различные страны. Сообщается, что в списке присутствуют имена из ряда стран, от Габона до Мавритании, от Сальвадора до Узбекистана.
Редакция сообщает, что в заявлении FIFA отмечается, что выбранные судьи будут участвовать в управлении матчами, выполнять функции помощников судей и VAR на протяжении всего Чемпионата мира по футболу FIFA 2026. В списке, помимо стран Ближнего Востока, таких как Катар, Саудовская Аравия, Объединенные Арабские Эмираты, Иран и Иордания, также представлены страны американского континента, такие как Сальвадор, Гондурас и Ямайка. Кроме того, в списке указаны названия стран Африки, Азии и Океании, таких как Габон, Мавритания, Китай и Новая Зеландия.
С точки зрения турецкого футбола, отсутствие турецких судей в списке было расценено как значительный недостаток. Сообщается, что отсутствие Турции, которая в последние годы выделялась тем, что такие имена, как Джюнейт Чакыр, получали назначения на финальные и полуфинальные матчи международных турниров, на этот раз в списке было воспринято как сюрприз и разочарование. Эксперты отмечают, что эта ситуация вновь подняла на повестку дня как дискуссии, связанные с местным судейством, так и восприятие престижа на международной арене.