2026-cı il Dünya Kuboku, ABŞ, Meksika və Kanada tərəfindən birgə təşkil olunacaq turnir, 11 iyun cümə axşamı günü Mexiko-Siti şəhərindəki "Azteca" stadionunda start götürəcək. Altı həftə davam edəcək gərgin mübarizə isə 19 iyul bazar günü Nyu-Yorkdakı 82 500 tamaşaçı tutumuna malik "MetLife" stadionunda keçiriləcək final oyunu ilə başa çatacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, 2026-cı il Dünya Kubokunda ümumilikdə 16 fərqli stadionda, 4 fərqli saat qurşağında 104 qarşılaşma oynanılacaq. Bu matçların 78-nə ABŞ ev sahibliyi edəcək.
Qətərdə keçirilən 2022-ci il Dünya Kubokundan 7 milyard dollar gəlir əldə edən FİFA, 2026-cı ildə bu rəqəmin 11 milyard dollara çatacağını proqnozlaşdırır. İştirakçı ölkələrin sayının artması nəticəsində Yaşıl Burun Adaları, Kürasao, İordaniya və Özbəkistan tarixində ilk dəfə olaraq Dünya Kubokunda iştirak etmək hüququ qazanıb.

До финального свистка Чемпионата мира 2026 года осталось 100 дней!
Чемпионат мира 2026 года, который совместно проведут США, Мексика и Канада, стартует в четверг, 11 июня, на стадионе «Ацтека» в Мехико. Шесть недель напряженных баталий завершатся в воскресенье, 19 июля, финальным матчем на стадионе «МетЛайф» в Нью-Йорке, вмещающем 82 500 зрителей.
Redaksiya сообщает, что на Чемпионате мира 2026 года будет сыграно 104 матча на 16 различных стадионах в 4 часовых поясах. 78 из этих матчей примут США.
ФИФА, получившая доход в размере 7 миллиардов долларов от Чемпионата мира 2022 года в Катаре, прогнозирует, что в 2026 году эта цифра достигнет 11 миллиардов долларов. В результате увеличения числа стран-участниц, Острова Зеленого Мыса, Кюрасао, Иордания и Узбекистан получили право впервые в своей истории участвовать в Чемпионате мира.