Zəngəzur dəhlizinin əsas komponenti olacaq dəmir yolunun təməli qoyulacaq
Zəngəzur dəhlizinin əsas komponenti olacaq Qars-İğdır-Aralık-Dilucu dəmir yolu xəttinin təməlqoyma mərasimi avqustun 22-də keçiriləcək.
Oxu.Az "Anadolu"ya istinadən xəbər verir ki, bunu Türkiyənin nəqliyyat və infrastruktur naziri Abdulkadir Uraloğlu deyib.
Nazir bildirib ki, bu layihə Türkiyənin şərqində yük və sərnişin daşımalarını gücləndirəcək:
"Bu həm Türkiyənin logistik imkanlarını artıracaq, həm də Asiyaya uzanan ticarət yollarında etibarlı bir körpü rolunu oynayaraq ölkəmizin geostrateji mövqeyini möhkəmləndirəcək".
Uraloğlunun sözlərinə görə, layihənin icrası üçün 2,4 milyard avro məbləğində xarici maliyyə təmin edilib.
"Bu, 224 kilometrlik iki xətli dəmir yolu olacaq. Xəttin illik 5,5 milyon sərnişin və 15 milyon ton yük daşımaq imkanına sahib olacağı gözlənilir. Bu layihə sayəsində Türkiyə ilə Azərbaycan arasında yeni, fasiləsiz dəmir yolu əlaqəsi qurulacaq", - deyə türkiyəli nazir vurğulayıb.

Церемония закладки фундамента железнодорожной линии Карс-Ыгдыр-Аралык-Дилуджу, которая станет основным компонентом Зангезурского коридора, состоится 22 августа.
Как сообщает Oxu.Az со ссылкой на "Anadolu", об этом заявил министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулкадир Уралоглу.
Министр отметил, что этот проект усилит грузовые и пассажирские перевозки на востоке Турции:
"Это не только увеличит логистические возможности Турции, но и укрепит геостратегическое положение нашей страны, играя роль надежного моста на торговых путях, ведущих в Азию".
По словам Уралоглу, для реализации проекта обеспечено внешнее финансирование в размере 2,4 миллиарда евро.
"Это будет двухпутная железная дорога протяженностью 224 километра. Ожидается, что линия сможет перевозить 5,5 миллиона пассажиров и 15 миллионов тонн грузов в год. Благодаря этому проекту будет установлено новое, бесперебойное железнодорожное сообщение между Турцией и Азербайджаном", - подчеркнул турецкий министр.