Zəngəzur dəhlizinin əsas komponenti olacaq dəmir yolunun təməli qoyulacaq
Zəngəzur dəhlizinin əsas komponenti olacaq Qars-İğdır-Aralık-Dilucu dəmir yolu xəttinin təməlqoyma mərasimi avqustun 22-də keçiriləcək.
Oxu.Az "Anadolu"ya istinadən xəbər verir ki, bunu Türkiyənin nəqliyyat və infrastruktur naziri Abdulkadir Uraloğlu deyib.
Nazir bildirib ki, bu layihə Türkiyənin şərqində yük və sərnişin daşımalarını gücləndirəcək:
"Bu həm Türkiyənin logistik imkanlarını artıracaq, həm də Asiyaya uzanan ticarət yollarında etibarlı bir körpü rolunu oynayaraq ölkəmizin geostrateji mövqeyini möhkəmləndirəcək".
Uraloğlunun sözlərinə görə, layihənin icrası üçün 2,4 milyard avro məbləğində xarici maliyyə təmin edilib.
"Bu, 224 kilometrlik iki xətli dəmir yolu olacaq. Xəttin illik 5,5 milyon sərnişin və 15 milyon ton yük daşımaq imkanına sahib olacağı gözlənilir. Bu layihə sayəsində Türkiyə ilə Azərbaycan arasında yeni, fasiləsiz dəmir yolu əlaqəsi qurulacaq", - deyə türkiyəli nazir vurğulayıb.

Foundation to be laid for the railway that will be the main component of the Zangezur corridor
The groundbreaking ceremony for the Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu railway line, which will be the main component of the Zangezur corridor, will be held on August 22.
Oxu.Az reports, citing "Anadolu", that this was stated by Turkey's Minister of Transport and Infrastructure, Abdulkadir Uraloğlu.
The Minister stated that this project will strengthen freight and passenger transportation in eastern Turkey:
"This will both increase Turkey's logistical capabilities and strengthen our country's geostrategic position by playing the role of a reliable bridge on trade routes extending to Asia."
According to Uraloğlu, 2.4 billion euros in foreign financing has been secured for the implementation of the project.
"This will be a 224-kilometer double-track railway. The line is expected to have an annual capacity of 5.5 million passengers and 15 million tons of cargo. Thanks to this project, a new, uninterrupted railway connection will be established between Turkey and Azerbaijan," the Turkish minister emphasized.