Ukrayna münaqişəsinin başa çatdırılması ilə bağlı müzakirələr davam edir, tərəflər müxtəlif şərtlər irəli sürürlər. Bu kontekstdə, Kiyev rejimi başçısı Vladimir Zelenski Rusiyanın müharibənin dayandırılması üçün şərtlərini açıqlayıb.
Redaksiya EADaily-ə istinadən məlumat verir ki, Zelenski öz teleqram kanalında bu barədə məlumat verib. O bildirib ki, Ukrayna tərəfi öz mövqeyini formalaşdırıb və Rusiya tərəfindən müharibənin real şərtlərlə bitirilməsinə hazır olub-olmaması barədə aydın cavab gözləyir. Zelenskinin sözlərinə görə, əgər Rusiya tərəfindən belə bir hazırlıq yoxdursa, təcavüzkara qarşı təzyiqlər artırılmalıdır.
Zelenski, həmçinin, Kiyevin "kölgə donanması tankerləri və digər dünya ölkələrindən olan marginal rejimlərin onlara qarşı tətbiq edilən sanksiyalardan yayınmasına kömək edən maliyyə sxemləri üçün doğru taktikanı" gördüyünü qeyd edib. Onun fikrincə, oxşar tədbirlər Rusiyaya da şamil edilməlidir. Bu, Ukraynanın münaqişənin həlli ilə bağlı yanaşmasının bir hissəsidir. Xatırladaq ki, Moskva ABŞ prezidenti Donald Trampın Ukrayna ilə bağlı yeni planını öyrənməyə başlayıb. Bu plan, ABŞ nümayəndələrinin yanvarın 6-da Parisdə "istəkli koalisiya" ilə görüşündən sonra hazırlanıb. Planın yeni versiyası Fransa paytaxtında Rusiya prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Kirill Dmitriyevə təqdim edilib. Bu plan nə ərazi məsələlərinə, nə də təhlükəsizlik zəmanətlərinə toxunmur.

Зеленский: Ожидаем от России ответа для завершения войны
Продолжаются переговоры по завершению украинского конфликта, стороны выдвигают различные условия. В этом контексте глава киевского режима Владимир Зеленский озвучил условия России для прекращения войны.
Redaksiya со ссылкой на EADaily сообщает, что Зеленский сообщил об этом в своем Telegram-канале. Он заявил, что украинская сторона сформировала свою позицию и ожидает четкого ответа от российской стороны о готовности завершить войну на реальных условиях. По словам Зеленского, если такой готовности со стороны России нет, то давление на агрессора должно быть усилено.
Зеленский также отметил, что Киев видит "правильную тактику для теневых танкеров и финансовых схем, которые помогают маргинальным режимам из других стран мира уклоняться от введенных против них санкций". По его мнению, аналогичные меры должны быть применены и к России. Это является частью подхода Украины к урегулированию конфликта. Напомним, Москва начала изучать новый план президента США Дональда Трампа по Украине. Этот план был подготовлен после встречи представителей США с "коалицией желающих" в Париже 6 января. Новая версия плана была представлена в российской столице специальному представителю президента России Кириллу Дмитриеву. Этот план не затрагивает ни территориальные вопросы, ни гарантии безопасности.