Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski, Rusiya prezidenti Vladimir Putinin sözlərinə görə, Rusiyanın noyabr ayında "işğal etdiyi" Kupyanskı ziyarət edib. Zelenski, Ukrayna müdafiəçilərinin hazırda bu istiqamətdə Ukrayna üçün nəticələr əldə etdiyini vurğuladı. Onun sözlərinə görə, ön cəbhədə müdafiəmiz nə qədər güclü olsa, danışıqlarda mövqelərimiz də bir o qədər güclü olacaq. Zelenski, müharibəni ləyaqətlə başa çatdırmaq üçün hər şeyin edildiyini təmin etdi.
Redaksiya Unian-a istinadən məlumat verir ki, Ukrayna prezidentinin cümə günü etdiyi səfər barədə məlumatı Merzin baş sözçüsü Stefan Kornelius yayıb. Məsələ ilə tanış olan şəxslərin məlumatına görə, görüşdən əvvəl Ukrayna, Avropa və ABŞ-ın milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşavirləri plan layihələri üzrə danışıqlar aparacaqlar. Eyni zamanda, bu xəbəri paylaşan şəxslər planların hələ də dəyişə biləcəyini qeyd ediblər.
Bundan əlavə, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Kreml rəhbəri Vladimir Putini "məhdud atəşkəs"lə razılaşmağa çağırıb. Xüsusilə, söhbət enerji obyektlərinə zərbələrin məhdudlaşdırılmasından gedir. Ərdoğan, müharibənin dayandırılması ilə bağlı danışıqları "diqqətlə" izlədiyini qeyd etdi. O hesab edir ki, faydanın qarşılıqlı olduğu yerdə irəliləyişə nail olmaq mümkündür. Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski, dekabrın 15-də, bazar ertəsi günü, Almaniya kansleri Fridrix Merz və digər Avropa liderləri, xüsusilə Böyük Britaniyanın baş naziri Kir Starmer ilə görüşmək üçün Berlinə gedəcək ki, ABŞ-ın himayəsi altında sülh təklifləri üzrə danışıqları irəli aparsın, bunu "Bloomberg" nəşri bildirir. Zelenskinin sözlərinə görə, ABŞ bu ərazinin xüsusi idarəetmə altında "demilitarizasiya zonası"na çevrilməsini müzakirə edib. Lakin bu bölgələrin faktiki olaraq Rusiya tərəfindən işğal olunmuş Krımla birlikdə tanınıb-tanınmayacağı hələ də sual altındadır. Nəşr qeyd edir ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin hərbi məqsədlərini dəyişdirməyə dair heç bir əlamət göstərmir. Buna görə də, ABŞ və Ukrayna razılığa gəlsə belə, Moskva sülh sazişi ilə razılaşıb-razılaşmayacağı hələlik məlum deyil. Sülh sazişindəki digər mübahisəli məqamlara Ukraynanın etibarlı təhlükəsizlik zəmanətləri ilə təmin edilməsi, Rusiyanın yenidən hücum etməməsi, həmçinin təxminən 200 milyard dollar dəyərində dondurulmuş aktivlərin taleyi daxildir. Nəşr bildirir ki, Moskva Ukraynanın qoşunlarının Donetsk və Luqansk vilayətlərinin ərazilərini də əhatə edən, Rusiya hərbçilərinin ələ keçirə bilmədiyi Donbasın şərq ərazilərindən çıxarılmasını tələb edir. Məqalədə qeyd olunur ki, Ukrayna əraziləri Vaşinqton, Kiyev və Moskva arasında aparılan cari müzakirələrin mərkəzindədir. Bu ölkələrin nümayəndələri 20 bənddən ibarət bir plan üzərində işləyirlər. Ukrayna prezidentinin cümə günü etdiyi səfər barədə məlumatı Merzin baş sözçüsü Stefan Kornelius yayıb.

Президент Украины Владимир Зеленский посетил Купянск, который, по словам президента России Владимира Путина, был «оккупирован» Россией в ноябре. Зеленский подчеркнул, что украинские защитники добиваются результатов на этом направлении. По его словам, чем сильнее будет оборона на передовой, тем сильнее будут позиции на переговорах. Зеленский заверил, что делается все для достойного завершения войны.
Redaksiya со ссылкой на Unian сообщает, что информацию о визите украинского президента в пятницу распространил пресс-секретарь Мерца Штефан Корнелиус. По данным лиц, знакомых с ситуацией, перед встречей советники по национальной безопасности Украины, Европы и США проведут переговоры по проектам планов. Одновременно лица, поделившиеся этой новостью, отметили, что планы еще могут измениться.
Кроме того, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган призвал главу Кремля Владимира Путина согласиться на «ограниченное перемирие». В частности, речь идет об ограничении ударов по энергетическим объектам. Эрдоган отметил, что «внимательно» следит за переговорами о прекращении войны. Он считает, что там, где выгода взаимна, можно добиться прогресса. Президент Украины Владимир Зеленский отправится в Берлин в понедельник, 15 декабря, чтобы встретиться с канцлером Германии Фридрихом Мерцем и другими европейскими лидерами, в частности, премьер-министром Великобритании Киром Стармером, для продвижения переговоров по мирным предложениям под эгидой США, сообщает издание «Bloomberg». По словам Зеленского, США обсуждали превращение этой территории в «демилитаризованную зону» под особым управлением. Однако пока остается под вопросом, будут ли эти территории признаны вместе с фактически оккупированным Россией Крымом. Издание отмечает, что президент России Владимир Путин не проявляет никаких признаков изменения своих военных целей. Поэтому, даже если США и Украина договорятся, пока неизвестно, согласится ли Москва на мирное соглашение. Другие спорные моменты в мирном соглашении включают обеспечение Украины надежными гарантиями безопасности, чтобы Россия не напала снова, а также судьбу замороженных активов на сумму около 200 миллиардов долларов. Издание сообщает, что Москва требует вывода украинских войск с восточных территорий Донбасса, которые охватывают территории Донецкой и Луганской областей и которые российские военные не смогли захватить. В статье отмечается, что украинские территории находятся в центре текущих переговоров между Вашингтоном, Киевом и Москвой. Представители этих стран работают над планом из 20 пунктов. Информацию о визите украинского президента в пятницу распространил пресс-секретарь Мерца Штефан Корнелиус.