“Zəfər Rəqsi” bədii filminin bu ilki beynəlxalq zəfərləri
Azərbaycanın Qarabağ Zəfərinin beş illiyinə həsr edilən “Zəfər Rəqsi” qısametrajlı bədii filmi bu həftə Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən “Beliye Noçi” (Bəyaz Gecələr) 10-cu Beynəlxalq Film Festivalının yubiley proqramına salınıb. Festivalda 17 ölkənin 90 filmi iştirak edir. Sankt-Peterburqun Nevski meydanında yerləşən “Kinoloft Moskva” zalında baş tutacaq nümayişlərə giriş sərbəstdir. Azərbaycan filminin nümayişi 24 aprel saat 18:00-dədir.
“Beliye Noçi” Beynəlxalq Film Festivalına seçilməsi “Zəfər Rəqsi” filminin ilin əvvəlindən qazandığı dördüncü uğurudur. Müharibədə ayaqlarını itirən Qarabağ qazisi Cəlalın ailə həyatını təsvir edən film 2026-cı ildə Hindistanın Kəlküttə şəhərində keçirilən “Golden Lion” Beynəlxalq Film festivalında “Ən yaxşı xarici qısametrajlı film” nominasiyasında qalib, Kanadanın Toronto şəhərində keçirilən “Toronto International Short Film Awards” festivalında isə “Ən yaxşı aktyor” nominasiyasında filmin qəhrəmanını canlandıran Azər Aydəmir qalib elan olunub. İsveçdə keçirilən “Lulea International Film Festival”-ında Azərbaycan filmi finala vəsiqə qazanıb. “Zəfər Rəqsi” filmi bu il həmçinin Almaniyanın paytaxtı Berlində nüfuzlu 76-cı Berlinale Film Festivalı günləri zamanı təşkil edilən “Azərbaycan Kino Günləri”nin açılış mərasimində təqdim edilib.
ASAN TV-nin “Ədibin Evi” ilə birgə ərsəyə gətirdiyi “Zəfər Rəqsi” (The Dance of Triumph) qısametrajlı bədii film Mir Cəlal adına Hekayə Müsabiqəsinin qalib əsəri Yaşar Bünyadın “Heyvagülü” hekayəsinin motivləri əsasında çəkilib. “Balakhani Operating Company LTD” hasilat şirkətinin dəstəyi ilə çəkilən filmin rejissoru Gəray Həsəndir. Baş rolları Azər Aydəmir, Günay Əhməd, Nurlan Mürsəlzadə və Niyaz İlyasoğlu canlandırıblar. Filmin bəzi səhnələrində hasilat şirkətində çalışan qazilər də çəkiliblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan neft hasilatının beşiyi hesab edilən Balaxanı həm də Azərbaycan milli kinosunun başlanğıc yeridir. Kino tariximiz rejissor Aleksandr Mişonun 1898-ci ilin avqustunda çəkdiyi “Balaxanıda neft fontanı” adlı qısametrajlı sənədli filmlə başlayır.

This Year's International Triumphs of the Feature Film "Dance of Triumph"
The short feature film "Dance of Triumph," dedicated to the fifth anniversary of Azerbaijan's Karabakh Victory, has been included this week in the jubilee program of the 10th International Film Festival "Beliye Noçi" (White Nights) held in St. Petersburg, Russia. 90 films from 17 countries are participating in the festival. Admission to the screenings, which will take place in the "Kinoloft Moskva" hall located in St. Petersburg's Nevsky Square, is free. The screening of the Azerbaijani film is on April 24 at 18:00.
Its selection for the "Beliye Noçi" International Film Festival marks the fourth success for "Dance of Triumph" since the beginning of the year. The film, which depicts the family life of Karabakh veteran Jalal, who lost his legs in the war, won "Best Foreign Short Film" at the "Golden Lion" International Film Festival held in Kolkata, India, in 2026, and Azer Aydemir, who portrayed the film's protagonist, was declared winner in the "Best Actor" category at the "Toronto International Short Film Awards" festival held in Toronto, Canada. The Azerbaijani film also qualified for the finals at the "Lulea International Film Festival" held in Sweden. This year, "Dance of Triumph" was also presented at the opening ceremony of "Azerbaijani Cinema Days," organized during the prestigious 76th Berlinale Film Festival in Berlin, the capital of Germany.
The short feature film "Zəfər Rəqsi" (The Dance of Triumph), produced by ASAN TV in collaboration with "Ədibin Evi," is based on the motifs of Yaşar Bünyad's story "Heyvagülü," the winning work of the Mir Jalal Story Contest. The film, shot with the support of the production company "Balakhani Operating Company LTD," was directed by Gəray Həsən. The main roles were played by Azər Aydəmir, Günay Əhməd, Nurlan Mürsəlzadə, and Niyaz İlyasoğlu. Veterans working at the production company also appeared in some scenes of the film.
It should be noted that Balakhani, considered the cradle of Azerbaijani oil production, is also the birthplace of Azerbaijani national cinema. Our cinema history begins with the short documentary film "The Oil Fountain in Balakhani," shot by director Aleksandr Mishon in August 1898.