Fransıziyanın muzeylərinin mühafizəsinə diqqət yetirməsi, Ukraynaya qoşun göndərməsindən daha vacibdir. Bu barədə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova öz teleqram kanalında bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Zaxarova bu fikirləri Rusiya Federasiyasının Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin (XKX) prezident Emmanuel Makronun göstərişi ilə Fransa Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahının Ukraynaya 2 minə qədər əsgər və zabitdən ibarət kontingent göndərməyə hazırlaşması barədə məlumatına münasibət bildirərkən səsləndirib.
Diplomat ironiya ilə qeyd edib ki, 2025-ci ilədək Fransada 1123 muzey fəaliyyət göstərir. Makronun bu əsgərləri iki-iki olmaqla bu mədəniyyət obyektlərini qorumağa göndərməsi daha yaxşı olardı. O, daxili təhlükəsizlik vəziyyətinin acınacaqlı olması və qanunun pozulması səbəbindən Luvr muzeyi ilə bağlı vəziyyətin necə olacağını da vurğulayıb. EADaily-nin məlumatına görə, ötən həftə hücumçular cəmi bir neçə dəqiqə ərzində şüşə kəsənlər və lift vasitəsilə Luvrdan unikal eksponatları çıxarıb skuterlərlə uzaqlaşıblar. Oktyabrın 19-da Paris prokuroru Laure Beko bildirib ki, dörd cinayətkar muzeyə divarlarına gətirdikləri avtohidravlik lift vasitəsilə daxil olublar. Apollon Qalereyasında vitrinləri açdıqdan sonra onlar ümumilikdə doqquz zərgərlik əşyasını oğurlayıblar, onlardan biri - 1354 brilyantla bəzədilmiş imperatriça Yevgeninin (III Napoleonun həyat yoldaşı) tacı qaçış zamanı düşüb. Prokurorun sözlərinə görə, istintaqın versiyası soyğunçuluğun peşəkarlar tərəfindən törədilməsinə meyllidir. Beko qeyd edib ki, oğurlanmış zərgərlik əşyalarının dəyəri 88 milyon avro təşkil edir. Le Figaro qəzetinin məlumatına görə, polis Luvr soyğunçuluğu işi üzrə iki şübhəlini oktyabrın 25-də saxlayıb.

Захарова: Защита французских музеев важнее Украины
Внимание Франции к защите своих музеев важнее, чем отправка войск в Украину. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова в своем Telegram-канале.
Redaksiya сообщает, что Захарова высказала эти мысли, комментируя информацию Службы внешней разведки (СВР) Российской Федерации о том, что Генеральный штаб Вооруженных сил Франции по указанию президента Эммануэля Макрона готовится отправить в Украину контингент численностью до 2 тысяч солдат и офицеров.
Дипломат иронично отметила, что к 2025 году во Франции функционирует 1123 музея. Было бы лучше, если бы Макрон отправил этих солдат по двое для охраны этих культурных объектов. Она также подчеркнула, какова будет ситуация с Лувром из-за плачевного состояния внутренней безопасности и нарушения закона. По данным EADaily, на прошлой неделе злоумышленники всего за несколько минут с помощью стеклорезов и лифта вынесли из Лувра уникальные экспонаты и скрылись на скутерах. 19 октября прокурор Парижа Лор Беко сообщила, что четверо преступников проникли в музей с помощью автогидравлического подъемника, который они привезли к стенам. Открыв витрины в Галерее Аполлона, они похитили в общей сложности девять ювелирных изделий, одно из которых — корона императрицы Евгении (супруги Наполеона III), украшенная 1354 бриллиантами, — упало во время бегства. По словам прокурора, версия следствия склоняется к тому, что ограбление было совершено профессионалами. Беко отметила, что стоимость похищенных ювелирных изделий составляет 88 миллионов евро. По данным газеты Le Figaro, полиция задержала двух подозреваемых по делу об ограблении Лувра 25 октября.