Yunanıstan baş naziri Miçotakis Türkiyəyə xəbərdarlıq etdi
Almaniyanın Yunanıstana “Eurofighter” qırıcılarının satışına razılıq verməsindən sonra Yunanıstanın baş naziri Kiriakos Miçotakis Ankaraya qarşı sərt açıqlama ilə çıxış edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Miçotakis Türkiyənin Egey dənizində Yunanıstanın suverenliyini şübhə altına almağa davam etməsi halında, ölkənin Avropa Ortaq Müdafiə Fondu proqramına daxil olmasının qarşısını alacaqlarını bildirib.
“Əgər Türkiyə Yunanıstanı təhdid etməyə davam edərsə və Egey dənizindəki haqlarımızı sorğulamağa cəhd göstərərsə, Avropa İttifaqının müdafiə təşəbbüslərinə daxil olmalarını əngəlləyəcəyik,” – deyə Miçotakis vurğulayıb.
Bu bəyanat regionda müdafiə gərginliyinin artdığı bir dövrdə verilib və Avropa ilə Türkiyə arasında müdafiə sahəsində yeni mübahisələrin yaranacağı ehtimalını artırır.

После того как Германия одобрила продажу истребителей Eurofighter Греции, премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис выступил с жестким заявлением в адрес Анкары.
Редакция сообщает, что Мицотакис заявил, что если Турция продолжит ставить под сомнение суверенитет Греции в Эгейском море, они заблокируют вступление страны в программу Европейского общего оборонного фонда.
«Если Турция продолжит угрожать Греции и попытается оспаривать наши права в Эгейском море, мы заблокируем ее участие в оборонных инициативах Европейского Союза», — подчеркнул Мицотакис.
Это заявление было сделано в период роста оборонной напряженности в регионе и увеличивает вероятность возникновения новых споров в сфере обороны между Европой и Турцией.