Yunanıstan, ABŞ-dan MTQ ilə Ukrayna üçün mərkəz olacaq
Yunanıstan, ABŞ-dan mayeləşdirilmiş təbii qaz (MTQ) tədarükü üçün Ukrayna üçün mərkəzə çevriləcək. Bu addım, Avropanın enerji təhlükəsizliyini gücləndirmək və Rusiyadan asılılığı azaltmaq məqsədi daşıyır. Bu proses, həmçinin, Ukraynanın enerji təchizatını diversifikasiya etməyə və daha etibarlı mənbələrə çıxışını təmin etməyə yönəlib.
Redaksiya məlumat verir ki, Yunanıstanın Baş naziri Kiryakos Mitsotakis, ABŞ-dan gələn MTQ-nin Ukraynaya tədarükünün dekabr-yanvar aylarında başlayacağını bildirib. Mitsotakis, Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ilə görüşdən sonra verdiyi açıqlamada, ölkələr arasındakı əlaqələrin yeni bir əhəmiyyət qazandığını vurğuladı. O, Yunanıstanın Ukrayna üçün yeni bir enerji təhlükəsizliyi arteriyası olacağını qeyd etdi. Bu arteriya, Yunanıstandan Ukraynaya doğru uzanacaq və şaquli enerji dəhlizinin, eləcə də Odessa şəhərindəki Aleksandrupolis birləşdirici oxunun inşası ilə bağlıdır. Bu sayədə Ukrayna, etibarlı enerji mənbələrinə çıxış əldə edəcək, Yunanıstan isə Mərkəzi və Şərqi Avropaya ABŞ-dan mayeləşdirilmiş təbii qaz tədarükü üçün mərkəzə çevriləcək.
Mitsotakis, Avropanın daha Rusiya qazı almayacağını və Ukrayna enerji şəbəkəsinin sabitləşəcəyini də əlavə etdi. Volodimir Zelenski isə ilk tədarüklərin yanvar ayında başlayacağını bildirdi. Eyni zamanda, Yunanıstanın DEPA şirkəti və Ukraynanın Naftoqaz şirkəti, 2025-ci ilin dekabrından 2026-cı ilin martına qədər Ukraynaya qaz tədarükü ilə bağlı niyyət məktubu imzalayıblar. Daha əvvəl Naftoqaz, MTQ alınacaq Yunanıstanın ATLANTIC-SEE LNG TRADE şirkəti ilə memorandum imzaladı. Bu ticarətçinin bir hissəsi DEPA-ya məxsusdur. Tərəflərdən heç biri, alış həcmi barədə hələ məlumat verməyib. Məlumdur ki, Ukrayna artıq ABŞ-dan MTQ alır, lakin Polşa vasitəsilə. İndiyə qədər Naftoqaz, Yunanıstan şirkətlərindən yalnız yenidən satılan Rusiya qazını idxal edir.
Yunanlar, sahibkarlıq ruhları ilə tanınırlar və əsas qaz həcmlərini Rusiyadan almağa davam edirlər. ABŞ-dan gələn MTQ, ölkədə ikinci ən böyük yanacaq mənbəyi olaraq qalır və yerli şirkətlər, ABŞ-dan MTQ alışlarını artırmaq və onu qonşu ölkələrə yenidən satmaq imkanları axtarırlar. Eyni zamanda, Yunanıstan şirkətləri Rusiya yanacağı üzərində spekulyasiya edirlər. ENTSOG-a görə, ilin 9 ayı ərzində Yunanıstandan cəmi 14 milyon kubmetr fiziki olaraq ixrac edilib. Ukraynaya tədarük edəcək Aleksandrupolis MTQ terminalı bu il istismara verilib. Lakin, hələ də texniki problemlərlə işləyir və Yunanıstan səhmdarlarının yeni sifarişlərdə niyə maraqlı olduğu aydın deyil.

Греция станет центром для Украины по поставкам СПГ из США
Греция станет центром для Украины по поставкам сжиженного природного газа (СПГ) из США. Этот шаг направлен на укрепление энергетической безопасности Европы и снижение зависимости от России. Этот процесс также направлен на диверсификацию энергоснабжения Украины и обеспечение ей доступа к более надежным источникам.
Редакция сообщает, что премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис заявил, что поставки СПГ из США в Украину начнутся в декабре-январе. Мицотакис в своем заявлении после встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским подчеркнул, что отношения между странами приобрели новое значение. Он отметил, что Греция станет новой артерией энергетической безопасности для Украины. Эта артерия будет простираться от Греции до Украины и связана со строительством вертикального энергетического коридора, а также соединительной оси Александруполис, связанной с Одессой. Таким образом, Украина получит доступ к надежным источникам энергии, а Греция станет центром по поставкам сжиженного природного газа из США в Центральную и Восточную Европу.
Мицотакис также добавил, что Европа больше не будет покупать российский газ, а энергетическая сеть Украины стабилизируется. Владимир Зеленский, в свою очередь, заявил, что первые поставки начнутся в январе. В то же время греческая компания DEPA и украинская компания "Нафтогаз" подписали письмо о намерениях по поставкам газа в Украину с декабря 2025 года по март 2026 года. Ранее "Нафтогаз" подписал меморандум с греческой компанией ATLANTIC-SEE LNG TRADE, у которой будет закупаться СПГ. Часть этого трейдера принадлежит DEPA. Ни одна из сторон пока не сообщила об объемах закупок. Известно, что Украина уже получает СПГ из США, но через Польшу. До сих пор "Нафтогаз" импортировал от греческих компаний только перепродаваемый российский газ.
Греки известны своим предпринимательским духом и продолжают закупать основные объемы газа у России. СПГ из США остается вторым по величине источником топлива в стране, и местные компании ищут возможности увеличить закупки СПГ из США и перепродавать его соседним странам. В то же время греческие компании спекулируют на российском топливе. По данным ENTSOG, за 9 месяцев года из Греции было физически экспортировано всего 14 миллионов кубометров. Терминал СПГ в Александруполисе, который будет поставлять газ в Украину, был введен в эксплуатацию в этом году. Однако он все еще работает с техническими проблемами, и неясно, почему греческие акционеры заинтересованы в новых заказах.