Yunanıstan, ABŞ-dan MTQ ilə Ukrayna üçün mərkəz olacaq
Yunanıstan, ABŞ-dan mayeləşdirilmiş təbii qaz (MTQ) tədarükü üçün Ukrayna üçün mərkəzə çevriləcək. Bu addım, Avropanın enerji təhlükəsizliyini gücləndirmək və Rusiyadan asılılığı azaltmaq məqsədi daşıyır. Bu proses, həmçinin, Ukraynanın enerji təchizatını diversifikasiya etməyə və daha etibarlı mənbələrə çıxışını təmin etməyə yönəlib.
Redaksiya məlumat verir ki, Yunanıstanın Baş naziri Kiryakos Mitsotakis, ABŞ-dan gələn MTQ-nin Ukraynaya tədarükünün dekabr-yanvar aylarında başlayacağını bildirib. Mitsotakis, Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ilə görüşdən sonra verdiyi açıqlamada, ölkələr arasındakı əlaqələrin yeni bir əhəmiyyət qazandığını vurğuladı. O, Yunanıstanın Ukrayna üçün yeni bir enerji təhlükəsizliyi arteriyası olacağını qeyd etdi. Bu arteriya, Yunanıstandan Ukraynaya doğru uzanacaq və şaquli enerji dəhlizinin, eləcə də Odessa şəhərindəki Aleksandrupolis birləşdirici oxunun inşası ilə bağlıdır. Bu sayədə Ukrayna, etibarlı enerji mənbələrinə çıxış əldə edəcək, Yunanıstan isə Mərkəzi və Şərqi Avropaya ABŞ-dan mayeləşdirilmiş təbii qaz tədarükü üçün mərkəzə çevriləcək.
Mitsotakis, Avropanın daha Rusiya qazı almayacağını və Ukrayna enerji şəbəkəsinin sabitləşəcəyini də əlavə etdi. Volodimir Zelenski isə ilk tədarüklərin yanvar ayında başlayacağını bildirdi. Eyni zamanda, Yunanıstanın DEPA şirkəti və Ukraynanın Naftoqaz şirkəti, 2025-ci ilin dekabrından 2026-cı ilin martına qədər Ukraynaya qaz tədarükü ilə bağlı niyyət məktubu imzalayıblar. Daha əvvəl Naftoqaz, MTQ alınacaq Yunanıstanın ATLANTIC-SEE LNG TRADE şirkəti ilə memorandum imzaladı. Bu ticarətçinin bir hissəsi DEPA-ya məxsusdur. Tərəflərdən heç biri, alış həcmi barədə hələ məlumat verməyib. Məlumdur ki, Ukrayna artıq ABŞ-dan MTQ alır, lakin Polşa vasitəsilə. İndiyə qədər Naftoqaz, Yunanıstan şirkətlərindən yalnız yenidən satılan Rusiya qazını idxal edir.
Yunanlar, sahibkarlıq ruhları ilə tanınırlar və əsas qaz həcmlərini Rusiyadan almağa davam edirlər. ABŞ-dan gələn MTQ, ölkədə ikinci ən böyük yanacaq mənbəyi olaraq qalır və yerli şirkətlər, ABŞ-dan MTQ alışlarını artırmaq və onu qonşu ölkələrə yenidən satmaq imkanları axtarırlar. Eyni zamanda, Yunanıstan şirkətləri Rusiya yanacağı üzərində spekulyasiya edirlər. ENTSOG-a görə, ilin 9 ayı ərzində Yunanıstandan cəmi 14 milyon kubmetr fiziki olaraq ixrac edilib. Ukraynaya tədarük edəcək Aleksandrupolis MTQ terminalı bu il istismara verilib. Lakin, hələ də texniki problemlərlə işləyir və Yunanıstan səhmdarlarının yeni sifarişlərdə niyə maraqlı olduğu aydın deyil.

Greece will become a hub for Ukraine for the supply of liquefied natural gas (LNG) from the United States. This step aims to strengthen Europe's energy security and reduce dependence on Russia. This process is also aimed at diversifying Ukraine's energy supply and ensuring its access to more reliable sources.
Redaksiya reports that Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis stated that the supply of LNG from the US to Ukraine will begin in December-January. Mitsotakis, in a statement after meeting with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, emphasized that relations between the countries have gained new significance. He noted that Greece will become a new energy security artery for Ukraine. This artery will extend from Greece to Ukraine and is related to the construction of the vertical energy corridor, as well as the Alexandroupolis connecting axis in the city of Odesa. This will allow Ukraine to gain access to reliable energy sources, while Greece will become a hub for the supply of liquefied natural gas from the US to Central and Eastern Europe.
Mitsotakis also added that Europe will no longer buy Russian gas and that Ukraine's energy network will stabilize. Volodymyr Zelenskyy, in turn, stated that the first deliveries would begin in January. At the same time, Greece's DEPA company and Ukraine's Naftogaz company have signed a letter of intent regarding gas supplies to Ukraine from December 2025 to March 2026. Earlier, Naftogaz signed a memorandum with Greece's ATLANTIC-SEE LNG TRADE company, from which LNG will be purchased. A part of this trader is owned by DEPA. Neither party has yet provided information on the volume of purchases. It is known that Ukraine already receives LNG from the US, but via Poland. Until now, Naftogaz has only imported resold Russian gas from Greek companies.
Greeks are known for their entrepreneurial spirit and continue to receive major gas volumes from Russia. LNG from the US remains the second largest fuel source in the country, and local companies are looking for opportunities to increase their purchases of US LNG and resell it to neighboring countries. At the same time, Greek companies are speculating on Russian fuel. According to ENTSOG, a total of 14 million cubic meters were physically exported from Greece during the first 9 months of the year. The Alexandroupolis LNG terminal, which will supply Ukraine, was commissioned this year. However, it is still operating with technical problems, and it is not clear why Greek shareholders are interested in new orders.