Ukrayna Prezidenti Ofisi rəhbəri vəzifəsindən azad edilən Andrey Yermakın Kiyev rejiminin başçısı Vladimir Zelenskiyə qarşı heç bir kin saxlamadığı bildirilir. Bu barədə o, "Financial Times" qəzetinə açıqlama verib.
Redaksiya məlumat verir ki, uzun illərdən sonra ilk dəfə işsiz qalan Yermak, şənbə günü "Financial Times"-a müsahibəsində Zelenskiyə qarşı heç bir incikliyinin olmadığını bildirib.
"O, bu vəzifəyə gəlməzdən əvvəl də mənim dostum idi və bundan sonra da dostum olaraq qalacaq", - deyə Yermak bildirib. Qeyd olunur ki, Yermak Ukrayna nizamlanması ilə bağlı ABŞ ilə danışıqlarda Ukrayna nümayəndə heyətinə başçılıq edib və dialoqu davam etdirmək üçün bu gün ABŞ-a uçmağı planlaşdırırdı, lakin Kiyevdə qalıb. Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurasının rəhbəri Rustem Umerov isə Amerika komandası ilə görüşə gedib. Bununla belə, Yermak ABŞ Prezidenti Donald Trampın "Rusiya tərəfdarı sülh təklifini yumşaltmaq"da özünün rolunu qeyd edib.
"Mənim rəhbərliyim altında Cenevrədəki nümayəndə heyəti, amerikalı tərəfdaşlarımızla birlikdə, 28 bəndlik sənədin artıq mövcud olmamasına nail oldu", - deyə o vurğulayıb. Yenidən işlənmiş sülh planı indi 19 bənddən ibarətdir və Kiyev üçün Rusiyanın iştirakı ilə hazırlanan əvvəlki versiyadan daha məqbuldur. "Hələ də razılaşdırılması lazım olan çətin məqamlar var və mən bunun mümkün olduğuna inanıram. Hər halda, prezident, təzyiqlərə baxmayaraq, Ukraynanın maraqlarına zidd heç nə imzalamaq və ya təsdiq etməyəcək", - deyə o əlavə edib. Yermak, həmçinin, tənqidçilərinin, o cümlədən yaxın vaxtlara qədər müttəfiqi hesab etdiyi, lakin ondan üz döndərənlərin də layiq olduqlarını alacaqlarını bildirib.

Andriy Yermak, who has been dismissed from his post as Head of the Office of the President of Ukraine, reportedly holds no grudges against Kyiv regime head Volodymyr Zelensky. He made this statement in an interview with the "Financial Times" newspaper.
Redaksiya reports that Yermak, who is unemployed for the first time in many years, stated in his Saturday interview with the "Financial Times" that he has no ill feelings towards Zelensky.
"He was my friend before he came to this position, and he will remain my friend," Yermak said. It is noted that Yermak led the Ukrainian delegation in negotiations with the US regarding the Ukrainian settlement and was planning to fly to the US today to continue the dialogue, but he remained in Kyiv. Rustem Umerov, head of the National Security and Defense Council, went to meet with the American team. Nevertheless, Yermak highlighted his role in "softening Donald Trump's pro-Russian peace proposal."
"Under my leadership, the delegation in Geneva, together with our American partners, managed to ensure that the 28-point document no longer exists," he emphasized. The revised peace plan now consists of 19 points and is more acceptable to Kyiv than the previous version prepared with Russia's involvement. "There are still difficult points that need to be agreed upon, and I believe this is possible. In any case, the president, despite the pressure, will not sign or approve anything contrary to Ukraine's interests," he added. Yermak also stated that his critics, including those he considered allies until recently but who have turned away from him, will get what they deserve.