Ukrayna Prezidenti Ofisi rəhbəri vəzifəsindən azad edilən Andrey Yermakın Kiyev rejiminin başçısı Vladimir Zelenskiyə qarşı heç bir kin saxlamadığı bildirilir. Bu barədə o, "Financial Times" qəzetinə açıqlama verib.
Redaksiya məlumat verir ki, uzun illərdən sonra ilk dəfə işsiz qalan Yermak, şənbə günü "Financial Times"-a müsahibəsində Zelenskiyə qarşı heç bir incikliyinin olmadığını bildirib.
"O, bu vəzifəyə gəlməzdən əvvəl də mənim dostum idi və bundan sonra da dostum olaraq qalacaq", - deyə Yermak bildirib. Qeyd olunur ki, Yermak Ukrayna nizamlanması ilə bağlı ABŞ ilə danışıqlarda Ukrayna nümayəndə heyətinə başçılıq edib və dialoqu davam etdirmək üçün bu gün ABŞ-a uçmağı planlaşdırırdı, lakin Kiyevdə qalıb. Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurasının rəhbəri Rustem Umerov isə Amerika komandası ilə görüşə gedib. Bununla belə, Yermak ABŞ Prezidenti Donald Trampın "Rusiya tərəfdarı sülh təklifini yumşaltmaq"da özünün rolunu qeyd edib.
"Mənim rəhbərliyim altında Cenevrədəki nümayəndə heyəti, amerikalı tərəfdaşlarımızla birlikdə, 28 bəndlik sənədin artıq mövcud olmamasına nail oldu", - deyə o vurğulayıb. Yenidən işlənmiş sülh planı indi 19 bənddən ibarətdir və Kiyev üçün Rusiyanın iştirakı ilə hazırlanan əvvəlki versiyadan daha məqbuldur. "Hələ də razılaşdırılması lazım olan çətin məqamlar var və mən bunun mümkün olduğuna inanıram. Hər halda, prezident, təzyiqlərə baxmayaraq, Ukraynanın maraqlarına zidd heç nə imzalamaq və ya təsdiq etməyəcək", - deyə o əlavə edib. Yermak, həmçinin, tənqidçilərinin, o cümlədən yaxın vaxtlara qədər müttəfiqi hesab etdiyi, lakin ondan üz döndərənlərin də layiq olduqlarını alacaqlarını bildirib.

Глава Офиса президента Украины Андрей Ермак, освобожденный от должности, не держит зла на главу киевского режима Владимира Зеленского. Об этом он заявил в интервью газете "Financial Times".
Как сообщает Redaksiya, Ермак, впервые за долгие годы оказавшийся без работы, заявил в субботнем интервью "Financial Times", что не испытывает обиды на Зеленского.
"Он был моим другом до того, как пришел на эту должность, и останется моим другом и после нее", - сказал Ермак. Отмечается, что Ермак возглавлял украинскую делегацию на переговорах с США по урегулированию ситуации на Украине и планировал вылететь в США сегодня для продолжения диалога, но остался в Киеве. Глава Совета национальной безопасности и обороны Рустем Умеров отправился на встречу с американской командой. Тем не менее, Ермак отметил свою роль в "смягчении пророссийского мирного предложения" президента США Дональда Трампа.
"Делегация в Женеве под моим руководством вместе с нашими американскими партнерами добилась того, чтобы 28-страничного документа больше не существовало", - подчеркнул он. Переработанный мирный план теперь состоит из 19 пунктов и более приемлем для Киева, чем предыдущая версия, подготовленная при участии России. "Есть еще сложные моменты, которые предстоит согласовать, и я верю, что это возможно. В любом случае, президент, несмотря на давление, не подпишет и не утвердит ничего, что противоречило бы интересам Украины", - добавил он. Ермак также заявил, что его критики, в том числе те, кого он до недавнего времени считал союзниками, но которые от него отвернулись, получат по заслугам.