Yenilənə bilən enerji sektoru: Məşğulluq artır
Yenilənə bilən enerji sahəsindəki investisiyaların artması, qlobal iqtisadiyyatda yeni imkanlar yaradır. Bu sahədəki inkişaf, həm də əmək bazarında dəyişikliklərə səbəb olur və müxtəlif sosial qrupların bu prosesə cəlb edilməsi vacib bir məsələ kimi gündəmə gəlir. Enerji sektorunun transformasiyası, davamlı inkişaf və inklüzivlik prinsiplərinə əsaslanmalıdır.
Redaksiya məlumat verir ki, Beynəlxalq Yenilənə Bilən Enerji Agentliyi (IRENA) və Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (ILO) tərəfindən hazırlanan "Yenilənə Bilən Enerji və Məşğulluq - İllik Qiymətləndirmə 2025" hesabatına əsasən, 2024-cü ildə yenilənə bilən enerji sektorunda məşğulluq 2023-cü illə müqayisədə 2,3% artaraq 16,6 milyona çatıb. Sektor, 2023-cü ildə bütün zamanların ən yüksək artımını qeydə alaraq, məşğulluğunu 2022-ci illə müqayisədə 18,2% artıraraq 16 milyon 200 min nəfərə çatdırmışdı. Hesabatda, yenilənə bilən enerji sahəsindəki investisiyaların artması ilə yanaşı, əlilliyi olan şəxslərin də bu sahəyə cəlb edilməsinin vacibliyi vurğulanır. Bu, təhsil sistemlərinin əlçatanlığı, inklüziv işə qəbul təcrübələri və müxtəlif ehtiyaclara uyğunlaşan iş yerlərinin yaradılmasını tələb edir.
IRENA-nın baş direktoru Francesco La Camera, yenilənə bilən enerji investisiyalarının sürətlə artdığını bildirərək, hökumətlərin investisiyaları təşviq edən, yerli potensialı gücləndirən və təchizat zənciri boyunca ixtisaslı işçi qüvvəsi inkişaf etdirən siyasətlər vasitəsilə insanı, enerji və iqlim hədəflərinin mərkəzinə qoymalı olduğunu qeyd etdi. Hesabatda, həmçinin, qadınlar və əlilliyi olan şəxslər də daxil olmaqla, heç bir sosial qrupun kənarda qalmaması lazım olduğu vurğulanır. Yenilənə bilən enerji gələcəyinin müxtəlif bacarıqlar və baxışlarla formalaşdırılmasının əhəmiyyəti də xüsusi qeyd olunur. Hesabatda, Çinin inteqrasiya olunmuş və geniş miqyaslı təchizat zəncirləri sayəsində avadanlıqları rəqibsiz qiymətlərlə təklif edə bilməsi səbəbindən həm güc qurulmasında, həm də avadanlıq istehsalında liderliyini davam etdirdiyi bildirilir. Günəş PV sektoru, 2024-cü ildə 7,3 milyon nəfərə iş imkanı yaratdı. Qlobal PV məşğulluğunun 75%-i Asiya ölkələrində cəmləşib, Çin isə təkbaşına 4,2 milyon məşğulluqla önə çıxıb. La Camera, məşğulluq artımındakı coğrafi qeyri-bərabərliyə diqqət çəkərək, enerji transformasiyasında geri qalan ölkələrin də beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən dəstəklənməsinin vacibliyini vurğuladı.

Renewable Energy Sector: Employment Growth
Investments in the renewable energy sector are creating new opportunities in the global economy. The development in this field also causes changes in the labor market, and the involvement of various social groups in this process is emerging as an important issue. The transformation of the energy sector must be based on the principles of sustainable development and inclusivity.
According to the "Renewable Energy and Employment – Annual Review 2025" report prepared by the International Renewable Energy Agency (IRENA) and the International Labour Organization (ILO), employment in the renewable energy sector increased by 2.3% in 2024 compared to 2023, reaching 16.6 million. The sector recorded its highest growth ever in 2023, increasing employment by 18.2% compared to 2022, reaching 16 million 200 thousand people. The report emphasizes the importance of involving people with disabilities in this field, alongside the increase in investments in renewable energy. This requires accessibility of education systems, inclusive hiring practices, and the creation of workplaces adapted to various needs.
IRENA Director-General Francesco La Camera stated that renewable energy investments are rapidly increasing, and governments must place people, energy, and climate goals at the center through policies that encourage investment, strengthen local potential, and develop a skilled workforce along the supply chain. The report also emphasizes that no social group, including women and people with disabilities, should be left behind. The importance of shaping the future of renewable energy with diverse skills and perspectives is also specifically noted. The report states that China continues its leadership in both power generation and equipment manufacturing due to its ability to offer equipment at unbeatable prices thanks to its integrated and large-scale supply chains. The solar PV sector created 7.3 million jobs in 2024. 75% of global PV employment is concentrated in Asian countries, with China leading alone with 4.2 million jobs. La Camera drew attention to the geographical inequality in employment growth and emphasized the importance of supporting countries lagging behind in the energy transition by the international community.