Yenilənə bilən enerji sektoru: Məşğulluq artır
Yenilənə bilən enerji sahəsindəki investisiyaların artması, qlobal iqtisadiyyatda yeni imkanlar yaradır. Bu sahədəki inkişaf, həm də əmək bazarında dəyişikliklərə səbəb olur və müxtəlif sosial qrupların bu prosesə cəlb edilməsi vacib bir məsələ kimi gündəmə gəlir. Enerji sektorunun transformasiyası, davamlı inkişaf və inklüzivlik prinsiplərinə əsaslanmalıdır.
Redaksiya məlumat verir ki, Beynəlxalq Yenilənə Bilən Enerji Agentliyi (IRENA) və Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (ILO) tərəfindən hazırlanan "Yenilənə Bilən Enerji və Məşğulluq - İllik Qiymətləndirmə 2025" hesabatına əsasən, 2024-cü ildə yenilənə bilən enerji sektorunda məşğulluq 2023-cü illə müqayisədə 2,3% artaraq 16,6 milyona çatıb. Sektor, 2023-cü ildə bütün zamanların ən yüksək artımını qeydə alaraq, məşğulluğunu 2022-ci illə müqayisədə 18,2% artıraraq 16 milyon 200 min nəfərə çatdırmışdı. Hesabatda, yenilənə bilən enerji sahəsindəki investisiyaların artması ilə yanaşı, əlilliyi olan şəxslərin də bu sahəyə cəlb edilməsinin vacibliyi vurğulanır. Bu, təhsil sistemlərinin əlçatanlığı, inklüziv işə qəbul təcrübələri və müxtəlif ehtiyaclara uyğunlaşan iş yerlərinin yaradılmasını tələb edir.
IRENA-nın baş direktoru Francesco La Camera, yenilənə bilən enerji investisiyalarının sürətlə artdığını bildirərək, hökumətlərin investisiyaları təşviq edən, yerli potensialı gücləndirən və təchizat zənciri boyunca ixtisaslı işçi qüvvəsi inkişaf etdirən siyasətlər vasitəsilə insanı, enerji və iqlim hədəflərinin mərkəzinə qoymalı olduğunu qeyd etdi. Hesabatda, həmçinin, qadınlar və əlilliyi olan şəxslər də daxil olmaqla, heç bir sosial qrupun kənarda qalmaması lazım olduğu vurğulanır. Yenilənə bilən enerji gələcəyinin müxtəlif bacarıqlar və baxışlarla formalaşdırılmasının əhəmiyyəti də xüsusi qeyd olunur. Hesabatda, Çinin inteqrasiya olunmuş və geniş miqyaslı təchizat zəncirləri sayəsində avadanlıqları rəqibsiz qiymətlərlə təklif edə bilməsi səbəbindən həm güc qurulmasında, həm də avadanlıq istehsalında liderliyini davam etdirdiyi bildirilir. Günəş PV sektoru, 2024-cü ildə 7,3 milyon nəfərə iş imkanı yaratdı. Qlobal PV məşğulluğunun 75%-i Asiya ölkələrində cəmləşib, Çin isə təkbaşına 4,2 milyon məşğulluqla önə çıxıb. La Camera, məşğulluq artımındakı coğrafi qeyri-bərabərliyə diqqət çəkərək, enerji transformasiyasında geri qalan ölkələrin də beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən dəstəklənməsinin vacibliyini vurğuladı.

Сектор возобновляемой энергетики: рост занятости
Рост инвестиций в сферу возобновляемой энергетики создает новые возможности в мировой экономике. Развитие этой сферы также приводит к изменениям на рынке труда, и привлечение различных социальных групп к этому процессу становится важным вопросом. Трансформация энергетического сектора должна основываться на принципах устойчивого развития и инклюзивности.
Redaksiya сообщает, что согласно отчету «Возобновляемая энергетика и занятость – Ежегодная оценка 2025», подготовленному Международным агентством по возобновляемым источникам энергии (IRENA) и Международной организацией труда (МОТ), в 2024 году занятость в секторе возобновляемой энергетики выросла на 2,3% по сравнению с 2023 годом, достигнув 16,6 миллиона человек. В 2023 году сектор продемонстрировал самый высокий рост за все время, увеличив занятость на 18,2% по сравнению с 2022 годом, достигнув 16 миллионов 200 тысяч человек. В отчете подчеркивается важность привлечения к этой сфере лиц с ограниченными возможностями наряду с ростом инвестиций в возобновляемую энергетику. Это требует доступности образовательных систем, инклюзивных практик найма и создания рабочих мест, адаптированных к различным потребностям.
Генеральный директор IRENA Франческо Ла Камера заявил, что инвестиции в возобновляемую энергетику стремительно растут, и отметил, что правительства должны ставить во главу угла человеческие, энергетические и климатические цели посредством политики, стимулирующей инвестиции, укрепляющей местный потенциал и развивающей квалифицированную рабочую силу по всей цепочке поставок. В отчете также подчеркивается, что ни одна социальная группа, включая женщин и лиц с ограниченными возможностями, не должна оставаться в стороне. Особо отмечается важность формирования будущего возобновляемой энергетики с учетом разнообразных навыков и точек зрения. В отчете говорится, что Китай продолжает лидировать как в строительстве мощностей, так и в производстве оборудования благодаря своим интегрированным и масштабным цепочкам поставок, что позволяет ему предлагать оборудование по непревзойденным ценам. Сектор солнечной фотовольтаики создал 7,3 миллиона рабочих мест в 2024 году. 75% мировой занятости в фотовольтаике сосредоточено в азиатских странах, причем Китай занимает лидирующие позиции с 4,2 миллиона рабочих мест. Ла Камера обратил внимание на географическое неравенство в росте занятости и подчеркнул важность поддержки стран, отстающих в энергетической трансформации, со стороны международного сообщества.