Yeni Klinikada 3-cü “Lipid Masterklass” beynəlxalq elmi tədbiri keçirilib
Türkiyə Endokrinologiya və Metabolizma Dərnəyi ilə Azərbaycan Endokrinoloqlar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Yeni Klinikada 3-cü “Lipid Masterklass” beynəlxalq elmi tədbiri baş tutub.
Tədbirin əsas məqsədi həkimlər arasında bilik və təcrübə mübadiləsini gücləndirmək, sübuta əsaslanan tibbi yanaşmaları klinik praktikaya inteqrasiya etmək, eləcə də Azərbaycan və Türkiyə arasında elmi əməkdaşlığı daha da möhkəmləndirmək olub.
Elmi platformada Türkiyədən dəvət olunmuş mütəxəssislərlə yanaşı ölkəmizin müxtəlif tibb müəssisələrində fəaliyyət göstərən həkimlər də iştirak ediblər. Tədbir kardiovaskulyar xəstəliklərin əsas risk faktorlarından biri olan dislipidemiyanın diaqnozu, müalicəsi və idarə olunması mövzusuna həsr olunub.
Açılış mərasimində Yeni Klinikanın direktoru Barat Yusubov, Azərbaycan Endokrinoloqlar Cəmiyyətinin sədri, uzman-endokrinoloq Xəyyam Eyvazov, Türkiyə Endokrinologiya və Metabolizma Dərnəyinin rəhbəri Prof. Dr. Erman Çakal və təşkilatın müvafiq tədqiqat qrupunun rəhbəri Prof. Dr. Alper Sönmez çıxış edərək bu kimi elmi platformaların regionda tibbin inkişafı baxımından strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıblar. Çıxışlar zamanı xüsusilə Azərbaycan və Türkiyə arasında səhiyyə sahəsində mövcud olan sıx əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi, ortaq elmi təşəbbüslərin artırılması və təcrübə mübadiləsinin sistemli şəkildə davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Üç paneldən ibarət elmi sessiyalar çərçivəsində lipid metabolizması və aterosklerozun patogenezi, ailəvi hiperxolesterinemiya, diabetik dislipidemiya və hipertrigliseridemiya kimi aktual mövzular geniş şəkildə müzakirə olunub.
Eyni zamanda, dislipidemiyalı xəstələrin idarə olunması, həyat tərzi dəyişiklikləri, statin və digər lipid azaldıcı müalicələrə dair müasir və praktik yanaşmalar interaktiv formatda iştirakçılarla bölüşülüb.
“Lipid Masterklass” çərçivəsində müasir klinik protokollar, regiona uyğun tibbi yanaşmalar və lipid pozuntularının müalicəsində son yeniliklər yerli və xarici mütəxəssislərin iştirakı ilə geniş şəkildə təqdim edilib.
Tədbirin həm əyani, həm də onlayn formatda təşkili daha geniş həkim auditoriyasının elmi müzakirələrə qoşulmasına imkan yaradıb.

В "Yeni Klinika" при совместной организации Турецкой ассоциации эндокринологии и метаболизма и Азербайджанского общества эндокринологов состоялось 3-е международное научное мероприятие "Липидный мастер-класс".
Основной целью мероприятия было укрепление обмена знаниями и опытом между врачами, интеграция научно обоснованных медицинских подходов в клиническую практику, а также дальнейшее укрепление научного сотрудничества между Азербайджаном и Турцией.
В научной платформе приняли участие как специалисты, приглашенные из Турции, так и врачи, работающие в различных медицинских учреждениях нашей страны. Мероприятие было посвящено диагностике, лечению и управлению дислипидемией, одним из основных факторов риска сердечно-сосудистых заболеваний.
На церемонии открытия директор "Yeni Klinika" Барат Юсубов, председатель Азербайджанского общества эндокринологов, эндокринолог-специалист Хайям Эйвазов, руководитель Турецкой ассоциации эндокринологии и метаболизма проф. д-р Эрман Чакал и руководитель соответствующей исследовательской группы организации проф. д-р Альпер Сёнмез выступили, подчеркнув стратегическую важность таких научных платформ для развития медицины в регионе. В ходе выступлений была особо отмечена важность дальнейшего укрепления тесного сотрудничества в области здравоохранения между Азербайджаном и Турцией, увеличения совместных научных инициатив и систематического продолжения обмена опытом.
В рамках научных сессий, состоящих из трех панелей, были широко обсуждены актуальные темы, такие как метаболизм липидов и патогенез атеросклероза, семейная гиперхолестеринемия, диабетическая дислипидемия и гипертриглицеридемия.
В то же время, современные и практические подходы к ведению пациентов с дислипидемией, изменениям образа жизни, статиновой и другой липидоснижающей терапии были представлены участникам в интерактивном формате.
В рамках "Липидного мастер-класса" были широко представлены современные клинические протоколы, медицинские подходы, адаптированные к региону, и последние инновации в лечении липидных нарушений с участием местных и зарубежных специалистов.
Организация мероприятия как в очном, так и в онлайн-формате позволила более широкой аудитории врачей присоединиться к научным дискуссиям.