“YAŞAT” Fondu dəstək tədbirlərini davam etdirir
Qəhrəmanımız, 2020-ci ilin sentyabr ayında Vətən müharibəsinə qatılan Xəyal Məmmədov Cəbrayılın, Hadrutun, Füzulinin, Zəngilanın və Qubadlının azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə şücaətlə iştirak edib. O, oktyabrın 20-də Qubadlı döyüşləri zamanı snayper gülləsi nəticəsində şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Xəyal Məmmədov sağlığında Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin 95 və 100 illiyi yubiley medalları, ölümündən sonra isə Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə "Vətən uğrunda", "Cəbrayılın azad olunmasına görə", "Qubadlının azad olunmasına görə" və "Füzulinin azad olunmasına görə" medalları, həmçinin 3-cü dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni ilə təltif olunub.
Şəhidimizin ailəsinə “YAŞAT” Fondu tərəfindən fəaliyyət istiqamətləri üzrə mütəmadi dəstək göstərilir.
Xatırladaq ki, Xəyal Məmmədovun atası Ağabəy Məmmədov da haqq dünyasına qovuşub. Həm şəhidimizə, həm də atasına Allahdan rəhmət, ailə üzvlərinə və yaxınlarına səbir diləyirik.

Наш герой, Хаял Мамедов, присоединившийся к Отечественной войне в сентябре 2020 года, доблестно участвовал в боях за освобождение Джебраила, Гадрута, Физули, Зангилана и Губадлы. 20 октября во время боев за Губадлы он пал шахидом от снайперской пули.
При жизни Хаял Мамедов был награжден юбилейными медалями «95-летие Вооруженных Сил Азербайджанской Республики» и «100-летие Вооруженных Сил Азербайджанской Республики», а посмертно – соответствующими распоряжениями Президента Ильхама Алиева – медалями «За Родину», «За освобождение Джебраила», «За освобождение Губадлы» и «За освобождение Физули», а также орденом «За службу Отечеству» 3-й степени.
Семье нашего шахида Фонд «YAŞAT» оказывает регулярную поддержку по направлениям своей деятельности.
Напомним, что отец Хаяла Мамедова, Агабей Мамедов, также ушел в мир иной. Мы молимся за упокой души нашего шахида и его отца, а также желаем терпения членам их семей и близким.