Bu ilin iyulun 23-dən etibarən xarici ölkə vətəndaşları Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə müvafiq icazə almaqla həm fərdi nəqliyyat vasitələri ilə, həm də qrup halında Şuşa, Laçın, Ağdam, Füzuli, Xocalı və Xankəndi şəhərlərinə səfər edə biləcəklər.
Redaksiya bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Dövlət Turizm Agentliyinin birgə yaydıqları məlumata istinadən xəbər verir.
Qeyd edilən imkan 90 gün müddətinə qədər Azərbaycana səfər edən, həmçinin ölkəmizdə müvəqqəti və ya daimi yaşamaq üçün icazəsi olan xarici vətəndaşlara şamil olunacaq.
Fərdi minik avtomobilləri ilə adıçəkilən ərazilərə səfər etmək istəyən xarici ölkələrin vətəndaşları “Yolumuz Qarabağa” (www.yolumuzqarabaga.az) portalı üzərindən icazə almaqla səfərlərini reallaşdırmaq imkanı əldə edəcəklər.
Portalda xarici ölkə vətəndaşlarının pasport məlumatlarının daxil edilməsi üçün müvafiq pəncərələr yaradılıb, əlçatanlığı təmin etmək üçün portalda ingilis və rus dillərində funksionallıq təmin olunub.
Fərdi minik avtomobillərini idarə edən şəxslər “Yolumuz Qarabağa” portalı üzərindən səfərlə bağlı qaydalar, mina təhlükəsizliyi barədə maarifləndirici məlumatlarla tanış olmalı, həmçinin bu barədə səfər edən şəxsləri məlumatlandırmalı, müvafiq yoxlanışdan keçdikdən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərə daxil olduqda mina təhlükəsizliyinə əməl etmək üçün marşrutdan kənara çıxmamalı, yolayrıcılarında diqqətli olmalı və səfər marşrutu boyunca qaydalara əməl etməlidirlər.
Xarici ölkələrin vətəndaşları, həmçinin “Yolumuz Qarabağa” portalı vasitəsilə səfər etdikləri istiqamətlərdə fəaliyyət göstərən hotel və digər yerləşmə məntəqələri barədə məlumat əldə edə bilərlər.
Bununla yanaşı, əcnəbilər işğaldan azad edilmiş ərazilərə qrup halında da səfər edə bilərlər. Qrup turları Turizm Reyestrində turoperator kimi qeydiyyatdan keçmiş turizm şirkətləri tərəfindən həyata keçiriləcək.
Həmçinin bildiririk ki, yuxarıda adları çəkilən ərazilərdə fəaliyyət göstərən hotellərdə rezervasiya edən xarici vətəndaşlar əraziyə giriş icazəsi əldə etmiş olacaqlar.

Иностранные граждане смогут посещать освобожденные от оккупации территории Азербайджана
Начиная с 23 июля текущего года, граждане иностранных государств смогут посещать освобожденные от оккупации территории Азербайджана, получив соответствующее разрешение, как на индивидуальных транспортных средствах, так и в составе групп, в города Шуша, Лачин, Агдам, Физули, Ходжалы и Ханкенди.
Редакция сообщает об этом со ссылкой на совместное заявление Министерства цифрового развития и транспорта и Государственного агентства по туризму.
Указанная возможность будет распространяться на иностранных граждан, посещающих Азербайджан на срок до 90 дней, а также имеющих разрешение на временное или постоянное проживание в нашей стране.
Граждане иностранных государств, желающие посетить указанные территории на личных легковых автомобилях, получат возможность осуществить свои поездки, получив разрешение через портал «Yolumuz Qarabağa» (www.yolumuzqarabaga.az).
На портале созданы соответствующие окна для ввода паспортных данных иностранных граждан, а для обеспечения доступности функционал портала доступен на английском и русском языках.
Лица, управляющие личными легковыми автомобилями, должны ознакомиться с правилами поездки и информацией о минной безопасности через портал «Yolumuz Qarabağa», а также проинформировать об этом путешествующих лиц; после прохождения соответствующей проверки, при въезде на освобожденные от оккупации территории, они должны соблюдать минную безопасность, не отклоняться от маршрута, быть внимательными на перекрестках и соблюдать правила на протяжении всего маршрута поездки.
Граждане иностранных государств также могут получить информацию о действующих отелях и других местах размещения в направлениях своих поездок через портал «Yolumuz Qarabağa».
Наряду с этим, иностранцы могут посещать освобожденные от оккупации территории и в составе групп. Групповые туры будут осуществляться туристическими компаниями, зарегистрированными в Туристическом реестре как туроператоры.
Также сообщаем, что иностранные граждане, забронировавшие номера в отелях, действующих на вышеупомянутых территориях, получат разрешение на въезд в эти районы.