Bu ilin iyulun 23-dən etibarən xarici ölkə vətəndaşları Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə müvafiq icazə almaqla həm fərdi nəqliyyat vasitələri ilə, həm də qrup halında Şuşa, Laçın, Ağdam, Füzuli, Xocalı və Xankəndi şəhərlərinə səfər edə biləcəklər.
Redaksiya bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Dövlət Turizm Agentliyinin birgə yaydıqları məlumata istinadən xəbər verir.
Qeyd edilən imkan 90 gün müddətinə qədər Azərbaycana səfər edən, həmçinin ölkəmizdə müvəqqəti və ya daimi yaşamaq üçün icazəsi olan xarici vətəndaşlara şamil olunacaq.
Fərdi minik avtomobilləri ilə adıçəkilən ərazilərə səfər etmək istəyən xarici ölkələrin vətəndaşları “Yolumuz Qarabağa” (www.yolumuzqarabaga.az) portalı üzərindən icazə almaqla səfərlərini reallaşdırmaq imkanı əldə edəcəklər.
Portalda xarici ölkə vətəndaşlarının pasport məlumatlarının daxil edilməsi üçün müvafiq pəncərələr yaradılıb, əlçatanlığı təmin etmək üçün portalda ingilis və rus dillərində funksionallıq təmin olunub.
Fərdi minik avtomobillərini idarə edən şəxslər “Yolumuz Qarabağa” portalı üzərindən səfərlə bağlı qaydalar, mina təhlükəsizliyi barədə maarifləndirici məlumatlarla tanış olmalı, həmçinin bu barədə səfər edən şəxsləri məlumatlandırmalı, müvafiq yoxlanışdan keçdikdən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərə daxil olduqda mina təhlükəsizliyinə əməl etmək üçün marşrutdan kənara çıxmamalı, yolayrıcılarında diqqətli olmalı və səfər marşrutu boyunca qaydalara əməl etməlidirlər.
Xarici ölkələrin vətəndaşları, həmçinin “Yolumuz Qarabağa” portalı vasitəsilə səfər etdikləri istiqamətlərdə fəaliyyət göstərən hotel və digər yerləşmə məntəqələri barədə məlumat əldə edə bilərlər.
Bununla yanaşı, əcnəbilər işğaldan azad edilmiş ərazilərə qrup halında da səfər edə bilərlər. Qrup turları Turizm Reyestrində turoperator kimi qeydiyyatdan keçmiş turizm şirkətləri tərəfindən həyata keçiriləcək.
Həmçinin bildiririk ki, yuxarıda adları çəkilən ərazilərdə fəaliyyət göstərən hotellərdə rezervasiya edən xarici vətəndaşlar əraziyə giriş icazəsi əldə etmiş olacaqlar.

Starting from July 23 this year, foreign citizens will be able to visit the cities of Shusha, Lachin, Aghdam, Fuzuli, Khojaly, and Khankendi in Azerbaijan's liberated territories, both with individual vehicles and in groups, by obtaining the relevant permit.
The editorial office reports this based on information jointly disseminated by the Ministry of Digital Development and Transport and the State Tourism Agency.
This opportunity will apply to foreign citizens visiting Azerbaijan for up to 90 days, as well as those who have temporary or permanent residency permits in our country.
Foreign citizens wishing to visit the aforementioned territories with individual passenger cars will be able to realize their visits by obtaining a permit through the “Yolumuz Qarabağa” (Our Path to Karabakh) portal (www.yolumuzqarabaga.az).
Relevant windows have been created on the portal for entering passport information of foreign citizens, and functionality in English and Russian has been provided on the portal to ensure accessibility.
Individuals driving private passenger cars must familiarize themselves with the rules regarding the visit and educational information about mine safety via the “Yolumuz Qarabağa” portal, and also inform accompanying travelers about this. After passing the relevant checks and entering the liberated territories, they must not deviate from the route to ensure mine safety, be careful at intersections, and adhere to the rules throughout the travel route.
Foreign citizens can also obtain information about hotels and other accommodation facilities operating in the directions they visit via the “Yolumuz Qarabağa” portal.
Furthermore, foreigners can also visit the liberated territories in groups. Group tours will be conducted by tourism companies registered as tour operators in the Tourism Register.
We also inform that foreign citizens who make reservations at hotels operating in the aforementioned territories will obtain entry permits to the area.