Xaricdə cinayət törədən kriminal qruplaşma üzvləri saxlanıldı – DTX-dan əməliyyat
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarından ibarət qanunsuz silahlı birləşmələrin yaradılması, xarici xüsusi xidmət orqanları tərəfindən onlardan kəşfiyyat-pozuculuq, terror-təxribat məqsədləri üçün istifadə olunması barədə daxil olan məlumatlar əsasında kompleks araşdırma tədbirləri həyata keçirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, görülmüş müvafiq tədbirlərlə Azərbaycanın hüdudlarından kənarda qanunsuz silahlı birləşmənin fəaliyyətinin təşkili, həmin birləşmənin tərkibində xarici dövlətin rəsmi şəxslərinin güdülməsi və digər cinayət əməllərinin törədilməsinə cəlb edilib, özlərini “kriminal aləm”in nümayəndələri hesab edən Azərbaycan vətəndaşları müəyyənləşdirilərək ifşa olunublar.
Qeyd olunan cinayət əməllərinin törədilməsində şübhəli bilinən 1995-ci il təvəllüdlü Məmmədov Amid Saməddin oğlunun xarici ölkə ərazisində gizləndiyi yer müəyyən edildikdən sonra o, keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində saxlanılıb, Azərbaycan Respublikasına gətirilərək istintaqa cəlb edilib.
Eləcə də, bu cinayətlərin törədilməsində şübhəli bilinən 1997-ci il təvəllüdlü Səfərov Nurlan İlham oğlu və 1983-cü il təvəllüdlü İsrafilov Edik Nəbi oğlu saxlanılaraq cinayət məsuliyyətinə cəlb olunublar.
Adları çəkilən şəxslər Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak etmə) maddələri ilə ittiham olunaraq, barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Davam edən tədbirlər və cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmiş digər şəxslər barədə ictimaiyyətə əlavə məlumat təqdim ediləcək.

Comprehensive investigative measures have been carried out based on information received about the creation of illegal armed groups composed of citizens of the Republic of Azerbaijan, and their use by foreign special services for intelligence, sabotage, and terror-provocation purposes.
The editorial office reports that the Press Service of the State Security Service (SSS) disseminated information about this.
It was stated that through appropriate measures taken, individuals who organized the activities of an illegal armed group outside the borders of Azerbaijan, were involved in tracking official representatives of foreign states within that group, and engaged in other criminal acts, and who consider themselves representatives of the "criminal underworld" have been identified and exposed.
After the location of Mammadov Amid Saməddin oglu, born in 1995, suspected of committing the aforementioned criminal acts, was determined to be in a foreign country, he was detained as a result of operational-search measures conducted, brought to the Republic of Azerbaijan, and subjected to investigation.
Similarly, Safarov Nurlan Ilham oglu, born in 1997, and Israfilov Edik Nabi oglu, born in 1983, suspected of committing these crimes, were detained and brought to criminal responsibility.
The mentioned individuals have been charged under Articles 12.1 and 279.1 (participation in the activities of armed groups not provided for by the legislation of the Republic of Azerbaijan outside the borders of the Republic of Azerbaijan) of the Criminal Code, and a measure of restraint in the form of detention has been chosen for them by court order.
Additional information will be provided to the public regarding ongoing measures and other individuals brought to criminal responsibility.