17–22 may 2026-cı il tarixlərində keçiriləcək BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF 13) hazırlıq məqsədilə WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin könüllüləri üçün ilkin tibbi yardım mövzusunda təlim təşkil olunub.
Təlim Respublika Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım Mərkəzinin Simulyasiya şöbəsinin təlimçiləri tərəfindən aparılıb. Təlim proqramı iştirakçıların fövqəladə hallarda düzgün və operativ müdaxilə bacarıqlarının artırılmasına yönəlib.
24 nəfərin qatıldığı təlim zamanı iştirakçılara həyati təhlükə yaradan halların ilkin qiymətləndirilməsi, ürək-ağciyər reanimasiyasının əsasları, qanaxmaların dayandırılması və travmalar zamanı ilkin tibbi yardımın göstərilməsi qaydaları praktiki şəkildə öyrədilib.

В рамках подготовки к 13-й сессии Всемирного урбанистического форума ООН (WUF 13), которая пройдет 17–22 мая 2026 года, для волонтеров Операционной компании WUF13 Азербайджан было организовано обучение по оказанию первой медицинской помощи.
Обучение было проведено инструкторами Отдела симуляции Республиканского центра скорой и неотложной медицинской помощи. Программа обучения направлена на повышение навыков участников по правильному и оперативному реагированию в чрезвычайных ситуациях.
В ходе обучения, в котором приняли участие 24 человека, участникам были практически продемонстрированы правила первичной оценки состояний, угрожающих жизни, основы сердечно-легочной реанимации, остановки кровотечений и оказания первой медицинской помощи при травмах.
Для волонтеров Операционной компании WUF13 Азербайджан проведено обучение по оказанию первой медицинской помощи