Windows 10 əməliyyat sisteminin dəstəyinin dayandırılmasına az qalıb. Oktyabrın 14-də sistemin rəsmi dəstəyinin bitməsinə bir aydan az vaxt qalıb. Bu tarixdən sonra, əgər genişləndirilmiş yeniləmələrə uyğun deyilsinizsə, təcili təhlükəsizlik yeniləmələri istisna olmaqla, yeniləmələr almayacaqsınız.
Redaksiya məlumat verir ki, bəzi regionlar ən azı bir il əlavə yeniləmə almağa uyğun ola bilər, lakin çox güman ki, siz yox. Microsoft-un bu qərarı, Windows 10 istifadəçilərinin təhlükəsizliyini təmin etmək və yeni əməliyyat sistemlərinə keçidi təşviq etmək məqsədi daşıyır. Bu, həmçinin, şirkətin resurslarını daha yeni texnologiyalara yönəltməsinə imkan verir.
Windows 10-un dəstəyinin dayandırılması, bu sistemdən istifadə edən milyonlarla istifadəçini təsir edəcək. İstifadəçilər, təhlükəsizlik risklərindən qorunmaq üçün ya yeni əməliyyat sisteminə keçməli, ya da genişləndirilmiş yeniləmələr üçün ödəniş etməlidirlər. Bu qərar, həmçinin, şirkətlər və təşkilatlar üçün də əhəmiyyətli olacaq, çünki onlar da öz sistemlərini yeniləməli və ya təhlükəsizlik risklərini azaltmaq üçün tədbirlər görməlidirlər.

Поддержка обновлений Windows 10 заканчивается: Что делать пользователям?
Поддержка операционной системы Windows 10 скоро прекратится. До официального окончания поддержки системы 14 октября осталось меньше месяца. После этой даты, если вы не соответствуете требованиям для расширенных обновлений, вы не будете получать обновления, за исключением срочных обновлений безопасности.
Редакция сообщает, что некоторые регионы могут иметь право на получение дополнительных обновлений в течение как минимум одного года, но, скорее всего, вы нет. Это решение Microsoft направлено на обеспечение безопасности пользователей Windows 10 и стимулирование перехода на новые операционные системы. Это также позволяет компании направлять свои ресурсы на более новые технологии.
Прекращение поддержки Windows 10 затронет миллионы пользователей этой системы. Чтобы защититься от рисков безопасности, пользователи должны либо перейти на новую операционную систему, либо оплатить расширенные обновления. Это решение также будет важным для компаний и организаций, поскольку им также придется обновить свои системы или принять меры для снижения рисков безопасности.