Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç bildirib ki, Rusiya lideri Vladimir Putinlə ABŞ Prezidenti Donald Tramp arasında keçiriləcək danışıqlar bəşəriyyətin, Avropanın və Serbiyanın gələcəyi baxımından həyati əhəmiyyət daşıyır. Onun sözlərinə görə, sülhün təmin olunması halında Serbiyaya qarşı təzyiqlər azalacaq, hətta tamamilə aradan qalxa bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, Vuçiçin bu açıqlaması ölkədə bir neçə aydır davam edən etirazlar fonunda səsləndirilib. Son günlər etiraz aksiyaları Serbiyanı az qala vətəndaş müharibəsi həddinə gətirib. Bu şəraitdə dövlət başçısının sözləri onun hakimiyyəti qorumaq niyyəti və ümidlərindən qaynaqlanır.
Ekspertlər hesab edirlər ki, Vuçiçin Putinə və Trampa ünvanladığı mesaj həm daxili siyasi gərginliyin azaldılması, həm də Serbiyanın beynəlxalq arenadakı mövqeyinin gücləndirilməsi məqsədi daşıyır.

Вучич: Переговоры Путина и Трампа решающие для будущего Сербии
Президент Сербии Александр Вучич заявил, что предстоящие переговоры между российским лидером Владимиром Путиным и президентом США Дональдом Трампом имеют жизненно важное значение для будущего человечества, Европы и Сербии. По его словам, в случае обеспечения мира давление на Сербию уменьшится и даже может полностью исчезнуть.
Редакция сообщает, что это заявление Вучича прозвучало на фоне продолжающихся в стране уже несколько месяцев протестов. В последние дни акции протеста довели Сербию почти до грани гражданской войны. В этих условиях слова главы государства продиктованы его намерением и надеждами сохранить власть.
Эксперты считают, что послание Вучича, адресованное Путину и Трампу, преследует цель как снижения внутренней политической напряженности, так и укрепления позиций Сербии на международной арене.