Soyuqdəymə və qrip mövsümü milyonlarla insanın həyat keyfiyyətinə təsir göstərir.
Rusiyalı diyetoloq-qastroenteroloq Nuriya Dianova Gazeta.ru-ya pəhriz əlavələrinə müraciət etmədən qida vasitəsilə immunitet sisteminin dəstəklənməsindən danışıb.
Onun sözlərinə görə vitamin çatışmazlığı ilə mübarizədə ilk məhsul kələm turşusudur:
"Bu məhsul sağlam mikrobiomu dəstəkləyən probiotiklər və prebiotiklərlə, həmçinin həzmi yaxşılaşdıran və immunitet sistemini gücləndirən C vitamini, liflə zəngindir. Fermentasiya prosesi zamanı əlavə vitaminlər üçün dondurulmuş giləmeyvələr də əlavə edə bilərsiniz. Turşu kələmindən müxtəlif şorbalar və ya salatlar hazırlamaq üçün istifadə etmək olar. Qida rasionuna qırmızı bolqar bibəri, təzə göyərti və ya qırmızı soğan da əlavə oluna bilər. Əsas məsələ salata bir xörək qaşığı təmiz bitki yağı əlavə etməkdir. Qırmızı palma yağı immuniteti artırmaq üçün idealdır. Tərkibində yüksək miqdarda karotinoid, E vitamini və digər antioksidantlar var. Cinsinizdən və çəkinizdən asılı olaraq həftədə iki dəfə 150-200 qram turş kələm yeyin", - deyə ekspert izah edib.
İkincisi, treska/mintay qaraciyəridir. Həkimin sözlərinə görə balıq qaraciyəri ürək və beyin sağlamlığı üçün vacib olan A, D və E vitaminlərinin, eləcə də Omeqa-3 yağ turşularının əla mənbəyidir. Bu qida, yağda həll olan vitaminlərin tək bir məhsulda konsentrasiyasıdır. Mintay qaraciyəri isə treska qaraciyərindən az tanınsa da, özündə daha çox protein və daha az yağ ehtiva edir. Həkim məsləhət görür ki, balığı 30-50 qram həcmində səhər yeməyinə həftədə ən azı bir dəfə tam taxıl proteinli çörək, leço və ya digər tərəvəzlərlə qəbul edin.
Üçüncü məhsul qoz-fındıq və toxumlar. Nuriya Dianova bildirir ki, qoz-fındıq və toxumlar zülallar və yağlar, E və B vitaminləri, maqnezium və sink kimi mineralların mənbəyidir. Həkim gün ərzində 20-25 q qoz-fındıq yeməyi məsləhət görür.
Dördüncüsü, dondurulmuş giləmeyvələr və banandır. Giləmeyvələr antioksidantlar və vitaminlərlə zəngindir. Onun sözlərinə görə, giləmeyvələrdən çox vaxt kompot hazırlanır və ona şəkər əlavə edilir. Bu da bu içki evdə hazırlansa belə onun faydasını azaldır.
"Banan yeyərkən qanda qlükozanın daha az qalxması üçün onu 30 qram turş giləmeyvə və 20-25 qram qoz-fındıqla birlikdə qəbul edə bilərsiniz", - deyə həkim qeyd edib.
Vitamin çatışmazlığı ilə mübarizədə ən yaxşı məhsullardan beşincisi isə təzə göyərtidir.
Həkimin sözlərinə görə, cəfəri, şüyüd və yaşıl soğan A, C və K vitaminləri, fol turşusu ilə zəngindir. Onların tərkibində eyni zamanda çoxlu lif və antioksidant var ki, bu da ümumi sağlamlığa müsbət təsir göstərir və xroniki xəstəliklərin yaranma riskini azaldır. (oxu.az)

Сезон простуд и гриппа влияет на качество жизни миллионов людей.
Российский диетолог-гастроэнтеролог Нурия Дианова рассказала Gazeta.ru о поддержке иммунной системы с помощью питания, не прибегая к пищевым добавкам.
По ее словам, первым продуктом в борьбе с дефицитом витаминов является квашеная капуста:
«Этот продукт богат пробиотиками и пребиотиками, которые поддерживают здоровую микробиоту, а также витамином С и клетчаткой, улучшающими пищеварение и укрепляющими иммунитет. Во время процесса ферментации можно добавить замороженные ягоды для получения дополнительных витаминов. Квашеную капусту можно использовать для приготовления различных супов или салатов. В рацион также можно добавить красный болгарский перец, свежую зелень или красный лук. Главное — добавить в салат одну столовую ложку чистого растительного масла. Красное пальмовое масло идеально подходит для повышения иммунитета. Оно содержит большое количество каротиноидов, витамина Е и других антиоксидантов. Ешьте квашеную капусту два раза в неделю по 150-200 грамм, в зависимости от вашего пола и веса», — пояснила эксперт.
Второе место занимает печень трески/минтая. По словам врача, рыбья печень является отличным источником витаминов А, D и Е, а также омега-3 жирных кислот, важных для здоровья сердца и мозга. Это концентрация жирорастворимых витаминов в одном продукте. Печень минтая, хотя и менее известна, чем печень трески, содержит больше белка и меньше жира. Врач советует употреблять рыбу в объеме 30-50 грамм на завтрак не реже одного раза в неделю с цельнозерновым белковым хлебом, лечо или другими овощами.
Третий продукт — орехи и семена. Нурия Дианова отмечает, что орехи и семена являются источником белков и жиров, витаминов Е и группы В, а также минералов, таких как магний и цинк. Врач рекомендует употреблять 20-25 грамм орехов в течение дня.
Четвертое место занимают замороженные ягоды и бананы. Ягоды богаты антиоксидантами и витаминами. По ее словам, из ягод часто готовят компот, добавляя сахар. Это снижает пользу напитка, даже если он приготовлен дома.
«Чтобы при употреблении банана уровень глюкозы в крови поднимался меньше, его можно сочетать с 30 граммами кислых ягод и 20-25 граммами орехов», — отметила врач.
Пятым лучшим продуктом в борьбе с дефицитом витаминов является свежая зелень.
По словам врача, петрушка, укроп и зеленый лук богаты витаминами А, С и К, а также фолиевой кислотой. Они также содержат много клетчатки и антиоксидантов, что положительно сказывается на общем состоянии здоровья и снижает риск развития хронических заболеваний. (oxu.az)