“Vətən Müharibəsi Zəfəri” adlı tədbir keçirilib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda “Vətən Müharibəsi Zəfəri” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə Vətən uğrunda canlarından keçən qəhrəman Vətən oğullarının ailə üzvləri, Vətən müharibəsi iştirakçıları, o cümlədən qazilər və institutun kollektivi iştirak ediblər.
Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (ƏETİ) direktoru Faiq Xudayev tədbiri giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları salamladı. Sonra qəhrəman oğulların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi, onların xatirəsinə həsr edilmiş videoçarx nümayiş olunub.
F.Xudayev çıxışı zamanı bildirib ki, bu zəfərin əsasında Azərbaycan xalqının birliyi, inancı, Vətən sevgisi və fədakarlığı dayanır. 2020-ci il 27 sentyabr tarixində başlayan Azərbaycan xalqının haqq savaşı-Vətən müharibəsi azərbaycanlıların böyüklüyünü, əzmini və qəhrəmanlığını bütün dünyaya göstərdi. Uzun illər düşmən işğalında olan, torpağının üstü də, altı da talan edilən Qarabağ və Şərqi Zəngəzur əraziləri Vətən müharibəsi Zəfəri ilə öz azadlığına qovuşdu. 44 gün ərzində Azərbaycan Ordusunun cəsur döyüşçüləri öz arxalarında Azərbaycan xalqının tükənməz gücünü və birliyini hiss edərək düşməni - Ermənistan ordusunu darmadağın etdi və bununla da Qafqazda uzun illər mövcud olan erməni mifini tarixin zülmətinə göndərdi. Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqının və əzəmətli Ordusunun qazandığı Zəfər dövlətçilik tariximizə qızıl hərflərlə həkk olunaraq Azərbaycanın növbəti qələbələrinin açarına çevrildi. Daha sonra ƏETİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini Sevinc Məmmədova “Vətən Müharibəsi Zəfəri” adlı təqdimatla çıxış edib.
O bildirib ki, ƏETİ-nin alimləri tərəfindən yaradılan sortlara Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərin adı verilib: “Babək 79” yumşaq buğda sortu, “Emin 98” yumşaq buğda sortu, “Xudayar” bərk buğda sortu, ”İlqar 73” bərk buğda sortu, “Mübariz” yumşaq buğda sortu, “Polad” bərk buğda sortu, “Yasən 74“ yumşaq buğda sortu, “Zaur 95” bərk buğda sortu.
Tədbirdə bu sortlardan hazırlanmış çörəklər də nümunə olaraq iştirakçılara nümayş edilib və qəhrəman oğulların ailələrinə təqdim olunub.
Sonra şəhidlərin adı verilən sort müəlliflərindən Sevda Hacıyeva, İradə İbrahimova və Sevda Abdulbaqiyeva çıxış edərək sortlara igid oğullarımızın adının verilməsi ilə bağlı məlumat veriblər.
Tədbirdə çıxış edən 188 saylı məktəbin şağirdlərinin, eləcə də institutun əməkdaşları Rəhminə Zamanovanın “Ana mən şəhidəm, şəhid!” və Əsmər Həsənovanın “Biz hər yerdəyik!” adlı şeirləri maraqla qarşılanıb.
Tədbirin yekununda Şəhid ailələrinin, Babək Allahverdiyevin, Zaur Dövlətovun, Xudayar Yusifzadənin ailə üzvlərinin çıxışları dinlənilib.

Состоялось мероприятие под названием «Победа в Отечественной войне»
В Научно-исследовательском институте земледелия Министерства сельского хозяйства состоялось мероприятие под названием «Победа в Отечественной войне». В мероприятии приняли участие члены семей героических сынов Отечества, отдавших свои жизни за Родину, участники Отечественной войны, в том числе ветераны, и коллектив института.
Директор Научно-исследовательского института земледелия (НИИЗ) Фаиг Худаев открыл мероприятие вступительным словом, поприветствовав участников. Затем память героических сынов была почтена минутой молчания, был показан видеоролик, посвященный их памяти.
Ф. Худаев в своем выступлении отметил, что в основе этой победы лежат единство, вера, любовь к Родине и самоотверженность азербайджанского народа. Начавшаяся 27 сентября 2020 года справедливая война азербайджанского народа – Отечественная война – продемонстрировала всему миру величие, решимость и героизм азербайджанцев. Территории Карабаха и Восточного Зангезура, долгие годы находившиеся под вражеской оккупацией, чьи земли были разграблены сверху донизу, обрели свободу благодаря Победе в Отечественной войне. В течение 44 дней отважные бойцы Азербайджанской Армии, чувствуя за собой неиссякаемую силу и единство азербайджанского народа, разгромили врага – армянскую армию, и тем самым отправили в забвение армянский миф, существовавший на Кавказе долгие годы. Победа, одержанная азербайджанским народом и его доблестной Армией в Отечественной войне, золотыми буквами вписана в историю нашей государственности и стала ключом к будущим победам Азербайджана. Затем заместитель директора НИИЗ по научной работе Севиндж Мамедова выступила с презентацией под названием «Победа в Отечественной войне».
Она сообщила, что сортам, созданным учеными НИИЗ, присвоены имена шехидов, отдавших свои жизни за Родину: сорт мягкой пшеницы «Бабек 79», сорт мягкой пшеницы «Эмин 98», сорт твердой пшеницы «Худаяр», сорт твердой пшеницы «Ильгар 73», сорт мягкой пшеницы «Мубариз», сорт твердой пшеницы «Полад», сорт мягкой пшеницы «Ясен 74», сорт твердой пшеницы «Заур 95».
На мероприятии участникам также были продемонстрированы образцы хлеба, приготовленного из этих сортов, и представлены семьям героических сынов.
Затем авторы сортов, названных в честь шехидов, Севда Гаджиева, Ирада Ибрагимова и Севда Абдулбагиева выступили с докладами, предоставив информацию о присвоении сортам имен наших отважных сынов.
Стихи учащихся школы № 188, выступивших на мероприятии, а также сотрудников института Рахмины Замановой «Мама, я шехид, шехид!» и Асмер Гасановой «Мы везде!» были встречены с интересом.
В завершение мероприятия были заслушаны выступления членов семей шехидов, Бабека Аллахвердиева, Заура Довлатова, Худаяра Юсифзаде.
В заключение директор института выступил с благодарственной речью и были сделаны памятные фотографии.