“Vətən Müharibəsi Zəfəri” adlı tədbir keçirilib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda “Vətən Müharibəsi Zəfəri” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə Vətən uğrunda canlarından keçən qəhrəman Vətən oğullarının ailə üzvləri, Vətən müharibəsi iştirakçıları, o cümlədən qazilər və institutun kollektivi iştirak ediblər.
Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (ƏETİ) direktoru Faiq Xudayev tədbiri giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları salamladı. Sonra qəhrəman oğulların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi, onların xatirəsinə həsr edilmiş videoçarx nümayiş olunub.
F.Xudayev çıxışı zamanı bildirib ki, bu zəfərin əsasında Azərbaycan xalqının birliyi, inancı, Vətən sevgisi və fədakarlığı dayanır. 2020-ci il 27 sentyabr tarixində başlayan Azərbaycan xalqının haqq savaşı-Vətən müharibəsi azərbaycanlıların böyüklüyünü, əzmini və qəhrəmanlığını bütün dünyaya göstərdi. Uzun illər düşmən işğalında olan, torpağının üstü də, altı da talan edilən Qarabağ və Şərqi Zəngəzur əraziləri Vətən müharibəsi Zəfəri ilə öz azadlığına qovuşdu. 44 gün ərzində Azərbaycan Ordusunun cəsur döyüşçüləri öz arxalarında Azərbaycan xalqının tükənməz gücünü və birliyini hiss edərək düşməni - Ermənistan ordusunu darmadağın etdi və bununla da Qafqazda uzun illər mövcud olan erməni mifini tarixin zülmətinə göndərdi. Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqının və əzəmətli Ordusunun qazandığı Zəfər dövlətçilik tariximizə qızıl hərflərlə həkk olunaraq Azərbaycanın növbəti qələbələrinin açarına çevrildi. Daha sonra ƏETİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini Sevinc Məmmədova “Vətən Müharibəsi Zəfəri” adlı təqdimatla çıxış edib.
O bildirib ki, ƏETİ-nin alimləri tərəfindən yaradılan sortlara Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərin adı verilib: “Babək 79” yumşaq buğda sortu, “Emin 98” yumşaq buğda sortu, “Xudayar” bərk buğda sortu, ”İlqar 73” bərk buğda sortu, “Mübariz” yumşaq buğda sortu, “Polad” bərk buğda sortu, “Yasən 74“ yumşaq buğda sortu, “Zaur 95” bərk buğda sortu.
Tədbirdə bu sortlardan hazırlanmış çörəklər də nümunə olaraq iştirakçılara nümayş edilib və qəhrəman oğulların ailələrinə təqdim olunub.
Sonra şəhidlərin adı verilən sort müəlliflərindən Sevda Hacıyeva, İradə İbrahimova və Sevda Abdulbaqiyeva çıxış edərək sortlara igid oğullarımızın adının verilməsi ilə bağlı məlumat veriblər.
Tədbirdə çıxış edən 188 saylı məktəbin şağirdlərinin, eləcə də institutun əməkdaşları Rəhminə Zamanovanın “Ana mən şəhidəm, şəhid!” və Əsmər Həsənovanın “Biz hər yerdəyik!” adlı şeirləri maraqla qarşılanıb.
Tədbirin yekununda Şəhid ailələrinin, Babək Allahverdiyevin, Zaur Dövlətovun, Xudayar Yusifzadənin ailə üzvlərinin çıxışları dinlənilib.

An event titled "Victory in the Patriotic War" was held
An event titled "Victory in the Patriotic War" was held at the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture. Family members of the heroic sons of the Motherland who sacrificed their lives for the Motherland, participants of the Patriotic War, including veterans, and the institute's staff attended the event.
Faiq Khudayev, director of the Research Institute of Crop Husbandry (RIC), opened the event with an introductory speech, greeting the participants. Afterwards, the memory of the heroic sons was honored with a minute of silence, and a video dedicated to their memory was shown.
During his speech, F. Khudayev stated that the unity, faith, love for the Motherland, and self-sacrifice of the Azerbaijani people lie at the heart of this victory. The Patriotic War, the just struggle of the Azerbaijani people, which began on September 27, 2020, demonstrated the greatness, determination, and heroism of Azerbaijanis to the entire world. The Karabakh and East Zangezur territories, which had been under enemy occupation for many years, with their land above and below plundered, regained their freedom with the Victory in the Patriotic War. Within 44 days, the brave fighters of the Azerbaijani Army, feeling the inexhaustible strength and unity of the Azerbaijani people behind them, crushed the enemy – the Armenian army – thereby consigning the Armenian myth, which had existed in the Caucasus for many years, to the darkness of history. The Victory achieved by the Azerbaijani people and their glorious Army in the Patriotic War was inscribed in golden letters in our history of statehood, becoming the key to Azerbaijan's subsequent victories. Afterwards, Sevinj Mammadova, Deputy Director for Scientific Affairs of RIC, delivered a presentation titled "Victory in the Patriotic War."
She stated that varieties created by RIC scientists were named after martyrs who sacrificed their lives for the Motherland: "Babek 79" soft wheat variety, "Emin 98" soft wheat variety, "Khudayar" durum wheat variety, "Ilgar 73" durum wheat variety, "Mubariz" soft wheat variety, "Polad" durum wheat variety, "Yasen 74" soft wheat variety, "Zaur 95" durum wheat variety.
At the event, breads made from these varieties were also displayed as samples to the participants and presented to the families of the heroic sons.
Then, Sevda Hajiyeva, Irada Ibrahimova, and Sevda Abdulbagiyeva, among the authors of the varieties named after the martyrs, spoke and provided information regarding the naming of the varieties after our brave sons.
Poems titled "Mother, I am a martyr, a martyr!" by Rahmina Zamanova, an employee of the institute, and "We are everywhere!" by Asmar Hasanova, as well as performances by students from School No. 188, were met with great interest at the event.
At the end of the event, speeches by the families of martyrs, including family members of Babek Allahverdiyev, Zaur Dovlatov, and Khudayar Yusifzade, were heard.
Finally, the institute's director delivered a speech of gratitude, and commemorative photos were taken.