Venesuelada Ali Məhkəmə Delsi Rodrigezi müvəqqəti prezident təyin etdi
Venesuelada hakimiyyətə yaxın Çavista Ali Məhkəməsi rəsmi qərarla Delsi Rodrigezin ölkənin yeni prezidenti təyin edildiyini elan edib. Qərar ölkədə davam edən siyasi böhran fonunda qəbul olunub və hakimiyyət strukturları tərəfindən legitim addım kimi təqdim edilir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, ABŞ administrasiyası Delsi Rodrigezin Venesuelada müvəqqəti lider kimi qəbul edilə biləcəyinə dair siqnallar verib. Bildirilir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Rodrigezi iqtisadi idarəetmə təcrübəsi və neft sektorunda sabitləşdirici rolu səbəbilə daha işlək variant hesab edib, 2024-cü il seçkilərində qalib gəlmiş və sonradan Nobel Sülh Mükafatı almış Maria Korina Maçadonun isə ölkəni idarə etmək üçün kifayət qədər siyasi dayağa malik olmadığını bildirib.
Məlumatda qeyd olunur ki, Nikolas Maduronun tutulmasından bir neçə həftə əvvəl ABŞ rəsmiləri artıq Delsi Rodrigezi mümkün müvəqqəti əvəzləyici kimi dəyərləndirmişdi. Bu yanaşma Venesuelada keçid dövrünün necə formalaşacağı ilə bağlı beynəlxalq müzakirələri daha da intensivləşdirib.

Venezuela's Supreme Court, aligned with the ruling Chavista party, has officially declared Delsi Rodríguez as the country's new interim president. The decision was made against the backdrop of the ongoing political crisis and is being presented by government structures as a legitimate step.
The editorial, citing sources, reports that the US administration has signaled that Delsi Rodríguez could be accepted as Venezuela's interim leader. It is reported that US President Donald Trump considered Rodríguez a more viable option due to his experience in economic management and his stabilizing role in the oil sector, stating that Maria Corina Machado, who won the 2024 elections and later received the Nobel Peace Prize, lacked sufficient political support to govern the country.
The information notes that weeks before Nicolás Maduro's detention, US officials had already evaluated Delsi Rodríguez as a potential interim replacement. This approach has further intensified international discussions on how the transition period in Venezuela will be shaped.