Venesuelanın müvəqqəti prezidenti Delsi Rodriges ABŞ xalqına müraciət edərək ölkəsinə qarşı həyata keçirilmiş hərəkətləri kəskin şəkildə tənqid edib. O bildirib ki, nüvə gücünə malik bir dövlət tərəfindən edilən bu addım Venesuelanın layiq olmadığı aqressiya nümunəsidir və iki xalqın ortaq tarixinə kölgə salır.
Redaksiya xəbər verir ki, Delsi Rodriges çıxışında Venesuelanın bu hadisəyə cavabının qisas üzərində qurulmayacağını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, rəsmi Karakas cavabını nümunə göstərməklə, yəni beynəlxalq arenada davranışı və siyasəti ilə verəcək.
Venesuela rəhbəri bildirib ki, ölkəsinin mövqeyi Bolivar diplomatiyasına əsaslanacaq və bu yol Venesuelanın azadlıq mübarizəsinin simvolu olan Azadedicinin irsi ilə istiqamətləndiriləcək. O, beynəlxalq münasibətlərdə ədalət və qarşılıqlı hörmət prinsiplərinin əsas götürüləcəyini qeyd edib.
Açıqlamada vurğulanıb ki, Venesuela bu prosesi öz suverenliyini və ləyaqətini qorumaq üçün tarixi məsuliyyət kimi görür. Rəsmi Karakas beynəlxalq ictimaiyyəti baş verənlərə obyektiv qiymət verməyə və dialoqa əsaslanan yanaşmanı dəstəkləməyə çağırır.

Venezuela's interim president, Delsi Rodríguez, has appealed to the people of the United States, strongly criticizing the actions taken against her country. She stated that this move by a nuclear-powered state is an example of aggression that Venezuela does not deserve and casts a shadow over the shared history of the two peoples.
The editorial reports that Delsi Rodríguez emphasized in her speech that Venezuela's response to this incident will not be based on revenge. According to her, official Caracas will provide its response by setting an example, meaning through its conduct and policies in the international arena.
The Venezuelan leader stated that her country's position will be based on Bolivarian diplomacy, and this path will be guided by the legacy of the Liberator, a symbol of Venezuela's struggle for freedom. She noted that the principles of justice and mutual respect will be the foundation of international relations.
The statement emphasized that Venezuela views this process as a historical responsibility to protect its sovereignty and dignity. Official Caracas calls on the international community to objectively assess the events and support an approach based on dialogue.