Venesuela Konqresi ABŞ müdaxiləsini terror aktı kimi qiymətləndirdi
Venesuela Milli Konqresi bütün müxalifət partiyalarının dəstəyi ilə qəbul etdiyi qərarda ABŞ-ın ölkəyə müdaxiləsini kəskin şəkildə pisləyib və bu addımı venesuelalılara qarşı törədilmiş kütləvi qırğın kimi dəyərləndirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Konqres qəbul etdiyi sənəddə ABŞ prezidenti Donald Trampı Venesuelaya qarşı əməliyyatın təşkilində ittiham edib və baş verənləri terror aktı adlandırıb.
Qərarda ABŞ müdaxiləsinin ölkənin suverenliyinə və təhlükəsizliyinə ciddi təhdid yaratdığı vurğulanıb, beynəlxalq ictimaiyyətin bu məsələyə laqeyd qalmaması çağırışı edilib.
Eyni zamanda Venesuelanın xüsusi təyinatlı qüvvələri yaydıqları bəyanatda Nikolas Maduronu qoruya bilmədiklərinə görə təəssüf hissi keçirdiklərini bildiriblər.
Bəyanatda xüsusi olaraq qeyd olunub ki, vitse-prezident Delsi Rodriges istənilən şəraitdə və bütün imkanlarla qorunacaq.

Национальный конгресс Венесуэлы в своем решении, принятом при поддержке всех оппозиционных партий, решительно осудил вмешательство США в страну и оценил этот шаг как массовое убийство венесуэльцев.
Редакция сообщает, что в документе, принятом Конгрессом, президент США Дональд Трамп обвиняется в организации операции против Венесуэлы, а происходящее названо актом терроризма.
В решении подчеркивается, что вмешательство США создает серьезную угрозу суверенитету и безопасности страны, и содержится призыв к международному сообществу не оставаться равнодушным к этому вопросу.
В то же время спецподразделения Венесуэлы в своем заявлении выразили сожаление по поводу того, что не смогли защитить Николаса Мадуро.
В заявлении особо отмечается, что вице-президент Делси Родригес будет защищена при любых обстоятельствах и всеми возможными средствами.