Hadisə barədə ilkin məlumatlara görə, Vaşinqtonun Farragut West ərazisində iki Milli Qvardiya hərbçisinin silahlı hücuma məruz qalması ilə bağlı araşdırmalar davam etdirilir. Hücum nəticəsində hərbçilərin vəziyyəti ilə bağlı dəqiq detallar açıqlanmasa da, insident federal qurumların diqqət mərkəzindədir.
Redaksiya məlumat verir ki, hüquq‑mühafizə orqanları 29 yaşlı Əfqanıstan vətəndaşı Rahmanullah Lakanvalın hadisənin baş şübhəlisi kimi müəyyən edildiyini təsdiqləyib. Onun 2021-ci ildə Bayden administrasiyasının təxliyə proqramı çərçivəsində ABŞ-a gətirildiyi və bu ilin əvvəlində ona sığınacaq statusu verildiyi bildirilib.
Rəsmi şəxslərin açıqlamasına əsasən, şübhəli hər iki hərbçiyə xəbərdarlıq etmədən yaxınlaşaraq atəş açıb. Hadisənin motivi hələlik açıqlanmır, lakin araşdırma çoxşaxəli istiqamətdə davam etdirilir və federal qurumlar prosesi koordinasiya edir.
Məlumata görə, baş verən insidentdən sonra ABŞ hökuməti Əfqanıstan vətəndaşları üçün immiqrasiya müraciətlərinin emalını müvəqqəti olaraq dayandırıb. Qərarın təhlükəsizlik qiymətləndirmələrinin yenilənməsi ilə bağlı olduğu bildirilir.

According to initial reports about the incident, investigations are ongoing regarding the armed attack on two National Guard soldiers in Washington's Farragut West area. Although precise details about the soldiers' condition after the attack have not been disclosed, the incident is a focus of federal agencies.
Redaksiya reports that law enforcement agencies have confirmed 29-year-old Afghan citizen Rahmanullah Lakanwal has been identified as the main suspect in the incident. It was stated that he was brought to the US in 2021 as part of the Biden administration's evacuation program and was granted asylum status earlier this year.
According to statements from officials, the suspect approached both soldiers without warning and opened fire. The motive for the incident has not yet been disclosed, but the investigation is continuing in multiple directions, with federal agencies coordinating the process.
According to information, following the incident, the US government has temporarily suspended the processing of immigration applications for Afghan citizens. The decision is reportedly related to updated security assessments.