Uşaqların psixologiyasına mənfi təsir edən valideyn ifadələri araşdırıldı
Uşaqların psixologiyasına mənfi təsir edən valideyn ifadələri mövzusu, müasir dövrdə mütəxəssislər tərəfindən geniş müzakirə olunur. Valideynlərin uşaqlarına qarşı istifadə etdiyi bəzi ifadələr, onların gələcək həyatında ciddi problemlərə səbəb ola bilər. Bu ifadələr uşaqların özünə inamını azaldır, emosional inkişafına mənfi təsir göstərir və hətta psixoloji travmalara yol aça bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, uşaqların psixikasına təsir edən ifadələrin təhlili, onların uşaqların şəxsiyyətinin formalaşmasında oynadığı rolu daha yaxşı anlamağa imkan verir. Məsələn, "Sənə nə deyirəmsə, onu et!" ifadəsi, uşaqlar arasında qorxu və hakimiyyət hissi yaradır, təhlükəsizlik hissi deyil. Bu cür ifadələr uşaqların müstəqil düşünmə qabiliyyətini məhdudlaşdırır və avtoritetlərə qarşı mübarizə aparmağa meylli böyümələrinə səbəb olur.
Psixoloqlar qeyd edir ki, uşaqlıq dövründə yaşanan travmalar və çətinliklər, yetkinlik dövründə də öz təsirini göstərir. Valideynlərin, nənələrin, babaların, müəllimlərin və məşqçilərin dediyi sözlər, uşaqların gələcək həyatında mühüm rol oynayır. Uşaqların bacarıqlarının şübhə altına alınması və ya aşağılanması, özünə inamsızlıq yaradır. Bu, öz növbəsində, uşaqların streslərlə mübarizə aparmaq və problemləri həll etmək qabiliyyətinə mənfi təsir göstərir. Psixoloq Cina Radiçe-Vella bildirir ki, bu, özünə hörmətlə də bağlıdır. Valideynlərin uşaqları başqaları ilə müqayisə etməsi də mənfi nəticələrə gətirib çıxarır. Uşaqlar, bu cür müqayisələri özlərinin kifayət qədər yaxşı olmadığı və başqalarına bənzəməli olduğu kimi qəbul edə bilərlər.
Bəzi valideynlər, heç bir izahat vermədən, eyni ifadələri təkrar edirlər. Bu, uşaqlara səhv etməyə icazə verilməməsi deməkdir. Bu isə, uşaqların, xüsusilə də yetkinlərə nisbətən daha impulsiv olduğu və səhvlərini dərk etməkdə çətinlik çəkdiyi nəzərə alınarsa, onları çaşdıra bilər. Psixoloq Leno qeyd edir ki, ailələr öz qorxularını uşaqlara ötürə bilərlər. Bu cür ifadələr, özünə inama təsir edə bilər və fərdi qərarlar əvəzinə qrup düşüncəsinə gətirib çıxarır. Bu cür ifadələrlə qarşılaşan uşaqlar, uğursuzluq qorxusu səbəbindən imkanlardan imtina edə bilərlər. Məqalədə qeyd olunur ki, "Çubuqlar və daşlar sümüklərimi qırar, amma sözlər heç vaxt mənə zərər verə bilməz" ifadəsi, məktəbdəki zorakılıq və təhqirlərə aid ola bilər, lakin sözlər, xüsusilə də uşağı qorumalı olan insanlar tərəfindən söylənirsə, əhəmiyyət kəsb edir. Psixoloq Mişel Qoldman bildirir ki, uşaqlıq və ya yeniyetməlik dövründə eşitdiyimiz şərhlər, özümüzü necə gördüyümüzə, hiss etdiyimizə və özümüzə necə yanaşdığımıza dərin təsir göstərir.
Psixoloq Britani Makgiqan, uşaqlara öz fikirlərini ifadə etməyin qəbul edilməməsinə və ya uzaqlaşdırılmasına səbəb olduğunu öyrətdiyini vurğulayır. Bu, uşaqların sakit, itaətkar və iddiasız olmasına gətirib çıxarır. Makgiqan, "Hər şey qaydasındadır" ifadəsinin, uşağın reallığından daha çox, uşağa qulluq edən şəxsin hisslərini əks etdirdiyini də əlavə edir. Zaman keçdikcə, uşaqlara "hər şey qaydasındadır" deyildiyi halda, əslində bel Uşaqların psixologiyasına mənfi təsir edən valideyn ifadələri mövzusu, müasir dövrdə mütəxəssislər tərəfindən geniş müzakirə olunur. Valideynlərin uşaqlarına qarşı istifadə etdiyi bəzi ifadələr, onların gələcək həyatında ciddi problemlərə səbəb ola bilər. Bu ifadələr uşaqların özünə inamını azaldır, emosional inkişafına mənfi təsir göstərir və hətta psixoloji travmalara yol aça bilər.

Исследованы родительские высказывания, негативно влияющие на детскую психологию
Тема родительских высказываний, негативно влияющих на детскую психологию, широко обсуждается специалистами в современную эпоху. Некоторые фразы, которые родители используют по отношению к своим детям, могут привести к серьезным проблемам в их будущей жизни. Эти высказывания снижают самооценку детей, негативно влияют на их эмоциональное развитие и даже могут вызвать психологические травмы.
Redaksiya сообщает, что анализ высказываний, влияющих на детскую психику, позволяет лучше понять их роль в формировании личности ребенка. Например, фраза «Делай, что я говорю!» создает у детей чувство страха и подчинения, а не безопасности. Подобные высказывания ограничивают способность детей мыслить самостоятельно и способствуют их превращению во взрослых, склонных к борьбе с авторитетами.
Психологи отмечают, что травмы и трудности, пережитые в детстве, продолжают оказывать свое влияние и во взрослом возрасте. Слова, сказанные родителями, бабушками, дедушками, учителями и тренерами, играют важную роль в будущей жизни детей. Постановка под сомнение или унижение способностей детей порождает неуверенность в себе. Это, в свою очередь, негативно сказывается на способности детей справляться со стрессом и решать проблемы. Психолог Джина Радиче-Велла заявляет, что это также связано с самоуважением. Сравнение детей другими родителями также приводит к негативным последствиям. Дети могут воспринимать такие сравнения как признак того, что они недостаточно хороши и должны быть похожи на других.
Некоторые родители повторяют одни и те же фразы, не давая никаких объяснений. Это означает, что детям не разрешается ошибаться. Это может сбить с толку детей, особенно учитывая, что они более импульсивны, чем взрослые, и им трудно осознавать свои ошибки. Психолог Лено отмечает, что семьи могут передавать свои страхи детям. Подобные высказывания могут повлиять на самооценку и привести к групповому мышлению вместо индивидуальных решений. Дети, сталкивающиеся с такими высказываниями, могут отказываться от возможностей из-за страха неудачи. В статье отмечается, что фраза «Палки и камни могут сломать мне кости, но слова никогда не смогут мне навредить» может относиться к школьному насилию и оскорблениям, но слова имеют значение, особенно если они произносятся людьми, которые должны защищать ребенка. Психолог Мишель Гольдман заявляет, что комментарии, которые мы слышим в детстве или подростковом возрасте, глубоко влияют на то, как мы видим, чувствуем и относимся к себе.
Психолог Бриттани Макгиган подчеркивает, что это учит детей тому, что выражение их мыслей неприемлемо или отвергается. Это приводит к тому, что дети становятся тихими, послушными и непритязательными. Макгиган также добавляет, что фраза «Все в порядке» отражает чувства заботящегося человека, а не реальность ребенка. Со временем, когда детям говорят, что «все в порядке», хотя на самом деле это не так, это может привести к тому, что они перестанут доверять своим собственным чувствам и восприятию реальности. Тема родительских высказываний, негативно влияющих на детскую психологию, широко обсуждается специалистами в современную эпоху. Некоторые фразы, которые родители используют по отношению к своим детям, могут привести к серьезным проблемам в их будущей жизни. Эти высказывания снижают самооценку детей, негативно влияют на их эмоциональное развитие и даже могут вызвать психологические травмы.