Kosmetoloq kimi fəaliyyət göstərən Ülviyyə İlyasova həbs edilib.
Məhkəmə zərərçəkmiş şəxsin şikayətini əsaslı sayıb. Ü.İlyasova barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Qeyd edək ki, Ülviyyə İlyasovanın tibbi təhsili, o cümlədən müvafiq lisenziyası olmadığı halda müxtəlif ünvanlarda qanunsuz “liposaksiya-piysovurma, bədən şəkilləndirmə” cərrahi əməliyyatı, habelə digər cərrahi və estetik müdaxilələr etməsi nəticəsində Mila Əlibəyovanın səhhətində ağır nəticələrə səbəb olan mühüm zərər vurulmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib. Ona Cinayət Məcəlləsinin 314.2-ci (səhlənkarlıq ağır nəticələrə səbəb olduqda) maddəsi ilə ittiham elan edilib.
Bu, Ülviyyə İlyasova ilə bağlı ilk belə hadisə deyil. Belə ki, “AzE Estetik Mərkəz” MMC-nin direktoru Ülviyyə İlyasova Bakıda evinin mətbəxində eltisi Səbirə Vəliyevanı qanunsuz olaraq bədənşəkilləndirmə əməliyyatı edərək ölümünə səbəb olmaqda təqsirləndirilib. Bu ilin aprelində məhkəmənin hökmü ilə Ü. İlyasova 3 il müddətə səhiyyə orqanlarında xüsusi ixtisas tələb edən fəaliyyət növü ilə məşğul olmaq hüququndan məhrum edilməklə, 3 il 2 ay müddətə azadlıqdan məhrum edilib. Hökmdə onun cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməsi bildirilib.
Ü.İlyasovaya son cinayətə görə cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməsi şərti il 3 il azadlıqdan məhrumetmə cəzası verilmişdi. Sonradan Ali Məhkəmə hökmü ləğv edərək yenidən araşdırmaya göndərib.

Ульвия Ильясова арестована
Суд признал обоснованной жалобу потерпевшей стороны. В отношении У. Ильясовой избрана мера пресечения в виде ареста.
Отметим, что были установлены обоснованные подозрения в причинении значительного вреда здоровью Милы Алибековой, повлекшего тяжкие последствия, в результате проведения Ульвией Ильясовой незаконных хирургических операций «липосакция-удаление жира, коррекция фигуры», а также других хирургических и эстетических вмешательств по различным адресам, при отсутствии у нее медицинского образования, включая соответствующую лицензию. Ей предъявлено обвинение по статье 314.2 Уголовного кодекса (халатность, повлекшая тяжкие последствия).
Это не первый подобный случай, связанный с Ульвией Ильясовой. Так, директор ООО «AzE Estetik Mərkəz» Ульвия Ильясова была обвинена в причинении смерти своей невестке Сабире Велиевой, проведя ей незаконную операцию по коррекции фигуры на кухне своего дома в Баку. В апреле этого года приговором суда У. Ильясова была лишена права заниматься деятельностью, требующей специальной квалификации в органах здравоохранения, на 3 года и приговорена к 3 годам 2 месяцам лишения свободы. В приговоре было указано, что она должна отбывать наказание в исправительном учреждении поселенческого типа.
За последнее преступление У. Ильясовой было назначено наказание в виде 3 лет лишения свободы с отбыванием в исправительном учреждении поселенческого типа. Впоследствии Верховный суд отменил приговор и направил дело на новое рассмотрение.