Kosmetoloq kimi fəaliyyət göstərən Ülviyyə İlyasova həbs edilib.
Məhkəmə zərərçəkmiş şəxsin şikayətini əsaslı sayıb. Ü.İlyasova barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Qeyd edək ki, Ülviyyə İlyasovanın tibbi təhsili, o cümlədən müvafiq lisenziyası olmadığı halda müxtəlif ünvanlarda qanunsuz “liposaksiya-piysovurma, bədən şəkilləndirmə” cərrahi əməliyyatı, habelə digər cərrahi və estetik müdaxilələr etməsi nəticəsində Mila Əlibəyovanın səhhətində ağır nəticələrə səbəb olan mühüm zərər vurulmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib. Ona Cinayət Məcəlləsinin 314.2-ci (səhlənkarlıq ağır nəticələrə səbəb olduqda) maddəsi ilə ittiham elan edilib.
Bu, Ülviyyə İlyasova ilə bağlı ilk belə hadisə deyil. Belə ki, “AzE Estetik Mərkəz” MMC-nin direktoru Ülviyyə İlyasova Bakıda evinin mətbəxində eltisi Səbirə Vəliyevanı qanunsuz olaraq bədənşəkilləndirmə əməliyyatı edərək ölümünə səbəb olmaqda təqsirləndirilib. Bu ilin aprelində məhkəmənin hökmü ilə Ü. İlyasova 3 il müddətə səhiyyə orqanlarında xüsusi ixtisas tələb edən fəaliyyət növü ilə məşğul olmaq hüququndan məhrum edilməklə, 3 il 2 ay müddətə azadlıqdan məhrum edilib. Hökmdə onun cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməsi bildirilib.
Ü.İlyasovaya son cinayətə görə cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməsi şərti il 3 il azadlıqdan məhrumetmə cəzası verilmişdi. Sonradan Ali Məhkəmə hökmü ləğv edərək yenidən araşdırmaya göndərib.

Ulviyya Ilyasova Arrested
The court deemed the victim's complaint valid. A pre-trial detention measure has been chosen for U. Ilyasova.
It should be noted that reasonable suspicions have been established that Ulviyya Ilyasova, despite not having medical education or the relevant license, caused significant harm leading to severe health consequences for Mila Alibeyova by performing illegal “liposuction-fat removal, body contouring” surgical operations, as well as other surgical and aesthetic interventions at various locations. She has been charged under Article 314.2 of the Criminal Code (negligence leading to serious consequences).
This is not the first such incident involving Ulviyya Ilyasova. Previously, Ulviyya Ilyasova, director of “AzE Estetik Mərkəz” LLC, was accused of causing the death of her sister-in-law, Sabira Valiyeva, by performing an illegal body contouring operation in the kitchen of her home in Baku. In April of this year, by court verdict, U. Ilyasova was deprived of the right to engage in activities requiring special qualifications in healthcare bodies for a period of 3 years and sentenced to 3 years and 2 months of imprisonment. The verdict stated that she should serve her sentence in a settlement-type correctional facility.
For the latest crime, U. Ilyasova had been sentenced to 3 years of imprisonment, with the condition that she serve her sentence in a settlement-type correctional facility. Subsequently, the Supreme Court overturned the verdict and sent the case back for re-investigation.